You are here: Home » Αρχική Φόρουμ
Σάββατο, 16 Οκτ 2021
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι

Διοικητικές εξελίξεις στον ΟΦΗ
(1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: Διοικητικές εξελίξεις στον ΟΦΗ

Διοικητικές εξελίξεις στον ΟΦΗ 01/09/2008 13:44 #58226

• Mavrofidos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
www.sport-fm.gr/article/144786

Διοικητικές εξελίξεις στον ΟΦΗ

01/09/2008, 11:22 | Διαβάστηκε 1873 φορές Σχόλια (0)
(Photo: ActionImages).

Διοικητική αναταραχή επικρατεί στον ΟΦΗ μετά και την ήττα από τον ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Ο πρόεδρος της ομάδας, Φανούρης Βατσινάς, βλέπει ότι υπάρχει πρόβλημα στις σχέσεις του με τους άμεσους συνεργάτες του. Η απουσία των αντιπροέδρων Αντώνη Καράτζη και Γιάννη Πολεμαρχάκη από το γήπεδο το Σάββατο μόνο τυχαία δεν ήταν και δεν πέρασε απαρατήρητη. Σύμφωνα με πληροφορίες, οι δύο άνδρες εμφανίζονται δυσαρεστημένοι με τους χειρισμούς του Φανούρη Βατσινά όσον αφορά στην πώληση του Τζόρβα και σήμερα έχει προγραμματιστεί κρίσιμο διοικητικό συμβούλιο. Από το περιβάλλον τους διαρρέεται ότι θα ζητήσουν εξηγήσεις από τον πρόεδρο για ό,τι συμβαίνει στην ομάδα, ενώ αφήνουν ανοικτό και το ενδεχόμενο να παραιτηθούν αν δεν πάρουν πειστικές εξηγήσεις. Ένα σενάριο θέλει τους δύο άνδρες να αποχωρούν κι ένα άλλο να επιχειρούν μια νέα προσπάθεια με επιχειρηματίες από την Κρήτη προκειμένου να προχωρήσουν στην αγορά του πλειοψηφικού πακέτου των μετοχών της ΠΑΕ!

Ο Αντώνης Καράτζης έχει δαπανήσει πάνω από 500.000 ευρώ και με δική του πρωτοβουλία μπήκαν στο Δ.Σ. η Φωτεινή Σαπουνάκη και ο Κώστας Γιαννουλάκης, οι οποίοι έφεραν στην ΠΑΕ από 80.000 ευρώ. Ο Γιάννης Πολεμαρχάκης έχει προσφέρει πάνω από 300.000 ευρώ και είναι χαρακτηριστικό ότι και οι δύο προσέφεραν στους παίκτες πριμ σε περίπτωση νίκης επί του ΠΑΟΚ ύψους 20.000 ευρώ.

Όπως γίνεται αντιληπτό, τις επόμενες μέρες θα υπάρξουν εξελίξεις στα διοικητικά, με τον Φανούρη Βατσινά να νιώθει ανασφάλεια βλέποντας τους άμεσους συνεργάτες του να τον αμφισβητούν και τους οπαδούς να αποδοκιμάζουν τη διοίκηση στην πρεμιέρα του Σαββάτου.

Στα αγωνιστικά, στην Αθήνα μετέβη ο Μάλαρτζ για να μαζέψει τα πράγματά του, ενώ οι Ρουμπάκης και Σφακιανάκης δεν μετείχαν προληπτικά στη χθεσινή προπόνηση. Στον Ταραλίδη, που αγωνίστηκε εμπύρετος, χορηγήθηκε αγωγή, ενώ οι έντονες ενοχλήσεις που είχε στο κεφάλι ο Πόποβιτς έδειξαν ότι δεν επρόκειτο για κάτι σοβαρό.

Βατσινάς: «Μπράβο, Ελίνι»

Tον Ελίνι Δημούτσο συνεχάρη ο πρόεδρος του ΟΦΗ για τη δήλωσή του ότι «ο ΟΦΗ έπαιζε έντεκα εναντίον όλων» στον αγώνα με τον ΠΑΟΚ και ήταν χαρακτηριστική της αρνητικής εντύπωσης που προκάλεσε στις τάξεις των παικτών η στάση του κόσμου. «Μπράβο, Ελίνι, που μίλησες έτσι. Αυτό ήταν το κλίμα που υπήρχε στο γήπεδο. Μας στοίχισε όμως και η διαιτησία. Ωστόσο, δεν σκύβουμε το κεφάλι και συνεχίζουμε», τους είπε στα αποδυτήρια. Από την πλευρά τους, οι παίκτες ήταν πολύ απογοητευμένοι από τις αντιδράσεις των οπαδών στο γήπεδο και έλεγαν μεταξύ τους ότι «δεν γίνεται να υπάρχει τέτοια ατμόσφαιρα. Ήταν σαν να παίζαμε στην Τούμπα! Δεν γίνεται να αγωνιζόμαστε με τέτοια πίεση και άγχος. Μόνο μία νίκη θα είναι γιατρικό». Το πρόγραμμα που ακολουθεί είναι δύσκολο για τον ΟΦΗ, αφού μετά τη διακοπή λόγω των αγώνων τη Εθνικής ομάδας για τα προκριματικά του Μουντιάλ, θα δώσει δύο εκτός έδρας αγώνες με Ηρακλή και Πανιώνιο, αντίστοιχα.
Ομιλάρα κι όλα τα αλλα μου 'ναι αδιάφορα...
Το θέμα είναι κλειδωμένο.

Re: Διοικητικές εξελίξεις στον ΟΦΗ 01/09/2008 14:18 #58229

• oFi 4
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Αν δεν θελανε να αγχωνονται και να πιεζονται να μην γινουντουσαν ποδοσφαιριστες.
Αν επαιζες στον ουρανο θα πεθαινα για να σε δω. ΟΦΗ θυρα 4

Re: Διοικητικές εξελίξεις στον ΟΦΗ 01/09/2008 15:38 #58242

• E.K.4
www.athleticradio.gr/index.php/application/article_view/1/4582

Δ.Σ. που κρίνει πολλά
Άμεσες εξελίξεις θα κρίνει το σημερινό Δ.Σ. του συμβουλίου του ΟΦΗ με τους Πολεμαρχάκη, Καράτζη να κοιτάζουν έξοδο.

Πολλοί… ψύλλοι μπήκαν στα αυτιά όσων βρέθηκαν στο Παγκρήτιο Στάδιο και δεν είδαν στα επίσημα του γηπέδου να κάθονται οι δύο αντιπρόεδροι της ΠΑΕ ΟΦΗ Αντώνης Καράτζης και Γιάννης Πολεμαρχάκης. Σαν επίσημη δικαιολογία αυτό που έγινε ευρέως γνωστό είναι ότι και οι δύο απουσίασαν από την πρεμιέρα του πρωταθλήματος λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων ωστόσο δεν ήταν δυνατόν από την πρεμιέρα του πρωταθλήματος να λείψουν δύο από τα σημαντικότερα στελέχη της διοίκησης.

Σύμφωνα με πληροφορίες και οι δύο άνδρες είναι ιδιαίτερα χολωμένοι και δυσαρεστημένοι από τους χειρισμούς της υπόθεσης «Τζόρβα» που προκάλεσαν αυτήν την αναστάτωση λίγες ημέρες πριν το πρώτο επίσημο παιχνίδι της νέας χρονιάς. Βέβαια αξίζει να αναφέρουμε ότι επειδή η Ελλάδα είναι η χώρα της σεναριολογίας και του «Ράδιο Αρβύλα» όλα αυτά που ακούστηκαν τις τελευταίες ημέρες για σίγουρη αποχώρηση και των δύο από την διοίκηση δεν είναι αληθινά.

Ωστόσο αυτό που είναι πραγματικότητα είναι πως πολλά θα κρίνει η συνεδρίαση της διοίκησης του ΟΦΗ σήμερα το απόγευμα. Στο συμβούλιο τα θέματα που θα συζητηθούν είναι η αναστροφή του κλίματος στις τάξεις του κόσμου, να βρεθούν τα σωστά και τα λάθος σημεία στην υπόθεση Τζόρβα αλλά το πιο σημαντικό σημείο της συνεδρίασης θα είναι η τοποθέτηση του Αντώνη Καράτζη. Ο αντιπρόεδρος του ΟΦΗ είχε δεσμευτεί να μιλήσει για την μετακίνηση του διεθνούς τερματοφύλακα στην Παιανία μετά το τέλος του αγώνα με τον ΠΑΟΚ.

Ωστόσο η απουσία του στην Λάρισα λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων δεν του έδωσε αυτήν την δυνατότητα. Μέχρι την ώρα που γράφονται αυτές οι γραμμές αυτό που γνωρίζουμε είναι ότι και από τους δύο δεν υπήρχε σκέψη παραίτησης ωστόσο από εκεί και πέρα δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και πιθανότητες να συμβεί.

Όπως και ναʼχει η υπόθεση Τζόρβα προκάλεσε τριγμούς στην διοίκηση του ΟΦΗ και μένει να φανεί αν θα είναι τέτοια τα αποτελέσματα που θα προκαλέσουν αναταράξεις και αλλαγές…

Re: Διοικητικές εξελίξεις στον ΟΦΗ 01/09/2008 17:40 #58255

• Aoritis
Ειμαι 100% σιγουρος οτι ο επομενος αχυρανθρωπος προεδρος θα ειναι ενας απο Πολεμαρχακη η Καρατζη.Αυτα για δηθεν στραβωμα τους για το χειρισμο Τζορβα τα ακουω βερεσε.Υποτιμουν τη νοημοσυνη μας και οσο μας βρισκουν κοροιδα και ετοιμους να ηρεμησουμε απο αυτη τη διοικητικη αλλαγη θα μας κανουν ο,τι θελουν.Ετσι θα περασουν αλλα 2-3 χρονακια.Καλα δεν μπορουν καποιοι παλαιμαχοι με καποιους επιχειρηματιες να μαζεψουν εκεινα τα επτα εκατομμυρια που ζητουσαν και καλα?Απο τα διαρκειας μονο θα μαζευαν αμεσως πισω τα δυο.Που επενδυουν Σωκρατης,Βγενοπουλος,Ντεμης,Πηλαδακης,Ρεμος?Εχθες ο Ηρακλης ειχε 13000 κοσμο μεσα.Ποιος?Ο Ηρακλακος.Παιρνουν παικταραδες γιατι ο κοσμος ετσι θα παει γηπεδο,θα αγορασει φανελες.Καλα δεν καταλαβαινουν καποιοι οτι η ομαδα απο κοσμο και ιστορια δεν ειναι ουτε Θρασυβουλος ουτε Εργοτελης?Επειδη ομως και επιχειρηματιες υπαρχουν στην Κρητη και ολα αυτα που γραφω τα γνωριζουν κι αυτοι,αλλο ειναι το προβλημα.Δυστυχως τα συμφεροντα της οικογενειας Βαρδινογιαννη ειναι πολυ περισσοτερα με την τωρινη κατασταση,παρα αν δεν ειχαν στην κατοχη τους την ομαδα.Και μην ρωτησετε ποια συμφεροντα,τα οποια ξεκινουν απο ξεπλυμα χρηματος απο το πηγαινε ελα και φτανουν στο στησιμο παιχνιδιων,στο ψησιμο παιχτων και στα οφελη απο πωλησεις παικτων στο εξωτερικο.Ποιος πουλαει την κοτα που κανει χρυσα αυγα?Κανεις.Οταν ομως παψει να του κανει εννοια σας και την ξεφορτωνεται μονος του.Εδω πρεπει να βοηθησουμε ΟΛΟΙ.Να τους γινουμε βαρος κι εμεις και η ομαδα.

Re: Διοικητικές εξελίξεις στον ΟΦΗ 01/09/2008 17:44 #58256

• matador
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Στο Νανα Μπητς το συμβουλιο σημερα στις 7 μ.μ. κι αναμενουμε οπως κι ελπιζουμε σε εξελιξεις.Ανε μπορουσανε να μαζευτουν και καμμια 100στη για δημιουργια κλιματος,καλα θα ταν...
Εβιβα σε οσους Ομιλοβατουν,8 ημερες τση εβδομαδας...

www.myron4hersonissos.blogspot.com

www.hersonisos.com

Re: Διοικητικές εξελίξεις στον ΟΦΗ 01/09/2008 17:45 #58257

• Basilis
Ολα καλα(που λεει ο λογος),αλλα τα δημοσιογραφακια ξεχνανε κατι..Στα αποτετοια μας που εφυγε ο τζοτζορβας...Αυτο που πραγματικα θελουμε ειναι φυσικα η αμεση απομακρυνση των ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗΔΩΝ απο τον ΟΦΗ,με τα τσιρακια τους μαζι!!!

Re: Διοικητικές εξελίξεις στον ΟΦΗ 01/09/2008 19:01 #58275

• Revenge
Βέβαια αξίζει να αναφέρουμε ότι επειδή η Ελλάδα είναι η χώρα της σεναριολογίας και του «Ράδιο Αρβύλα» όλα αυτά που ακούστηκαν τις τελευταίες ημέρες για σίγουρη αποχώρηση και των δύο από την διοίκηση δεν είναι αληθινά.

Re: Διοικητικές εξελίξεις στον ΟΦΗ 01/09/2008 22:24 #58294

• Mavrofidos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Μήν ψαρώνετε με το ΔΣ στο Νανά.
Αν ήταν να υπάρξει κάποια σοβαρή εξέλιξη, δεν θα είχαμε συνεδριάσεις στο Νανά αλλά στη Μότορ Όιλ...
Μακάρι να διαψευστώ αλλά από την συνάντηση θα βγουν σαν αγαπημένες και μετανοιωμένες κουμπαρίτσες. Τί θα άλλαζε δηλαδή αν ο Φανόυρης ενημέρωνε και τους αντιπροέδρους για την υπόθεση Τζόρβα? Υπήρχε κάτι το αναστρέψιμο? Απλά ξενέρωσαν που το έμαθαν από τα ΜΜΕ...

Re: Διοικητικές εξελίξεις στον ΟΦΗ 01/09/2008 22:37 #58295

• Basilis
Γιατι?Ο φαβας απο που το εμαθε? :PΣιγα μην του ζητησουνε την αδεια,για να παρουνε τον παικτη τους....

Re: Διοικητικές εξελίξεις στον ΟΦΗ 02/09/2008 00:05 #58297

• vagelis4
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Ιδιωτική συναντηση το ονόμασαν το συμβούλιο. Και δεν βγήκε τίποτα.
¨ετσι είπαν στο Κρήτη TV πριν λίγο.

Re: Διοικητικές εξελίξεις στον ΟΦΗ 02/09/2008 00:17 #58298

• Johnp
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator

Δεν εχει τελειώσει ακόμα η συνάντηση, και υποψιάζομαι οτι δεν καλέσθηκαν τα νεα μελοι του ΔΣ γιατί μάλλον θα ειπωθούν πραγματα που δεν πρεπει να ακουσουν οι νεοι.
H Λευτεριά κοστίζει!!!!

Η ομάδα ξαναγεννιέται απο τις στάχτες τις σαν τον Φοίνικα! Μία ομάδα ένα νησί.

Re: Διοικητικές εξελίξεις στον ΟΦΗ 02/09/2008 00:20 #58299

• vagelis4
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder

Δεν εχει τελειώσει ακόμα η συνάντηση, και υποψιάζομαι οτι δεν καλέσθηκαν τα νεα μελοι του ΔΣ γιατί μάλλον θα ειπωθούν πραγματα που δεν πρεπει να ακουσουν οι νεοι.

Α δεν ξέρω εγώ αυτά άκουσα. Τώρα τι θα πουν στα μεταξύ τους. δεν ξέρω.

Μακάρι να βγει κάτι, αλλά και να βγει μια από τα ίδια θα ναι. Να το πάρουμε απόφαση.

Re: Διοικητικές εξελίξεις στον ΟΦΗ 02/09/2008 02:10 #58307

• Polemidas
ΝΕΑΑΑΑΑ!!!!!!........Λοιπον εμαθα απο ανιψιο του Πολεμαρχακη οτι τσακωθηκανε με το ΦΑΒΑ και ο Πολεμαρχακης μαζι με Καρατζη κινουνται πλεον για να αγορασουν την ομαδα...τωρα κατα ποσο θα εξαρτουνται απο τα κεντρα της Αθηνας δεν ξερω, παντως αυτα τα νεα ειναι σιγουρα εξελιξεις αν οχι θετικες τουλαχιστον οι Καρατζης, Πολεμαρχακης εχουν περισσοτερο μυαλο απο το Κουκι......ειδωμεν...

Re: Διοικητικές εξελίξεις στον ΟΦΗ 02/09/2008 02:12 #58309

• Revenge
Αρκετά σενάρια διαβάσαμε, άντε να δούμε.

Re: Διοικητικές εξελίξεις στον ΟΦΗ 02/09/2008 02:19 #58311

• Polemidas
Δεν ξερω για σεναρια παντως μου το ειπε ανιψιος του Πολεμαρχακη τον οποιο ξερω πολλα χρονια, επι λεξη μου ειπε οτι ο μπαρμπας του θα παραιτηθει και με τον Καρατζη θα προσπαθησουν να παρουν τον ΟΦΗ...τωρα αν ειναι απλοι αντικατασταση αχυρανθρωπων δεν ξερω ΑΛΛΑ, πριν βιαστουν μερικοι να μιλησουν, εγω απλα μεταφερω λογια, δεν ειμαι γνωστης της καταστασης...

Re: Διοικητικές εξελίξεις στον ΟΦΗ 02/09/2008 02:40 #58313

• oFi 4
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Μακαρι να γινει ετσι.Αν ομως και ο Καρατζης αποδειχτει και αυτος μια μαριονετα τοτε μονοις μας θα το εχουμε φαει το κεφαλι μας.Γιατι μην ξεχνατε το συνθημα Καρατζη παρε την παε το οποιο ακουστηκε με τον ΠΑΟΚ.
Αν επαιζες στον ουρανο θα πεθαινα για να σε δω. ΟΦΗ θυρα 4

Re: Διοικητικές εξελίξεις στον ΟΦΗ 02/09/2008 03:11 #58314

• captain
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
αντε να δουμε!αν μεινουμε παλι στα ιδια εγω λεω να καψουμε το ηρακλειο.ή μαλλον επειδη δε μας φταινε οι περιουσιες των ανθρωπων να καψουμε το βαρδινογιαννειο και τα μαγαζια του ΦΑ.ΒΑ
C:\\\\\\\\Documents and Settings\\\\\\\\Nikos\\\\\\\\My Documents\\\\\\\\Οι εικόνες μου\\\\\\\\ΑΘΛΗΤΙΚΑ\\\\\\\\ΟΦΗ\\\\\\\\ofi-xylouris

Re: Διοικητικές εξελίξεις στον ΟΦΗ 02/09/2008 03:40 #58318

• matador
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Δεν ξερω για σεναρια παντως μου το ειπε ανιψιος του Πολεμαρχακη τον οποιο ξερω πολλα χρονια, επι λεξη μου ειπε οτι ο μπαρμπας του θα παραιτηθει και με τον Καρατζη θα προσπαθησουν να παρουν τον ΟΦΗ...τωρα αν ειναι απλοι αντικατασταση αχυρανθρωπων δεν ξερω ΑΛΛΑ, πριν βιαστουν μερικοι να μιλησουν, εγω απλα μεταφερω λογια, δεν ειμαι γνωστης της καταστασης...

ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩΩΩ ΚΑΝΟΥΜΕ ΡΕΠΟΡΤΑΑΑΑΑΖΖΖΖΖΖΖΖΖ :mrgreen: :mrgreen:

Οψομεθα περι του λογου το αληθες...
Εβιβα σε οσους Ομιλοβατουν,8 ημερες τση εβδομαδας...

www.myron4hersonissos.blogspot.com

www.hersonisos.com

Re: Διοικητικές εξελίξεις στον ΟΦΗ 02/09/2008 03:41 #58319

• kostis4444
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
αντε να δουμε!αν μεινουμε παλι στα ιδια εγω λεω να καψουμε το ηρακλειο.ή μαλλον επειδη δε μας φταινε οι περιουσιες των ανθρωπων να καψουμε το βαρδινογιαννειο και τα μαγαζια του ΦΑ.ΒΑ
οχι τα μαγαζια τα φα.βα γιατι που προκληθει οικονομικο κραχ στο νησι. :mrgreen:
μου πες να κάμω επιλογή,τον ΟΦΗ ή εσένα.εγώ στη θύρα 4 και εσυ σε χέρια ξένα!!

Re: Διοικητικές εξελίξεις στον ΟΦΗ 02/09/2008 04:02 #58321

• balalas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder

Καλά κι αυτός ο ανιψιός πώς και διαρρέει τόσο σημαντικά πράγματα ; Αφού τον ξέρεις τόσα χρόνια (όπως λές ) παλιότερα γιατί δεν διέρρεε τίποτα π.χ. για τον Τζόρβα;
Υ.Γ. Sorry για το καχύποπτο αλλά όπως είπαμε … φυσάμε και το γιαούρτι

Re: Διοικητικές εξελίξεις στον ΟΦΗ 02/09/2008 05:02 #58324

• MAKRYS4
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Είναι εύκολο να μην αρχίσουμε πάλι τις ίδιες μ@λ@κιες :?: :?: :?:
Το τελευταίο 1,5 χρόνο έχουμε ακούσει τα πάντα...
:!: :!: :!: :!: ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΒΑΡΕΤΟ :!: :!: :!: :!:
Το καθεστώς της ΜΟΛΥΝΣΗΣ δεν καθαρίζεται ΑΝΑΤΡΕΠΕΤΑΙ
www.boxerforum.gr/

Re: Διοικητικές εξελίξεις στον ΟΦΗ 02/09/2008 10:16 #58327

• KITHIFER
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
γιατι βαρετο? εμενα μου αρεσει θελω να μην πλειτω τα πρωινα που σχολαω και διαβαζω νεα :mrgreen: :mrgreen:

λοιπον να πω κι εγω τα αρβυλικα μου τα οσα ακουσα αυτο το 2ημερο..

ακουσα λοιπον
1) οτι ο καραντζης παραιτηθηκε
2) ο καραντζης με τον πολεμαρχακη θα θελησουν να παρουν την ομαδα
3) μαχλας κωνσταντινιδις βρεθηκαν το σαββατο στο γηπεδο και ακουστηκε να εμπλεκονται στα της αγορας της ομαδας
....και 4) εχουμαι να λεμε μεχρι το καλοκαιρι παλιιιιιιιι ουυυυυυυυυ δοξα το θεο καλα να ειμαστε
καλημερα σας
ΟΦΑΡΑ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ

Re: Διοικητικές εξελίξεις στον ΟΦΗ 02/09/2008 10:47 #58328

• germanaras4
AMIN

Re: Διοικητικές εξελίξεις στον ΟΦΗ 02/09/2008 11:00 #58329

• MAKRYS4
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
ΑΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧΧ :?
Το καθεστώς της ΜΟΛΥΝΣΗΣ δεν καθαρίζεται ΑΝΑΤΡΕΠΕΤΑΙ
www.boxerforum.gr/

Re: Διοικητικές εξελίξεις στον ΟΦΗ 02/09/2008 11:48 #58330

• giorgosm_4
Εχει βγει κατι καινουργιο?Πειτε ρε παιδια!

Re: Διοικητικές εξελίξεις στον ΟΦΗ 02/09/2008 11:56 #58331

• Basilis
Μην "τσιμπατε" ρε παιδια...Παιχνιδια των δημοσιογραφισκων,και του φαβα ειναι αυτα..Σταχτη στα ματια...Τον Βαρδινογιαννη δεν τον κουναει ουτε ο διαολος απο τον ΟΦΗ...Οποτε τι μας νοιαζει αν αλλαξει ο τσατσοπροεδρος?Αλλον τσατσο θα βαλουμε στο κεφαλι μας.Αλλαζει ο Μανολιος και βαζει τα ρουχα του αλλιως...

Re: Διοικητικές εξελίξεις στον ΟΦΗ 02/09/2008 12:23 #58334

• Mavrofidos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
www.tolmi.gr/

Τα σημεία που αμφισβητείται ο Φ. Βατσινάς

Του Γιώργου Κορτσιδάκη

Το θέμα Τζόρβα φαίνεται να ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι. Υπήρχαν και άλλες σημαντικές διαφωνίες, που ώθησαν στενούς συνεργάτες του προέδρου της ΠΑΕ ΟΦΗ, να πουν «φτάνει πια. Πρέπει κάποια πράγματα να αλλάξουν. Δεν γίνεται να συνεχίσουμε έτσι». Στη χθεσινοβραδινή συνεδρίαση του Διοικητικού Συμβουλίου στο «Νανά Μπιτς» που έγινε κατόπιν πρωτοβουλίας των δυο αντιπρόεδρων Καράτζη-Πολεμαρχάκη, οι οποίοι εμφανίζονται δυσαρεστημένοι, διοικητικές πηγές έφερναν όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτό. Οι ίδιοι απέφυγαν να τοποθετηθούν (ίσως το κάνουν σήμερα) και άφηναν να εννοηθεί ότι θα ζητήσουν εξηγήσεις από τον πρόεδρο του ΟΦΗ για ό,τι συμβαίνει στην ομάδα, με ανοικτό και το ενδεχόμενο τώρα ή αργότερα να παραιτηθούν αν δεν πάρουν πειστικές εξηγήσεις. Ένα σενάριο θέλει τους δύο άνδρες να αποχωρούν κι ένα άλλο να επιχειρούν μια νέα προσπάθεια με επιχειρηματίες από την Κρήτη, προκειμένου να προχωρήσουν στην αγορά του πλειοψηφικού πακέτου των μετοχών της ΠΑΕ στην οποία θα μπορούσε να βρίσκεται και ο νυν πρόεδρος, αλλά από άλλο πόστο. Για τη θέση του προέδρου τα περισσότερα στελέχη προτάσσουν ως την πιο ενδεδειγμένη λύση, τον Αντώνη Καράτζη, όμως αυτό θα εξαρτηθεί από τον ίδιο, ο οποίος δεν έχει ακόμη τοποθετηθεί. Ίσως να συνέβαινε αυτό στη χθεσινή συνεδρίαση που μέχρι την ώρα που γράφονταν αυτές οι γραμμές βρισκόταν σε εξέλιξη…

Τα πρώτα σύννεφα: Τα πρώτα σύννεφα ανάμεσα στο Φ. Βατσινά και τους συνεργάτες του, άρχισαν να διαφαίνονται μετά το διαζύγιο με το Γ. Παράσχο. Στην απόφαση αυτή είχε τη στήριξη του Αντ. Καράτζη όχι όμως και κάποιων άλλων. Η επιλογή του Στράκα, έφερε νέες αμφισβητήσεις. Όμως η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι ήταν ο χειρισμός του προέδρου της ΠΑΕ ΟΦΗ στο θέμα Τζόρβα. Το γυαλί ράγισε ανάμεσα στον πρόεδρο της ΠΑΕ και τους δυο αντιπροέδρους (Καράτζη και Πολεμαρχάκη), οι οποίοι διαχώρισαν τη θέση τους και άφησαν να εννοηθεί ότι είναι χολωμένοι από τους προσωπικούς χειρισμούς του προέδρου της ΠΑΕ στο ζήτημα αυτό, το οποίο αποτέλεσε σπίθα αντιπαράθεσης με τους φιλάθλους τρεις μέρες πριν την έναρξη του πρωταθλήματος. Η εμπιστοσύνη μεταξύ των προσώπων στο Διοικητικό Συμβούλιο κλονίστηκε και ο πρόεδρος της ΠΑΕ αμφισβητήθηκε ανοιχτά, με αποκορύφωμα την απουσία των δυο αντιπροέδρων από τον αγώνα της πρεμιέρας με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ. Οι ύβρεις στο πρόσωπο του Φ. Βατσινά από ένα μεγάλο μέρος του κόσμου κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, επιβάρυνε ακόμη περισσότερο τα πράγματα. Είναι βέβαιο ότι η θέση του δεν είναι πια το ίδιο ισχυρή όπως πριν, από τη στιγμή που δέχεται αμφισβήτηση από τους ίδιους του τους συνεργάτες…

Τα βασικά σημεία διαφωνίας

Ποια είναι όμως τα βασικά σημεία που ο Φ. Βατσινάς φαίνεται να αμφισβητείται πλέον ανοιχτά ακόμα και από τους ίδιους τους συνεργάτες του; 1oν: Tο προφίλ του προέδρου της ΠΑΕ. Παρότι στα εκάστοτε Διοικητικά Συμβούλια οι συνεργάτες του Φ. Βατσινά προσπαθούσαν να τον πείσουν για ένα πιο ήπιο προφίλ, δίχως αλαζονεία και μια καλύτερη επικοινωνιακή στάση απέναντι στον κόσμο, αυτό δεν άλλαξε ποτέ. Διοικητικές πηγές αναφέρουν ότι επ' αυτού η προσπάθεια του Αντ. Καράτζη που συνδέεται με προσωπική φιλία με τον πρόεδρο της ΠΑΕ ήταν μεγάλη. Αλλά τελικά ούτε αυτός τα κατάφερε. 2ον: Ενημέρωση του ΔΣ για μεταγραφές- προπονητή. Υπήρχαν σύμβουλοι που μάθαιναν τις εξελίξεις από τις εφημερίδες. Ειδικά στις μεταγραφές δεν υπήρχε καμία ενημέρωση. Τα θέματα αυτά φαίνεται να χειριζόταν προσωπικά ο πρόεδρος του ΟΦΗ. Όταν γινόταν συζήτηση οι μεταγραφές είχαν ήδη ολοκληρωθεί. Όπως και στο θέμα προπονητή. Κάποιοι δεν είδαν ποτέ με καλό μάτι την απομάκρυνση Παράσχου, αλλά και την πρόσληψη του Στράκα. 3ον: Κατανομή αρμοδιοτήτων. Ο πρόεδρος του ΟΦΗ -λένε οι συνεργάτες του- δεν έβλεπε με καλό μάτι τις πρωτοβουλίες κάποιων μελών του ΔΣ και την προβολή τους στον Τύπο. Μάλιστα στις συνεδριάσεις εξέφραζε την αντίθεσή του, παρότι συμφωνούσε στο ότι έπρεπε να γίνει μια αποκέντρωση εργασίας και ο καθένας να αναλάβει το πόστο του. 4oν: Μεταγραφές από τον Παναθηναϊκό. Αρκετά μελή του ΔΣ τάχθηκαν αντίθετα και πέρσι. Εξέφρασαν τη θέση να σταματήσει αυτό από τη στιγμή που δημιουργείται σύγχυση στον κόσμο. Φέτος ο ΟΦΗ απέκτησε τρεις παίκτες από τους «πράσινους». Παίκτες εγνωσμένης αξίας, αλλά με τα γνωστά προβλήματα με τους φιλάθλους. 5ον: Θέμα Τζόρβα. Διοικητικά στελέχη αναφέρουν ότι νοιώθουν εκτεθειμένα από τους χειρισμούς του προέδρου της ΠΑΕ στην υπόθεση αυτή. Και δηλώνουν ότι ενημερώθηκαν εκ των υστέρων. Δεν φαίνεται να πείθονται από τις τοποθετήσεις του προέδρου της ΠΑΕ ότι η πρόταση από τον Παναθηναϊκό έγινε μετά τη συνεδρίαση του ΔΣ.

Από το 2005 έως σήμερα...

Από τον Ιούνιο του 2005 όταν ανέλαβε το πλειοψηφικό πακέτο των μετοχών από τον τότε πρόεδρο της ΠΑΕ Παντελή Μυριοκεφαλιτάκη, ο Φανούρης Βατσινάς βιώνει σήμερα ίσως και την πιο δύσκολη περίοδο στη θητεία του στα διοικητικά της κρητικής ομάδας. Η αλήθεια είναι ότι έντονη αμφισβήτηση δέχθηκε από την πρώτη μέρα που ανέλαβε τον ΟΦΗ. Ήρθε σε κόντρα με τους οργανωμένους οπαδούς, προσέλαβε ομάδα φρούρησης φοβούμενος πιθανές άλλες συνέπειες, κατήγγειλε ονόματα στην αστυνομία, όπου έγιναν προσαγωγές και συστάσεις σε εκείνους τους φιλάθλους που έδειχναν να ξεφεύγουν από τα όρια. Τελικώς μετά από ένα χρονικό διάστημα ένα μεγάλο κομμάτι του φιλάθλου κόσμου του έδωσε πίστωση χρόνου. Περίμενε να δει τις ενέργειές του και μετά να τον κρίνει. Η αλήθεια είναι ότι μια μερίδα φιλάθλων ποτέ δεν πείστηκε ότι ο Βατσινάς είναι ο πραγματικός ιδιοκτήτης. Μια άλλη όμως εκτίμησε την προσπάθειά του και του έδωσε στήριξη. Ο πρόεδρος του ΟΦΗ, ιδιοκτήτης μονάδας λευκών ειδών στο Ηράκλειο και εργοστασίου στρωμάτων, με γενικά καλό επιχειρηματικό προφίλ ενός αυτοδημιούργητου ανθρώπου, στην αγορά της Κρήτης προσπάθησε -είναι αλήθεια- στο μέτρο των δυνατοτήτων του. Δυο φορές επί των ημερών του ο ΟΦΗ κινδύνευσε σοβαρά με υποβιβασμό, αλλά τελικά το μοιραίο αποφεύχθηκε. Ενώ μια σεζόν -την δεύτερη- είδε την ομάδα του να τερματίζει στην έβδομη θέση και να καταλαμβάνει θέση για το Κύπελλο Ιντερτότο. Πέρσι ο πρόεδρος της ΠΑΕ, ξεκίνησε μια προσπάθεια εισόδου νέων επιχειρηματιών στο ΔΣ της ΠΑΕ.

Η είσοδος Καράτζη: Η μεγάλη είδηση ήταν η είσοδος του Αντώνη Καράτζη στα διοικητικά του ΟΦΗ. Μια από τις πιο εύρωστες οικονομικά οικογένειες της Κρήτης, αποφάσισε να ασχοληθεί με τον ΟΦΗ, αγοράζοντας ένα σημαντικό μερίδιο μετοχών. Αυτό αποτέλεσε για τον Βατσινά και ένα σημαντικό επιχείρημα απέναντι στους αμφισβητίες του πάνω στο ιδιοκτησιακό. Φέτος έγινε ένα βήμα παραπάνω. Με τη σφραγίδα του Αντώνη Καράτζη, ο οποίος γρήγορα κέρδισε τους φιλάθλους, εισήλθαν στο Διοικητικό Συμβούλιο άλλοι τρεις επιχειρηματίες από την Κρήτη. Αγόρασαν μετοχές, έδειξαν εμπιστοσύνη στη νέα προσπάθεια. Το ίδιο και ο κόσμος. Μετά το φετινό 4-1 επί του Παναθηναϊκού, που σηματοδότησε την παραμονή του ΟΦΗ στη Σούπερ Λιγκ, η υφιστάμενη διοίκηση άρχισε να κερδίζει περισσότερους υποστηρικτές. Ο πρόεδρος που συνέδεσε το όνομά του με «χτυπητά» αποτελέσματα επί του Παναθηναϊκού (2-2 στο ΟΑΚΑ, 3-3 στο Παγκρήτιο, αλλά και το επιβλητικό 4-1 πέρσι λίγο πριν το φινάλε της σεζόν), πιστώνεται σήμερα τους χειρισμούς του στο θέμα Τζόρβα και την παραχώρησή του στον Παναθηναϊκό, τρεις μέρες πριν την έναρξη του πρωταθλήματος, αλλά και μια σειρά από άλλους χειρισμούς που έπληξαν το προφίλ του στη συνείδηση του φίλαθλου κόσμου.

Re: Διοικητικές εξελίξεις στον ΟΦΗ 02/09/2008 12:46 #58335

• KITHIFER
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
βαλτε σπορτ φμ μιλαει ο σφακιανακης
ΟΦΑΡΑ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ

Re: Διοικητικές εξελίξεις στον ΟΦΗ 02/09/2008 13:16 #58336

• balalas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder