You are here: Home » Αρχική Φόρουμ
Σάββατο, 16 Οκτ 2021
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι

Δημοσκόπηση: Διοίκηση Πουλινάκη.

ΘΕΜΑ: Διοίκηση Πουλινάκη.

Διοίκηση Πουλινάκη. 08/05/2013 18:10 #146157

• Johnp
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
Αν και χωρίς να γνωρίζουμε επίσημα στοιχεία τις ΠΑΕ και το πως τα πήγε στο οικονομικό κομμάτι...καλο θα ήταν να δούμε την άποψη τον συμφωρουμιτών μας για το αν ο Πουλινάκης (με τα ανεπίσημα στοιχεία που ακούγονται και τον πρόχειρο απολογισμό-ανακοίνωση που έβγαλε) τα έχει πάει καλά στην διοίκηση όσων αφορά το οικονομικό-διοικητικό κομμάτι και όχι όσο αφορά το αγωνιστικό.

Οσοι θέλουν μπορούν να γράψουν στο ποστ τους και το τι έπρεπε να είχε κάνει η δεν έπρεπε να κάνει, κατά την άποψη τους, ο Πουλινάκης στον ΟΦΗ. Με λίγα λογια ποιες ήταν οι σωστές κινήσεις που έκανε, ποιες οι λάθος και τι θα μπορούσε να είχε κάνει ακόμα.

Για εμένα το πρώτο και κύριο πράγμα που όφειλε να κάνει και δεν έκανε ήταν η μεταβίβαση των μετοχών.

Επίσης ένα αρνητικό στοιχείο που έχει είναι ότι θέλει να ανακατεύεται με τις μεταγραφές τις ομάδας κάτι που για εμένα είναι αποκλειστικά δουλειά του Τεχνικού διευθυντή σε συνεννόηση πάντα με τον προπονητή.

Στα θετικά του ήταν η ψήφιση του μνημονίου μέσο Σουπερ λίγκας και η δοσοποίηση τον οφειλών προς ποδοσφαιριστές.

Όπως επίσης ότι φέτος επικοινωνιακά ο ΟΦΗ βγήκε πολύ κερδισμένος γιατί δεν ακούστηκε το παραμικρό προς τα έξω σχετικά με οφειλές, με αποτέλεσμα σιγά σιγά να αποκτάει μια κάποια αξιοπιστία ξανά σαν εταιρεία η ομάδα.

ΥΓ Εγώ ψήφισα αρκετά καλά. Αν είχε κάνει και την μεταβίβαση μετοχών θα είχα ψηφήσει ότι τα πήγε περίφημα.
H Λευτεριά κοστίζει!!!!

Η ομάδα ξαναγεννιέται απο τις στάχτες τις σαν τον Φοίνικα! Μία ομάδα ένα νησί.

Απ: Διοίκηση Πουλινάκη. 08/05/2013 18:51 #146158

• Basilis
Είναι αυτό που γράφτηκε και αλλού..Ο άνθρωπος έκανε τα...αυτονόητα.Που τα αυτονόητα σε εμάς μοιάζουν με θαύμα..το λιγότερο.
Καλά τα πήγε και μπορεί να τα πάει και καλύτερα πιστεύω.Άλλωστε αν ολα πάνε κατ'ευχήν την καινούρια σεζόν,και ο ΟΦΗ κάνει μια αξιοπρεπή πορεία σε πρωτάθλημα και κύπελο,δεν βλέπω να φεύγει απο την ομάδα.Δεν βλέπω και τον λόγο ακόμα και τώρα να μιλάνε διάφοροι για διάδοχες καταστάσεις και λοιπές μαλακιούλες..
Απο την στιγμή που έβαλε τα οικονομικά της ομάδας σε σωστό δρόμο,και απο την στιγμή που δεν είναι παρτάκιας,δεν κυνηγάει την κονόμα και αγαπάει όπως λέει τον ΟΦΗ,του εύχομαι να μείνει και να συνεχίσει οσο καλύτερα μπορεί.
Δεν νομίζω να έχει περάσει και κάνας καλύτερος απο τον ΟΦΗ..ειδικά απο τότε που έγινε επαγγελματικό το ποδόσφαιρο στην Ελλάδα.

Απ: Διοίκηση Πουλινάκη. 08/05/2013 19:03 #146159

• dimitris_xrisopigi
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
ψηφισα καλη και οχι αρκετα καλη επειδη ειμαι παντα αυστηρος στις κρισεις μου.

Ενα μικρο - επισης στον κ. Πουλινακη σαν ανθρωπο ηταν το εδαφιο θριαμβευτισμου στην απολογιστικη του ανακοινωση για επιτυχημενη χρονια. Αν η αεκ ειχε ομαδα αξια να παιξει στοιχειωδες ποδοσφαιρο στις 2 τελευταιες αγωνιστικες τωρα θα ειμασταν και επισημως ομαδα football leage. οποτε ας κρατησουμε το οτι γλιτωσαμε απο του χαρου τα δοντια και ας μην θριαμβολογουμε για τα χαλια μας ετσι ωστε να βρουμε και κινητρο να βελτιωθουμε στο μελλον. Ολοι μας και φιλαθλοι και διοικηση και παικτες.

Κ. Πουλινακη ειστε σοβαρος ανθρωπος κατ εμε με μυαλο και κριση, οπότε λίγα λογια την επόμενη χρονιά και περισσοτερες πραξεις (αν σας αφησουν ησυχο οι επιδοξοι αλλα ουσιαστικα ματαιοδοξοι συνδιοικουντες)

Απ: Διοίκηση Πουλινάκη. 09/05/2013 21:14 #146172

• Nermus
Εαν καποιος ψαξει ελαχιστα,στα πολυ παλια μου ποστ,οταν πρωτοεμφανιστηκε ο Πουλινακης,θα δει οτι ειμουν ενας απο αυτους που δεν τον ηθελε στον ΟΦΗ.Και αρκετα συχνα του εκανα σκληρη,ακομα και αδικη μερικες φορες,κριτηκη.

Ψηφησα περιφημα γιατι εκανε το 110% αυτων που μπορουσε.
Αρχικα ξεχνατε οτι ο Πουλινακης πηρε την διαχειρηση μιας ομαδας που ειχε ΗΔΗ ξεκινηση την υλοποιηση του οικονομικου σχεδιασμου 2012-2013 που ειχε θεσει η προηγουμενη διοικηση.Πηρα λοιπον στα χερια του μια ομαδα τις οποιας τα οικομονικα ηταν χαλια,ο οικονομικος σχεδιασμος ηταν χαλια και το μελλον αβεβαιο.
Διαφωνω με αυτους που λενε οτι εκανε το αυτονοητο.Οχι.Το αυτονοητο ειναι να πιασεις τον Ροβα πχ και να του πεις σου χρωσταω 10.000,δεν μπορεις να τα παρεις τωρα θα σου δεινω 1.000 το μηνα για 10 μηνες.Ο Πουλινακης οχι μονο καταφερε να δοσοποιηση τα χρεοι του ΟΦΗ,αλλα να μειωσει και αυτα ηταν να παρουν κανονικα.Τα παραδειγματα παρα πολλα,απο το Αστορια και το ταξιδιοτικο γραφειο μεχρι τους Λοπεζ και Σισιτς.Επισεις αυτο που εκανε προτεινε και εγινε στην Liga δεν ουτε κατι απλο ουτε κατι ευκολο αν σκευτει καποιος για ποσους οφειλετες μιλαμε και για τι ποσα μιλαμε.
Οσο αφορα το αγωνιστικο,εαν ο ΟΦΗ ειχε προπονητη απο την αρχη του πρωταθληματος τωρα θα ειμασταν Ευρωπη.Ειναι ομως κατι το οποιο δεν θα το χρεωσω στον Πουλινακη γιατι μεχρι εκει μπορουσε οικονομικα ο ΟΦΗ με βαση τον οικονομικο σχεδιασμο του εκαναν.Ο δε Πουλινακης δεν μιλησε ουτε για Ευρωπη,ουτε για μεγαλες ποριες ουτε για τιποτα.Ηταν ξεκαθαρος.Οικονομικη εξυγιανση.Αυτο απαιτει προπονητη Πετρακη και τερματοφυλακα Γουναρηδη

dimitris_xrisopigi αυτο που λες με τν αεκ δεν στεκει.Με την ιδια λογικη και ο ΟΦΗ εαν ηταν λιγο πιο τυχαιρος θα ειχε κερδισει την Βερια,και τον Ατρομητο.Επισεις με Ατρομητο και ΠΑΟΚ εκτος η διαιτησια και μονο μας στερισε 6 σιγουρους βαθμους.Η αεκ δεν ειχε ομαδα να σωθει και δεν σωθηκε.ΟΦΗ και αρης ηθελαν βαθμους και τους πηραν απο τον ατρομητο.Με τον ενα η τον αλλο τροπο.Εαν η αεκ ηθελε ας τους επαιρνε και αυτη.

Και τελος,ο Πουλινακης εκανε αυτο που πριν 4 χρονια ζητησε ο κοσμος.Οικονομικη εξυγιανση,και η ομαδα να μενει για αυτο το διαστημα SL με καθε κοστος.

Απ: Διοίκηση Πουλινάκη. 09/05/2013 21:36 #146173

• zaxos4snakes
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Και γω περίφημα ψήφησα,γιατί και γω πιστεύω ότι έκανε κάτι παραπάνω από 100% που μπορούσε.
Και περίμενα να τον δω και φέτος που θα είχε και άνεση χρόνου να σχεδιάσει,αλλά αλλά..
..αντί να ακούμε σχέδια και αποφάσεις για την προετοιμασία της επόμενης χρονιάς,
ακούμε Τουγλήδες,Κλάδους,υποτιθέμενους επενδυτές πάλι κτλ κτλ
Και γω διαφωνώ ότι απλά έκανε το αυτονόητο.Τίποτα δεν είναι αυτονόητο.
Αυτό που έκανε ο Πουλινάκης φέτος,είναι το ρεαλιστικό.
Και πιστεύω ότι η πλειοψηφία του κόσμου κατά βάθος αυτό απαιτούσε.
Γιαυτό και τον στηρίζουμε.
Και γιαυτό ή να συστρατευτούν ή να παραιτηθούν οι ''επίδοξοι'' σωτήρες μας.
Τι κι αν σε αντίκρυσα στη γάμα εθνική...

Απ: Διοίκηση Πουλινάκη. 10/05/2013 01:45 #146174

• Basilis
Αυτονόητα η οχι,το θέμα είναι πως όλοι μας λίγο-πολύ θέλουμε να συνεχίσει η ομάδα όπως έχει.Ολα τα άλλα είναι για λαική κατανάλωση..Δηλαδή ουσιαστικά συμφωνούμε όλοι πως θέλουμε να συνεχιστεί η οικονομική πορεία της ομάδας όπως ξεκίνησε,και στα παπάρια μας οι"ενοχλημένοι".
Οπότε οι εν μέρη "διαφωνίες" για "αυτονόητα" και μη "αυτονόητα λίγη σημασία έχουν.
Και απο οτι βλέπω οι...ενοχλημένοι μάλλον κάτσανε στα αυγά τους..Και καλά το κάνανε.Μούγκα και δουλειά κύριοι.Μούγκα και δουλειά γιατί αρκετά έγιναν τα τελευταία χρόνια..δεν χρειάζεται να γίνουν άλλα.
Όποιος έχει όρεξη να δουλέψει για το καλό του ΟΦΗ ας το κάνει.Όποιος...ενοχλείτε..στο γέρο διάολο.

Απ: Διοίκηση Πουλινάκη. 10/05/2013 11:32 #146178

• Duhan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Χθες έγινε η σύσκεψη της επιτροπής αδειοδοτήσεων στην ΕΠΟ και ο σκύλος ήταν εκεί. Τρύπωσε στα γραφεία της Ομοσπονδίας και έβγαλε ...λαβράκια.

Όπως έπιασαν τα αυτιά του, λοιπόν, πολλές είναι οι ομάδες της Σούπερ Λίγκας που, με τα μέχρι τώρα δεδομένα, δεν παίρνουν αδειοδότηση για το νέο πρωτάθλημα.

Ποιες είναι αυτές; Ο Παναθηναϊκός, Άρης, ο Πανιώνιος, η Βέροια και ο Πανθρακικός! Μάλιστα, μπορεί σε αυτή τη λίστα να προστεθούν ακόμα ένα-δύο ΠΑΕ, σύμφωνα με όσα ακούστηκαν στη χθεσινή σύσκεψη.

Αυτό που πρέπει να τονίσουμε, για μη γίνουν παρερμηνείες, είναι ότι οι παραπάνω ομάδες δεν παίρνουν άδεια με τα υπάρχοντα δεδομένα. Γιατί μπορεί, για παράδειγμα, σε μία εβδομάδα ο Αλαφούζος να παρουσιάσει καμία εγγυητική πολλών εκατομμυρίων και να αλλάξουν τα δεδομένα για τους πράσινους.

Γι΄αυτό το ξαναλέμε: Οι παραπάνω ομάδες δεν παίρνουν άδεια σύμφωνα ΜΕ ΤΑ ΤΩΡΙΝΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ. Αν καταφέρουν και μαζέψουν τα πράγματα στο επόμενο διάστημα τότε μπορεί να αλλάξουν οι αποφάσεις. Προς το παρόν, πάντως, άδεια δεν μπορούν να πάρουν...

www.sportdog.gr/article/169276/apokleist...pairnoyn-adeiodotisi

Βρε λετε? Εχει γουστο.
Μαγκες, αν παρουμε αδεια παμε να της κανουμε υποδοχη στο αεροδρομιο.
edit:
Κωστακη αν, λεμε αν, παρουμε αδεια μην μας παθεις κανα εγκεφαλικο.
Win or lose we get on the booze
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Alex Fragk

Απ: Διοίκηση Πουλινάκη. 10/05/2013 11:43 #146179

• Alex Fragk
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Το κακο με την αδεια ειναι οτι θα γεμισουμε παλι με ξενους και 30αρηδες.
Ελπιζω να μην το δει ετσι η ΠΑΕ

Απ: Διοίκηση Πουλινάκη. 10/05/2013 12:41 #146181

• Basilis
Αυτό που εγω προσωπικά θέλω(σε περίπτωση που πάρουμε άδεια)είναι να έχουμε μια Αξιοπρεπή ομάδα που θα παίζει Κανονικό ποδόσφαιρο.
Αν αυτό μπορούν να το καταφέρουν οι τριαντάρηδες και οι ξένοι μόνο..ε τι να πω..Ας έρθουν μόνο τέτοιοι..Αν και δεν πιστεύω να απαξιωθούν πλήρως οι πιτσιρικάδες και τα ταλεντάκια απο τις ακαδημίες μας..Πάντως η περασμένη χρονιά ήταν το λιγότερο....ΑΙΣΧΟΣ..Αν είναι έτσι οι νεαροί που θα φέρνουμε στην ομάδα..χέσε μέσα..
Βέβαια ολα γίνανε στο πόδι πέρσυ και την τελευταία στιγμή..Οτι βρίσκαμε παίρναμε..Αποδιαλέγουρα..Φέτος πιστεύω σε καλύτερα πράγματα..πάρουμε δεν πάρουμε άδεια..

Απ: Διοίκηση Πουλινάκη. 10/05/2013 13:42 #146182

• messaritis4
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Κι ο Μανουσάκης είπε ότι κατά 80% πέρνουμε άδεια.
Εγώ βέβαια καλιά'χω να μην πάρουμε!!

Απ: Διοίκηση Πουλινάκη. 10/05/2013 14:19 #146184

• Johnp
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
Και εγω εχω χιλιες φορές να μην παρουμε άδεια.

Αν παρουμε αδεια και συνεχίσει ο Πουλινάκης τιν ιδια οικονομική πολιτική δεν θα εχω προβλημα αλλα το θεμα ειναι οτι στην πρωτη στραβή θα πεσουν να τον φανε οι οφαρες, οτι και καλά ενω πειρε αδεια δεν επένδυσε σε καλύτερους ποδοσφαιριστές κλπ.

Αν δεν παρουμε αδεια οι οφαρες δεν θα εχουν και πολλά να πουνε, εκτος και αν τον κατηγορήσουν οτι αυτος φταει που δεν θα παρουμε αδεια...ολα τα εχουμε δει.
H Λευτεριά κοστίζει!!!!

Απ: Διοίκηση Πουλινάκη. 10/05/2013 14:51 #146185

• Basilis
Το σωστό...Να πάρουμε άδεια,να συνεχιστεί η σφιχτή οικονομική πολιτική(στον ΟΦΗ ε..οχι στην χώρα)να συνεχίσουμε να επενδύουμε σε νέους ποδοσφαιριστές,και να ενισχυθεί η ομάδα εκεί που πραγματικά πονάει με 3-4 έμπειρους παίκτες.
Ο Πουλινάκης φαίνεται μυαλωμένος και σοβαρός άνθρωπος,οπότε δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην γίνουνε τα παραπάνω.

Απ: Διοίκηση Πουλινάκη. 10/05/2013 23:08 #146191

• Johnp
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
O Tουγλής δεν πήγε σήμερα στο ΔΣ της ΠΑΕ ΟΦΗ. Μάλλον έλαβε το μήνυμα.
H Λευτεριά κοστίζει!!!!

Απ: Διοίκηση Πουλινάκη. 13/05/2013 11:53 #146226

• Omiloparmenos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Αν δε πάρουμε άδεια με αυτούς που ανεβαίνουν από Β θα γλεντήσουμε καλά...

Απ: Διοίκηση Πουλινάκη. 13/05/2013 20:44 #146240

• Nermus
Χωρις να θελω να τσακωθω με κανενα και χωρις να το λεω με κακια,μπορει καποιος απο αυτους που απαντησαν "Μετρια" να μας γραψει το σκεπτικο της ψηφου του.
Αν θελει βεβαια καποιος.Απλα ρωταω γιατι μου κανει τρομερη εντυπωση.

Απ: Διοίκηση Πουλινάκη. 14/05/2013 15:29 #146259

• wiper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
Απάντησα μέτρια με το εξής σκεπτικό:

α) έκανε μόνο τα αυτονόητα... όπως είπε και κάποιος παραπάνω.
β) δεν έκανε κάτι σχετικά με τις μετοχές
γ) η όλη εικόνα του τα πήγαμε "γαμάτα" στον οικονομικό τομέα βγαίνει ουσιαστικά μέσα από τη διοίκηση του κ. Πουλινάκη και από τα site/ράδιο του ίδιου (athletic, gentikoule). Κρατάω μια πισινή γιατί δεν έχω εικόνα (και καλώς δεν έχω από δημόσια ενημέρωση) για την πραγματική οικονομική κατάσταση της ΠΑΕ. Δηλαδή έσοδα, έξοδα, χρέος για την τελευταία 5ετία πχ.
δ) δεν θέλω να χώνεται παντού, ειδικότερα στις μεταγραφές μιας και δεν είναι ο τομέας του

Νομίζω θα κρίνω καλύτερα από την πορεία της ΠΑΕ φέτος... και μακάρι να τα πάει αρκετά καλύτερα από ότι την προηγούμενη περίοδο.

υγ. Ελπίζω να μην παραμελήσει τα τμήματα υποδομής
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Johnp, tsatsoktonos, Οίστρος

Απ: Διοίκηση Πουλινάκη. 14/05/2013 17:18 #146262

• zaxos4snakes
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Σύμφωνα με τον Αινστάιν και την θεωρία της σχετικότητας,τα πάντα είναι σχετικά.
Ωραία,μέτρια ή περίφημα,αλλά ως προς τι?
Όταν κάποιος λέει ότι η διοίκηση Πουλινάκη φέτος ήταν μέτρια,θα έχει στο μυαλό του
κάτι το ιδανικό με το οποίο την συγκρίνει.
Έστω την διοίκηση της Γιουνάιτεντ,της Μπάρτσα,της Μπάγιερν ή της Ντόρτμουντ.
Από την άλλη όσοι λέμε ότι τα πήγε περίφημα,μάλλον έχουμε στο μυαλό μας τις περασμένες χρονιές.
Μάλιστα αν έχει κάποιος στο μυαλό του την αμέσως προηγούμενη ''διοίκηση'' Κορωνάκη,
τότε κινδυνεύει να κατηγορηθεί και σαν παπαγαλάκι του Μάνθου.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Duhan

Απ: Διοίκηση Πουλινάκη. 14/05/2013 17:18 #146263

• Nermus
Αρχικα ευχαριστω που μπηκες στον κοπο και απαντησες.

-Οσο αφορα τα αυτονοητα που γραφεις,πιστευω οτι εκανε αρκετα παραπανω.Εχω εξηγει παραπανω τους λογους.
-Για το οτι χωνετε παντου εχεις απολυτο δικιο.Οντως ειναι μεγαλη μαλακια,και ειναι κατ το οποιο θα πρεπει να αλλαξει.
-Για το θεμα των ακαδημιων,πιστευω οτι εχουμε κανει πολλα και σωστα βηματα προς τα εμπρος.Συνεργασιες με αλλες ομαδες,παιχτες στις εθνικες ομαδες νεων και αυξηση των παιδιων στις ακαδημιες ειναι αρκετο για τοσο μικρο χρονικο διαστημα.
-Για τα οικονομικα,και μονο που θα παρουμε αδεια φετος,και εδω και ενα χρονο δεν εχουμε καμια απολυτος προσφυγη εμενα προσωπικα μου αρκει.

Το μεγαλο θεμα ειναι οντως οι μετοχες.Δεν ειμαι οικονομολογος ουτε εχω πολλες γνωσεις πανω στα οικονομικα,αλλα απο τα βασικα ξερω οτι για να περασουν στα χερια μας οι μετοχες η ΠΑΕ πρεπει να πληρωσει ενα μεγαλο ποσο για ΦΠΑ,καθως επισεις και εμεις πρεπει να πληρωσουμε ξανα για να εχουμε το ιδιο ποσοστο μετοχων που ειχαμε αγωρασει τοτε.Ισως βεβαια και να κανω λαθος σε αυτο.Δεν ξερω πολλα.Αλλα αφου δεν εγινε τοτε δεν θα γινει ποτε.Εγω αυτο πιστευω.Ειναι ενα αρκετα πολυπλοκο θεμα.

Απ: Διοίκηση Πουλινάκη. 14/05/2013 17:51 #146264

• messaritis4
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Ο wiper απάντησε σωστά,με γνώμονα τι πρέπει ή δεν πρέπει να κάνει μία διοίκηση σε μία Ανώνυμη Εταιρία.
Από την άλλη ο Nermus απάντησε εξίσου σωστά γιατί έβαλε μέτρο σύγκρισης τις προηγούμενες διοικήσεις.
Άρα σύμφωνα με τη θεωρεία της σχετικότητας που ορθά ανέφεραι ο zaxos4,
ο Johnp δεν διατύπωσε σωστά την ερώτηση!!!

Τα μέλη του φορουμ απαιτούν ακύρωση ψηφοφορίας
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Johnp, Duhan, zaxos4snakes

Απ: Διοίκηση Πουλινάκη. 14/05/2013 18:18 #146265

• zaxos4snakes
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Kαι αυτό με τις μετοχές,ξέρω ότι κινδυνεύω να με βρίσετε,αλλά προτιμώ
το εκατομυριάκι που είναι να πάει ΦΠΑ για να γίνει η μεταβίβαση και να έρθουν
οι μετοχές στα χέρια μας,να πάει στο φετινό ρόστερ ή σε προσφυγές.
Εξάλλου το να έχουμε μετοχές στα χέρια μας πιο πολύ επικίνδυνο αποδείχτηκε.
Φανταστείτε απαλλάξαμε σε ΓΣ μέχρι ως και τον Βατσινα.Καραλολ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Duhan

Απ: Διοίκηση Πουλινάκη. 14/05/2013 23:25 #146281

• Johnp
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
zaxos4snakes έγραψε:
Kαι αυτό με τις μετοχές,ξέρω ότι κινδυνεύω να με βρίσετε,αλλά προτιμώ
το εκατομυριάκι που είναι να πάει ΦΠΑ για να γίνει η μεταβίβαση και να έρθουν
οι μετοχές στα χέρια μας,να πάει στο φετινό ρόστερ ή σε προσφυγές.
Εξάλλου το να έχουμε μετοχές στα χέρια μας πιο πολύ επικίνδυνο αποδείχτηκε.
Φανταστείτε απαλλάξαμε σε ΓΣ μέχρι ως και τον Βατσινα.Καραλολ.

Σιγά ρε Ζάχο και εσύ... εκατομμυριάκι;
Εμά....180.000 ευρώ είναι το ποσό που έπρεπε να πληρωθεί για ΦΠΑ όσο αφορά τις μετοχές που πηρε ο απλός κόσμος γιατί οι υπόλοιποι που πήραν μετοχές έχουν πληρώσει το ΦΠΑ και τις έχουν πάρει στα χέρια τους από τότε.

Εγώ πάντως θέλω τις μετοχές που πλήρωσα. ΤΕΛΟΣ
H Λευτεριά κοστίζει!!!!

Απ: Διοίκηση Πουλινάκη. 14/05/2013 23:37 #146282

• TALOS
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Η μεταβίβαση θα έπρεπε να έχει ολοκληρωθεί ΧΘΕΣ.Υπάρχει σοβαρό ΝΟΜΙΚΟ ζήτημα, αλλά και προσωπικής μου αισθητικής να βλέπω τον Φανούρη να δηλώνει μεγαλομέτοχος.Τα χρήματα είναι πολύ λιγότερα από αυτά που διαβάζω.Να τελειώνουμε.ΧΘΕΣ.Ο Μάνθος είναι ενήμερος και ΕΙΚΑΖΩ οτι είναι στις άμεσες πρωτεραιότητες να τελειώνει αυτή η ιστορία άμεσα.
Ο.Φ.Η. είναι αυτό που με κάνει να χαμογελώ όταν είμαι κουρασμένος..

Απ: Διοίκηση Πουλινάκη. 15/05/2013 15:10 #146287

• wiper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
Nermus έγραψε:

-Για το θεμα των ακαδημιων,πιστευω οτι εχουμε κανει πολλα και σωστα βηματα προς τα εμπρος.Συνεργασιες με αλλες ομαδες,παιχτες στις εθνικες ομαδες νεων και αυξηση των παιδιων στις ακαδημιες ειναι αρκετο για τοσο μικρο χρονικο διαστημα.

Να δούμε αν θα συνεχίσει. Δεν μου άρεσε η μεγάλη γκρίνια που βγάλανε οι υπεύθυνοι των ακαδημιών πριν από κανένα μήνα για την διοίκηση... Παρ'ολα αυτά χάρηκα που είχαμε νέο αίμα φέτος στο γήπεδο.

Nermus έγραψε:
-Για τα οικονομικα,και μονο που θα παρουμε αδεια φετος,και εδω και ενα χρονο δεν εχουμε καμια απολυτος προσφυγη εμενα προσωπικα μου αρκει.

Εμένα δεν μου αρκεί. Η μαγκιά ήταν που πέρασε τους διακανονισμούς και τα κανόνισε με όσους χρωστάγαμε. Όταν σε έναν ορίζοντα τριετίας (έχει περάσει ήδη ο 1ος χρόνος) έχουμε ξεχρεώσει τότε θα είμαι ευχαριστημένος.

Nermus έγραψε:
Το μεγαλο θεμα ειναι οντως οι μετοχες.Δεν ειμαι οικονομολογος ουτε εχω πολλες γνωσεις πανω στα οικονομικα,αλλα απο τα βασικα ξερω οτι για να περασουν στα χερια μας οι μετοχες η ΠΑΕ πρεπει να πληρωσει ενα μεγαλο ποσο για ΦΠΑ,καθως επισεις και εμεις πρεπει να πληρωσουμε ξανα για να εχουμε το ιδιο ποσοστο μετοχων που ειχαμε αγωρασει τοτε.Ισως βεβαια και να κανω λαθος σε αυτο.Δεν ξερω πολλα.Αλλα αφου δεν εγινε τοτε δεν θα γινει ποτε.Εγω αυτο πιστευω.Ειναι ενα αρκετα πολυπλοκο θεμα.

Ούτε εγώ είμαι οικον. αλλά αυτό που έχω καταλάβει είναι το εξής:

Έστω ότι σήμερα υπάρχουν 100 μετοχές της ΠΑΕ και εγώ έχω 1, αυτό σημαίνει ότι έχω (θα έπρεπε να έχω αλλά μέχρι σήμερα έχω τα @@ μου) το 1% της ΠΑΕ

Αν κάνουμε αύξηση μετοχικού κεφαλαίου αύριο και βγάλουμε στην αγορά άλλες 100 μετοχές,
τότε υπάρχουν 2 σενάρια:
- εγώ να αγοράσω άλλη μια μετοχή ή και παραπάνω και να έχω το 1% πάλι
- να μην αγοράσω και να έχω πλέον το 0.5%

Ουσιαστικά με την αύξηση, οι μετοχή χάνει την αξία της αλλά μπαίνει ζεστό χρήμα στα ταμία.

Σχετικά με το ΦΠΑ που πρέπει να πληρωθεί όντως δεν πρέπει να είναι φοβερό ποσό αλλά ακόμα και τα 150-200Κ για τον φετινό ΟΦΗ δεν είναι ψίχουλα.

Αν θυμάμαι όμως καλά εμείς πληρώσαμε ΦΠΑ (1.23 ευρώ η μετοχή δεν έκανε???),
απλά δεν το αποδώσανε ποτέ στην εφορία...

Όπως λέει ο john, θέλω τις μετοχές μου !!!

Απ: Διοίκηση Πουλινάκη. 15/05/2013 15:58 #146291

• Duhan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
wiper έγραψε:
Έστω ότι σήμερα υπάρχουν 100 μετοχές της ΠΑΕ και εγώ έχω 1, αυτό σημαίνει ότι έχω (θα έπρεπε να έχω αλλά μέχρι σήμερα έχω τα @@ μου) το 1% της ΠΑΕ

Αν κάνουμε αύξηση μετοχικού κεφαλαίου αύριο και βγάλουμε στην αγορά άλλες 100 μετοχές,
τότε υπάρχουν 2 σενάρια:
- εγώ να αγοράσω άλλη μια μετοχή ή και παραπάνω και να έχω το 1% πάλι
- να μην αγοράσω και να έχω πλέον το 0.5%

Ουσιαστικά με την αύξηση, οι μετοχή χάνει την αξία της αλλά μπαίνει ζεστό χρήμα στα ταμία.

Σχετικά με το ΦΠΑ που πρέπει να πληρωθεί όντως δεν πρέπει να είναι φοβερό ποσό αλλά ακόμα και τα 150-200Κ για τον φετινό ΟΦΗ δεν είναι ψίχουλα.

Αν θυμάμαι όμως καλά εμείς πληρώσαμε ΦΠΑ (1.23 ευρώ η μετοχή δεν έκανε???),
απλά δεν το αποδώσανε ποτέ στην εφορία...

Όπως λέει ο john, θέλω τις μετοχές μου !!!

Δεν ειναι απλα τα πραγματα.
Αγορασαμε το 67% με ενα χρεος στα 2 μυρια. Μετα απο 2 χρονια αυτο το 67%(ολοι εμεις δλδ) ειχε φτασει το χρεος στα 8-9-10.
Μπακαλιστικα δλδ αν παρουμε πισω τις μετοχες μας, θα οφειλουμε στην ΠΑΕ 3-4 φορες το κεφαλαιο μας σε μετοχες. Με το νομο. Οχι μλκς.

Ποιος μου λεει εμενα οτι θα παρουν ολοι τις μετοχες τους πισω και θα αναλαμβανουν απο δω και στο εξης τα χρεη τους αν η παε μπαινει μεσα σε μια χρηση ή θα ελεγχουν το μαγαζι για να μην μπαινουν οι ιδιοι μεσα.

Αν ερθει ο Πουλινακης και σου πει οριστε, παρε τις 100 μετοχες σου και οφειλεις στην ΠΑΕ 430 ευρω.
Δεν θα τον στειλεις στο διαολο? Ελα ομως που αυτο ειναι το σωστο.

Ειναι μπερδεμενη η κατασταση και δεν μπορω να σκεφτω πως θα μπορουσε να βρεθει μια λυση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": zaxos4snakes

Απ: Διοίκηση Πουλινάκη. 15/05/2013 16:16 #146293

• SnAkeBiTe
  • ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΡΑ
  • Gold Boarder
[quote="Duhan" post=146291]wiper έγραψε:

Ειναι μπερδεμενη η κατασταση και δεν μπορω να σκεφτω πως θα μπορουσε να βρεθει μια λυση.

Η λύση θα ήταν να πληρώσουν τα έξτρα αυτοί που έχουν τώρα τις μετοχές και μετά να γίνει η μεταβίβαση...θα μου πεις ποιος τι έχει; έλα ντε...ο φάβας μάλλων όχι αφού έχει πάρει λεφτά και έχει καταχωρημένα τηλεοπτικά...άρα μάλλον αυτός που έβαλε την τζίφρα στο συμφωνητικό τις έχει...ο 67 εε 70%. πάντως όποιος και να τις έχει, αφου δεν έχει γίνει τπτ μέχρι τώρα δεν προκειτε να γίνει...Ελλάντα γουει...

Απ: Διοίκηση Πουλινάκη. 15/05/2013 16:24 #146295

• wiper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
Δεν γνωρίζω πως πάνε τα νομικά, αλλά μήπως η διαφορά είναι ότι δεν χρωστάμε εμείς στην ΠΑΕ, αλλά η ΠΑΕ σε τρίτους?

Η ΠΑΕ οφείλει να καλύψει τα χρέη της από τα έσοδα της (ή να τα ρυθμίσει όπως έκανε φέτος).

Αν δεν μπορεί σε βάθος χρόνου αυτό να γίνει, βαράς ένα φούντο, κλείνεις το μαγαζί και πας Γ, καλή ώρα όπως με την ΑΕΚ.

υγ. το άλλο 23% που είναι? Ερασιτέχνης και ποιος άλλος?

Απ: Διοίκηση Πουλινάκη. 15/05/2013 16:26 #146296

• Duhan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Να το προχωρησουμε λιγο ακομα?
Πως γινεται να ζηταει τις μετοχες του ΤΩΡΑ ο μετοχος με τα 123 ευρω και τις 100 μετοχες, και ο μετοχος με τα 30-50-70 χιλ να σφυριζει αδιαφορα?
Αλλα το πιο ωραιο?
Πες πως ο απλος ο μετοχος με τα 100 ευρω δεν εχει ιδεα. Πως γινεται Λεμπιδακης, Σαλλας και λοιποι να εχουν πληρωσει τοσα λεφτα για μετοχες και να μην τους ενδιαφερει η πορεια της επενδυσης τους?
Εχω αρχισει να πιστευω πως τα λεφτα που πηρε ο δημαρχος τοτε, τους τα επεστρεψε οχι σε μετοχες αλλά ως διαφημιση.
Αν υπαρχουν παραστατικα του ΄10-΄11 προς τις εταιριες αυτες θα παω πασσο. Αλλιως....

edit:
Δεν γνωρίζω πως πάνε τα νομικά, αλλά μήπως η διαφορά είναι ότι δεν χρωστάμε εμείς στην ΠΑΕ, αλλά η ΠΑΕ σε τρίτους?

Εισαι μετοχος ωραια? Ωραια.
Καθε χρονο στην γσ οι μετοχοι οριζουν διοικηση/διαχειριση. Στο τελος της χρονιας εχει παλι γσ. Τοτε οι μετοχοι βλεπουν τι γινεται. Αν η ομαδα εχει μπει μεσα 1 μυριο τοτε οι μετοχοι ζητανε τον λογο απο την ορισμενη απο αυτους διοικηση. Αν δεν πειστουν τοτε αναλαμβανει η δικαιοσυνη καθως οι διαχειριστες εβλαψαν την επενδυση των μετοχων. Αν οι μετοχοι πειστουν για το ανοιγμα (π.χ. προστιμα, τιμωριες, υπερβαση μπατζετ) αναλαμβανουν να καλυψουν αυτοι το ανοιγμα.
Οσον αφορα την περιπτωση μας, ναι τα χρεη ειναι σε τριτους απο την Παε. Αλλα οι διαχειριστες απαλλασονται ολα τα χρονια απο τους μετοχους(εμας) χωρις να αναλαμβανουν οι μετοχοι(εμεις) τα χρεη τους.
Ετσι φτασαμε στο σημερα. Γαμησε τα εε?

Απ: Διοίκηση Πουλινάκη. 15/05/2013 16:30 #146297

• SnAkeBiTe
  • ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΡΑ
  • Gold Boarder
wiper έγραψε:

Η ΠΑΕ οφείλει να καλύψει τα χρέη της από τα έσοδα της (ή να τα ρυθμίσει όπως έκανε φέτος).

Αν δεν μπορεί σε βάθος χρόνου αυτό να γίνει, βαράς ένα φούντο, κλείνεις το μαγαζί και πας Γ, καλή ώρα όπως με την ΑΕΚ.

Ούτε εγώ ξέρω από νομικά αλλά αν έχεις μετοχές τότε είσας μέρος της ΠΑΕ, άρα δεν υπάρχει διαφορά σε αυτό που είπες, από τη στιγμή που είσαι μέτοχος οφείλεις εσύ (ή το δσ που ψήφησες για την διαχείρηση) να δαχειρηστείς τα χρέη...

Απ: Διοίκηση Πουλινάκη. 15/05/2013 16:41 #146298

• wiper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
SnAkeBiTe έγραψε:
Ούτε εγώ ξέρω από νομικά αλλά αν έχεις μετοχές τότε είσας μέρος της ΠΑΕ, άρα δεν υπάρχει διαφορά σε αυτό που είπες, από τη στιγμή που είσαι μέτοχος οφείλεις εσύ (ή το δσ που ψήφησες για την διαχείρηση) να δαχειρηστείς τα χρέη...

Αυτό ακριβώς λέω και εγώ. Δεν γίνεται η ΠΑΕ να χρωστάει στον εαυτό της.

Απ: Διοίκηση Πουλινάκη. 15/05/2013 16:46 #146299

• Duhan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
ΑΝ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΜΙΑ ΠΑΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΧΡΩΣΤΑΝΕ ΟΙ ΜΕΤΟΧΟΙ ΤΗΣ

ΑΝ ΟΙ ΜΕΤΟΧΟΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΤΟ ΧΡΕΟΣ, ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ Ή ΛΑΜΟΓΙΑ Ή ΓΤΠ

ΤΕΛΟΣ
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.67 δευτερόλεπτα

Δεν είσαστε συνδεδεμένος.