You are here: Home » Αρχική Φόρουμ
Σάββατο, 16 Οκτ 2021
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΤΟ ΝΕΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΜΑΣ ΜΟΝΤΕΛΛΟ (ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ)
(1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: ΤΟ ΝΕΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΜΑΣ ΜΟΝΤΕΛΛΟ (ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ)

ΤΟ ΝΕΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΜΑΣ ΜΟΝΤΕΛΛΟ (ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ) 25/01/2010 13:41 #94613

• omilitissa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Καλως εχοντων των πραγματων την Παρασκευη θα πραγματοποιηθει η εξ αναβολης ετησια Γενικη Συνελευση της ΠΑΕ ΟΦΗ.
Στη Γενικη Σ αυτη θα κριθουν παρα μα παρα πολλα και τα οποιοα θα καθορισουν και το μελλον
Τα ερωτηματα δυο
-Ξεμπλεξαμε οριστικα και αμετακλητα απο την οικογενεια Βαρδινογιαννη και τους διαχειριστες?
Σημαντικα στοιχεια τα οποια γνωριζει η σημερινη διοιηκηση για τη κακοδιεχειρηση και την υπερχρεωση της ομαδας αλλα και τη διαχειρηση παικτων θα πρεπει να γνωστοποιηθουν στους νεους μετοχους ωστε ΝΑ ΚΑΤΑΛΟΓΙΣΤΟΥΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ οι ΗΘΙΚΕΣ ευθυνες για τη κατρακυλα της ΠΑΕ
Δευτερο ερωτημα και κρισιμο-ΠΟΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΕΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΜΟΝΤΕΛΟ

Το Καλοκαιρι ο κ Κουρακης εξηγγειλε το στοχο το σχεδιο αν θελετε ο ΟΦΗ σαν εταιρεια Λαικης Βασης
Ενα σχεδιο που φανηκε να εχει δυσκολιες αποψη μου πως δεν πρεπει να εγκαταληφει
επ ουδενι
Ο ΟΦΗ πρεπει να διοιηκηθει εχοντας στο ΕΠΙΚΕΝΤΡΟ ΤΟ ΛΑΟ ΤΟΥ
Προσωπικα μου αρεσει ο ΟΦΗ να εκλεγει το ΔΣ του και το Προεδρο του με δημοκρατικες διαδικασιες
Το γεγονος οτι συμφωνα με οσα λεγονται οι μετοχοι δεν υπερβαινουν τους 1200 δεν ειναι αμελητεο ομως θεωρω οτι η απροθυμια του κοσμου να ανταποκριθει εχει να κανει με την οικονομικη συγκυρια την καχυποψια αλλα και την εσφαλμενη επικοινωνιακη πολιτικη της ΠΑΕ
θΕΩΡΩ ΠΩς ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΛΟ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙ και να διευρυνθει η μετοχικη βαση περαιτερω
Εαν στους ηδη υπαρχοντες επιφανεις οικονομικα προστεθουν 3-4 νεοι που θα ειναι διατεθημενοι να βοηθουν το νεο εγχειρημα μπορει να πετυχει
Εαν (που θα) η ομαδα ανεβει στη σουπερ Λιγκα τα εσοδα θα ειναι παρα πολλα και η προκληση μεγαλυτερη
Κλεινοντας πιστευω πως μετα απο οσα εχουμε παθει επουδενι δεν θα πρεπει να παραχωρησουμε την ομαδα ξανα σε κανενα μεγαλομετοχο ΠΑΘΑΜΕ ας δειξουμε οτι ΜΑΘΑΜΕ

Θαθελα επισης να γνωριζω αν σαν συνδεσμιακο κινημα εχουμε διαμορφωσει μια αποψη για το πως οραματιζομαστε το νεο μας ΟΦΗ για να την καταθεσουμε στη Γενικη Συνελευση οπως επισης και ο Συλλογος μικρομετοχων
ετσι το απογευμα με ενδιαφερον θα ακουσω τι θα μας πει ο κ Μανουσακης στην εκπομπη στο καναλι4
ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ!!!
ΠΙΟ ΨΗΛΑ!!!
ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ!!!
Το θέμα είναι κλειδωμένο.

Απ:ΤΟ ΝΕΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΜΑΣ ΜΟΝΤΕΛΛΟ 25/01/2010 15:01 #94616

• liakoni
ΟΜΙΛΙΤΙΣΣΑ έγραψε:

ετσι το απογευμα με ενδιαφερον θα ακουσω τι θα μας πει ο κ Μανουσακης στην εκπομπη στο καναλι4

Τι ώρα θα είναι το απόγευμα;Το γνωστό κανάλι 4(που πιάνουμε τώρα τελευταία;)

Απ:ΤΟ ΝΕΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΜΑΣ ΜΟΝΤΕΛΛΟ 25/01/2010 15:36 #94617

• alucard
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Χωρις να θελω να το παιξω Κακο-Μοιρης4, θα ηθελα να πω κατι που μου εχει κατσει
στο μυαλο (οχι χωρις λογο...) οπως και σε πολλους απο εμας.

Δεν ειμαι καθολου σιγουρος οτι θα ολοκληρωθουν οι διαδικασιες μεχρι το τελος της
εβδομαδας, για το απλουστατο λογο οτι ο son-of-a-bitch φαβας δεν θελει να υπογραψει
απ'οτι φαινεται, αρα δεν θα εχει γινει η μεταβιβαση των μετοχών.
Αναβολη αλλη δεν παιρνει απ'οτι ξερω, γιατι ειναι ηδη εξ'αναβολης η ΓΣ, και δεν το
επιτρεπει ο νομος.
Αρα? Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση?...
Εμεις μενουμε με το χαρτι στο χερι, και δικαιωμα συμμετοχης εχουν μονο οι τωρινοι μετοχοι.Σωστα?
Το σημερινο ΔΣ τι λογο εχει σε αυτη την περιπτωση δεν γνωριζω

Για να μην ξυπνησουμε λοιπον την επομενη με καινουργιους εφιαλτες,
γιατι μετα θα ξεκινησουν και οι εφιαλτες καποιων αλλων, καποιος νοήμων ανθρωπος
(δεν μπορει καποιος θα υπαρχει...) απο το περιβαλλον του καριολη ας του πει λοιπον
να μην διανοηθει να παιξει με αυτο το σεναριο, γιατι θα παθει ο κωλος του ζημια
που δεν θα μπορει να την αντεξει.

Αυτο ειλικρινα δεν ειναι απειλη (δεν το συνηθίζω), αλλα πολλη σοβαρη προειδοποιηση!
Have a nice day

YΓ:Και για να μην παρεξηγηθω, δεν εννοω οτι θα τον κανουμε ντα-ντα, απλα υπαρχουν και χειροτερα.
ΔΕΝ ΠΑ ΝΑ ΜΑΣ ΚΤΥΠΑΝ ΜΕ ΟΛΜΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΙΑ...

Απ:ΤΟ ΝΕΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΜΑΣ ΜΟΝΤΕΛΛΟ 25/01/2010 16:03 #94618

• balalas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Πιστεύω πως το μοντέλο λαϊκής βάσεως όπως τουλάχιστον το σκεφτόμασταν οι περισσότεροι δεν μπορεί να προχωρήσει. Ξέρω πως πολλοί θα διαφωνήσουν σφοδρά αλλά άποψη μου είναι πως αυτή την στιγμή που είναι μια από τις πιο κρίσιμες για το μέλλον της ομάδας πρέπει να είμαστε ειλικρινής. ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΞΟΥΝ 3-4 μεγαλοεπενδυτές η ομάδα δεν μπορεί να σταθεί. Λογικό λοιπόν είναι αυτοί που βάζουν τα πολλά χρήματα να έχουν και τον πρώτο λόγο.
Αυτό όμως που θα μπορούσαμε να ζητήσουμε και να θέσουμε ως στόχο είναι να εκπροσωπούνται ΜΟΝΙΜΑ στο ΔΣ 4 σημαντικά κομμάτια του ΟΦΗ.
1. Ο Ερασιτέχνης (ούτως η άλλως προβλέπεται)
2. Οι οπαδοί (οι επίσημοι σύνδεσμοι ας εκλέγουν έναν εκπρόσωπο)
3. Οι μικρομέτοχοι (δεν αρέσει αυτό που γράφω επειδή πολλοί δεν δέχονται τον όρο μικρομέτοχοι)αλλά ο σύλλογος μετόχων μπορεί να παίζει αυτό το ρόλο)
4. Ο δήμος Ηρακλείου με έναν εκπρόσωπο (για να τονιστεί η άμεση σχέση της ομάδας με τον τόπο της)
Για να γίνει αυτό τυπικά πρέπει να γίνει ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ του καταστατικού οπότε τις σχετικές διαδικασίες πρέπει να μας ενημερώσει δικηγόρος, μπορεί όμως να γίνει άτυπο αν συμφωνηθεί στην συνέλευση.
Γενικά θα ήταν καλό να υπάρχει μια ισορροπία στο ΔΣ από επιχειρηματίες, τοπικούς φορείς, φιλάθλους.
Λογικό είναι Πρόεδρος να εκλέγεται από τα μέλη του ΔΣ και όχι απευθείας από την ΓΣ (δεν μπορεί να ζητάς από κάποιον που βάζει 100000 να έχει τον ίδιο λόγο με αυτόν που βάζει 10)
Επειδή όμως πολλά πράγματα πρέπει να γίνουν τώρα για να μπορούν στην συνέχεια να γίνουν ακόμη περισσότερα στο μέλλον, έχει μεγάλη σημασία η συνέλευση που θα γίνει τώρα να είναι ΑΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΗ, ΕΝΩΤΙΚΗ και κυρίως να ΣΧΕΔΙΑΣΤΕΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ

Με την υπάρχουσα κατάσταση θα πρέπει να υπάρξει πρόταση να μείνουν τα βασικά μέλη του ΔΣ και ειδικά ο Κουράκης και να ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕΙ το ΔΣ με τα μέλη που αναφέρω παραπάνω και εννοείται και με αυτούς που έβαλαν πολλά χρήματα μέχρι το καλοκαίρι.

Απ:ΤΟ ΝΕΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΜΑΣ ΜΟΝΤΕΛΛΟ 25/01/2010 16:15 #94620

• ΜΟΙΡΕΣ_4
ΟΜΙΛΙΤΙΣΣΑ έγραψε:
θεωρω οτι η απροθυμια του κοσμου να ανταποκριθει εχει να κανει με την οικονομικη συγκυρια

αυτο ειναι το μονο που δε φταιει για να γινει κανεις μετοχος.κ με 1 ευρο μπορεις να παρεις μετοχη.τωρα αν εισαι τοσο πια οικονομικα πιεσμενος κ δε μπορεις να δωσεις ουτε ευρω τοτε τι να πω.....

Απ:ΤΟ ΝΕΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΜΑΣ ΜΟΝΤΕΛΛΟ 25/01/2010 16:31 #94622

• zaxos4snakes
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
ο σταρχιδισμος φταιει:blush:
Τι κι αν σε αντίκρυσα στη γάμα εθνική...

Απ:ΤΟ ΝΕΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΜΑΣ ΜΟΝΤΕΛΛΟ 25/01/2010 17:04 #94628

• nikos96703
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
ti ora einai h ekpomph?

Απ:ΤΟ ΝΕΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΜΑΣ ΜΟΝΤΕΛΛΟ 25/01/2010 18:05 #94630

• Giannis4
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
5 ξεκινάει, και ναι προβάλλετε στο γνωστό κανάλι 4! Έλεος ρε παιδιά, μια φορά το θέμα Sportblog δεν το έχετε ανοίξει???? Ομιλίτικη εκπομπή και να την αγνοούν και οι εδώ φορουμίστες????

Απ:ΤΟ ΝΕΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΜΑΣ ΜΟΝΤΕΛΛΟ 25/01/2010 19:38 #94631

• georgios
επισης και ο Συλλογος μικρομετοχων

ο Μανουσάκης είναι πρόεδρος του συλλόγου μετόχων και όχι του συλλόγου μικρομετόχων (σε αυτόν πρέπει να είναι ενας που τον λενε ΦΑΒΑ)

Απ:ΤΟ ΝΕΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΜΑΣ ΜΟΝΤΕΛΛΟ 25/01/2010 22:41 #94637

• messaritis4
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
zaxos4snakes έγραψε:
ο σταρχιδισμος φταιει:blush:

το Α και το Ω!!

Απ:ΤΟ ΝΕΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΜΑΣ ΜΟΝΤΕΛΛΟ 25/01/2010 22:50 #94638

• omilitissa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
δε διαφωνω καθολου πως φταιει και ο ωχαδελφισμος μας τα εχω χωσει εγω σε πολλους και πολλες φορες και μαλιστα σε προσωπα που κανουν τους κριτες απο ραδιοφωνου!!!!

Τωρα απο αυτα που ακουσα απο τον Ανδρεα Μανουσακη ανησυχω για τις κακοτοπιες που μας περιμενουν και καλα θα κανουμε να ειμαστε σε εγρηγορση

Το φαβα αν χρειαστει θελω να τον δω στη φυλακη!!!!
ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ!!!
ΠΙΟ ΨΗΛΑ!!!
ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ!!!

Απ:ΤΟ ΝΕΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΜΑΣ ΜΟΝΤΕΛΛΟ 25/01/2010 23:06 #94639

• Giannis4
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Εγώ στο χώμα!!!!

Απ:ΤΟ ΝΕΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΜΑΣ ΜΟΝΤΕΛΛΟ 25/01/2010 23:12 #94640

• omilitissa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
και τα αφεντικα του που?
ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ!!!
ΠΙΟ ΨΗΛΑ!!!
ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ!!!

Απ:ΤΟ ΝΕΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΜΑΣ ΜΟΝΤΕΛΛΟ 25/01/2010 23:55 #94641

• frank-4
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
οσοι δεν την ειδαν;θα υπάρξει επαναληψη της εκπομπης αργα το βραδυ ;

Απ:ΤΟ ΝΕΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΜΑΣ ΜΟΝΤΕΛΛΟ 26/01/2010 00:11 #94645

• Giannis4
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
ΟΜΙΛΙΤΙΣΣΑ έγραψε:
και τα αφεντικα του που?

2 μέτρα παρακάτω!

Απ:ΤΟ ΝΕΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΜΑΣ ΜΟΝΤΕΛΛΟ 26/01/2010 02:29 #94649

• daskalos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
balalas έγραψε:
Πιστεύω πως το μοντέλο λαϊκής βάσεως όπως τουλάχιστον το σκεφτόμασταν οι περισσότεροι δεν μπορεί να προχωρήσει.

Εγώ συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Όποιος νομίζει ότι μπορεί να πάει μπροστά η ομάδα με τους (δεν είναι ντροπή να το λέμε) μικρομετόχους της, καλύτερα να ξυπνήσει!
Καλή η πολυμετοχικότητα, αλλά στην κατεύθυνση του να εκφράζει τη φωνή του ΛΑΟΥ του ΟΦΗ. Όχι να πληρώνει τα έξοδα της ομάδας. Χρειάζονται μεγαλοεπενδυτές και κατά τη γνώμη μου καλύτερα ένας. Ξέρω ότι πολλοί είστε δύσπιστοι με το μοντέλο αυτό με όσα έχουμε τραβήξει, αλλά γιατί να μη μπορεί να βρεθεί ένας να πάρει και τον ΟΦΗ; Και έστω αν δεν είναι ένας ας είναι 2-3-4. Όπως είπε και ο μπαλαλας εμείς οι μικρομέτοχοι πρέπει να εξασφαλίσουμε μέσω των συλλόγων ότι η φωνή μας θα ακούγεται από τα αφεντικά. Γιατί ο μέγας λαός του ΟΦΗ έχει πλέον αποδείξει ότι αν το αφεντικό δεν ακούει ... θα τη φάει την κεφαλή του.

Απ:ΤΟ ΝΕΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΜΑΣ ΜΟΝΤΕΛΛΟ 26/01/2010 03:32 #94650

• Γιαννης
Μαγκες χαραλωστε.Εγω θα κερδισω το τζοκερ και θα αγωρασω την ομαδα και θα κανω και μεταγραφαρες.Τι σισε και ντατολο και μαλακιες...Θα κανω και ενα γηπεδο 20-25000 θεσεων με υπογειο παρκινκ,ολο κλειστο,θερμενομενο,καθαρα ποδοσφαιρικο γηπεδο,με προτυπο το αλλιαζ αρινα!Και ολα τα καπνογονα θα μπαινουν ελευθερα!!!

Παντος περα απο την πλακα,εμεις μονο δεν μπορουμε να κρατησουμε μια ομαδα.Δεν μπορουμε να βαλουμε λευτα για να παει μπροστα η ομαδα.Πιστευω οτι αν ειχαμε 2-3 μετοχους με 20-25% ο καθενας θα ηταν μια χαρα.Αλλα ειναι πολυ δυσκολο,γιατι για να βαλεις λευτα σε μια ομαδα,και μαλιστα πολλα οπως χρειαζομαστε,πρεπει να ειναι ΟΦΗ.Και κακα τα ψεματα η ιστορια εχει δειξει οτι πλεον δεν υπαρχουν πολλοι,ειναι λιγοι και γνωστοι.Το θεμα ομως ειναι να ειμαστε εμεις σωστοι στις υποχρεωσεις και ολα τα αλλα θα ερθουν

Απ:ΤΟ ΝΕΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΜΑΣ ΜΟΝΤΕΛΛΟ 26/01/2010 10:08 #94653

• Mavrofidos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
daskalos έγραψε:
balalas έγραψε:
Πιστεύω πως το μοντέλο λαϊκής βάσεως όπως τουλάχιστον το σκεφτόμασταν οι περισσότεροι δεν μπορεί να προχωρήσει.

Εγώ συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Όποιος νομίζει ότι μπορεί να πάει μπροστά η ομάδα με τους (δεν είναι ντροπή να το λέμε) μικρομετόχους της, καλύτερα να ξυπνήσει!
Καλή η πολυμετοχικότητα, αλλά στην κατεύθυνση του να εκφράζει τη φωνή του ΛΑΟΥ του ΟΦΗ. Όχι να πληρώνει τα έξοδα της ομάδας. Χρειάζονται μεγαλοεπενδυτές και κατά τη γνώμη μου καλύτερα ένας. Ξέρω ότι πολλοί είστε δύσπιστοι με το μοντέλο αυτό με όσα έχουμε τραβήξει, αλλά γιατί να μη μπορεί να βρεθεί ένας να πάρει και τον ΟΦΗ; Και έστω αν δεν είναι ένας ας είναι 2-3-4. Όπως είπε και ο μπαλαλας εμείς οι μικρομέτοχοι πρέπει να εξασφαλίσουμε μέσω των συλλόγων ότι η φωνή μας θα ακούγεται από τα αφεντικά. Γιατί ο μέγας λαός του ΟΦΗ έχει πλέον αποδείξει ότι αν το αφεντικό δεν ακούει ... θα τη φάει την κεφαλή του.

Δεν μπορώ να καταλάβω αυτή τη λογική δάσκαλε. Ειλικρινά αδυνατώ.
Εσυ για να ζήσεις ισοσκελίζεις τα έσοδα με τα έξοδα σου και προσπαθείς για τη μέγιστη αξιοποίηση των πόρων σου. Γιατί να μην μπορεί και ο ΟΦΗ να κάνει το ίδιο.
Το μοντέλο λαϊκης βάσης δεν απαιτεί να έχουν όλοι τον ίδιο αριθμο συμμετοχής. Δεν έχει όλος ο "λαος" το ίδιο πορτοφόλι. Επομένως το να βάλουν κάποιοι άνθρωποι που έχουν μεγαλύτερη ευχαίρια παραπάνω χρήματα, είναι επίσης αναμενόμενο.
Ίσως στη Β' τα έξοδα να είναι δυσανάλογα μεγαλύτερα από τα έσοδα, αλλά στη Superleage η ομάδα μπορεί να καταφέρει να είναι αυτάρκης.
Ομιλάρα κι όλα τα αλλα μου 'ναι αδιάφορα...

Απ:ΤΟ ΝΕΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΜΑΣ ΜΟΝΤΕΛΛΟ 26/01/2010 11:55 #94657

• omilitissa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
mavrofidos συμφωνω μαζι σου!!!πολυ γρηγορα μας περασε η καψα αλλοι δεν την ειχαν ποτε να πληρωσουν για τον ΟΦΗ που αγαπουν
και βεβαια το μοντελλο μπορει να περπατησει ανετα στη σουπερ Λιγκα με σωστη διαχειρηση και οχι λαμογιες
Οργανωνοντας σωστα τη ΠΑΕ απο τις ακαδημιες εως τη πρωτη ομαδα απο τις δημοσιες σχεσεις εως το μαρκετινγκ
και βεβαια με τρεις τεσσερις παραγοντες και γνωστες του αντικειμενου ο ΟΦΗ με τη μορφη που ανεφερε ο Κουρακης μπορει να πετυχει
Βασικη προυποθεση η στηριξη του κοσμου με την αγορα τουλαχιστον 5 χιλλιαδων διαρκειας και γεματο το Γεντι Κουλε
Για να μεινει η ομαδα στο λαο της χρειαζεται τη στηριξη ολων μας
Η χρονια που διανυουμε ειναι η χειροτερη στην ιστορια του με την εννοια των αβαστακτων χρεων της β εθνικης και των ανυπαρκτων εσοδων και ειναι λαθος να βγαζουμε συμπερασματα με βαση τη φετεινη χρονια τα δεδομενα ειναι εντελλως διαφορετικα με την ανοδο στη σουπερ Λιγκα
Η ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΗ ΤΟΥ ΟΡΑΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ ΠΟΛΥΜΕΤΟΧΙΚΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΩΓΥΡΙΣΜΑ
ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ!!!
ΠΙΟ ΨΗΛΑ!!!
ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ!!!

Απ:ΤΟ ΝΕΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΜΑΣ ΜΟΝΤΕΛΛΟ 26/01/2010 12:58 #94659

• balalas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Αναμενόμενη η παρεξήγηση … καλό είναι αυτό γιατί πρέπει να συζητάμε τέτοια θέματα και όχι τι έλεγε ο κάθε μπάρμπας στο καφενείο του.
Λοιπόν αυτό που εννοώ τουλάχιστον εγώ και φαντάζομαι και ο δάσκαλος είναι πως σε ένα μοντέλο λαϊκής βάσεως θα περίμενα ο πρόεδρος και το ΔΣ να εκλέγεται από την ΓΣ και κυρίως η ομάδα οικονομικά να στηρίζεται στην συνεισφορά της βάσης της (μαζί με το έσοδα – έξοδα που αναφέρει ο φίλος).
Για να μπορεί να γίνει αυτό θα πρέπει να γίνουν 2 πράγματα
1. Όσοι από εμάς βάλαμε χρήματα φέτος να ξαναβάζουμε τα ίδια (και παραπάνω ίσως) ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ. Η νοοτροπία και οι δυνατότητες μας δεν νομίζω πως δείχνουν πως αυτό είναι εφικτό.
2. Από 1100 (μικρο) μέτοχοι να γίνουμε τουλάχιστον 5000 για να μην έχουμε ανάγκη τους 10 μετόχους που βάζουν ποσά άνω των 50000. Μιλάω πάντα με δεδομένο πως η ομάδα θα χρειάζεται 3000000 με 4000000 κάθε χρόνο πέρα από το κέρδος (αν υπάρχει) που θα βγάζει.
Πισωγύρισμα τέλος για εμένα θα ήταν να αρχίσουμε να πιστεύουμε (ξανά) πως δεν έχουμε ανάγκη μεγαλοεπενδυτές και να λέμε πως μπορούμε να στηριζόμαστε «στον λαό μας» και μόνο. Να το πω και διαφορετικά όταν η ομάδα φτάσει σε σημείο να έχει 5000 με 6000 διαρκείας (όπως γράφει και η Πόπη) τότε ναι θα αρχίσω να πείθομαι πως υπάρχει η διάθεση να μπει το χέρι στην τσέπη.
ΥΓ. Πάντως ξαναδιαβάζοντας την άποψη του Μαυρόφιδου νομίζω πως δεν διαφέρουν και πολύ οι απόψεις μας…

Απ:ΤΟ ΝΕΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΜΑΣ ΜΟΝΤΕΛΛΟ 26/01/2010 13:57 #94660

• Dimitris Patatas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Οπότε με απλά λόγια πιστεύετε ότι θα βρεθεί κάποιος να βάλει τα χρήματα του σε μία ομάδα που θα την κάνουν κουμάντο κάποιοι άλλοι; Αυτό και αν δεν πρόκειται να γίνει...
"Beware of the man of one book" St. Thomas Aquinas

Απ:ΤΟ ΝΕΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΜΑΣ ΜΟΝΤΕΛΛΟ 26/01/2010 14:41 #94661

• wiper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
Χμμμμ...

Δεν θέλω κανένα από πάνω μου απλά να θέσω έναν προβληματισμό:

Πως μια ομάδα με 5000-6000 (στην καλή περίπτωση) διαρκείας μπορεί να κοντράρει στα ίσα μια ομάδα των 20.000 διαρκείας (ΠΑΟΚ πχ) ή και παραπάνω, με όρους "σύγχρονου" επαγγελματικού ποδοσφαίρου;

Πες ότι είναι 175 ευρώ το διαρκείας (πχ μισά 150, μισά 200)
μιλάμε για
875.000 ευρώ έναντι 3.500.000 ευρώ.

Πρέπει να βρεις άλλα 3 μύρια από κάπου για να μιλάς με αξιώσεις.
Πες ότι βάζει 3 "παράγοντες" με ένα μύριο ο καθένας.

Νομίζεις ότι θα σε αφήσουν να του εκλέξεις το Δ.Σ. όταν έχουν χώσει από ένα μύριο????

Γενικότερα δύσκολα νομίζω είναι με το μοντέλο της λαϊκής βάσης τύπου Barcelona, ΠΑΟΚ κτλ. κάπου μπάζει όταν δεν έχεις λαό
και κακά τα ψέματα δεν έχουμε λαό... Μετά από 6 μήνες μόνο 1200 άτομα έχουν πάρει μετοχές από τα 200.000+ που έχει μόνο το Ηράκλειο, για να μην βάλουμε και την υπόλοιπη Κρήτη.

Απλά ένας προβληματισμός...

Απ:ΤΟ ΝΕΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΜΑΣ ΜΟΝΤΕΛΛΟ 26/01/2010 15:24 #94663

• boukoumtsa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Διοικητικό μπουρδέλο το κάναμε μοντέλο.

Θυμίζω ότι στη ΣΛ θα παίρνουμε κοντά στα 3 εκατομμύρια ευρώ το χρόνο από τα τηλεοπτικά...

Απ:ΤΟ ΝΕΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΜΑΣ ΜΟΝΤΕΛΛΟ 26/01/2010 15:27 #94664

• wiper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
boukoumtsa έγραψε:
Διοικητικό μπουρδέλο το κάναμε μοντέλο.

Θυμίζω ότι στη ΣΛ θα παίρνουμε κοντά στα 3 εκατομμύρια ευρώ το χρόνο από τα τηλεοπτικά...

Συμφωνώ,

αλλά τόσα θα παίρνουν και οι αντίπαλοι.

Απ:ΤΟ ΝΕΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΜΑΣ ΜΟΝΤΕΛΛΟ 26/01/2010 15:39 #94665

• matador
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Η αυταρκεια απαιτει να μην χανετε ουτε ενα ευρω.Ουτε 1.Απαιτει γερες κινησεις μαρκετινγκ σε καθε επιπεδο,βραχυπροθεσμες και μακροπροθεσμες.
Αυτο σημαινει οτι θα πρεπει η παε να στελεχωθει με τεχνοκρατες που θα κτυπουν υπερωριες ωστε να οργανωθουν ολα τελεια.
Οπως ειμαστε τωρα ,μπορω πολυ ευκολα να παραθεσω δυο-τρια πραγματακια που οχι μονο δεν μας φερνουν χρηματα,χανουμε κιολας.
Εισητηρια,αφου δυστυχως το φαινομενο των τσαμπατζηδων συνεχιζεται.Ενοχοι μαλιστα δεν ειναι μονο αυτοι που μπαινουν τσαμπα,αλλα και αυτοι που τους βαζουν(σεκιουριταδες που πληρωνονται απο την παε,διαφοροι που πετανε τοο διαρκειας απο πανω για να μπει κι αλλος κλπ)
Υπηρεσιες προς του πελατες.Γιατι δηλαδη,να πρεπει να παιρνω τα μπυρακια μου ,απο τον ψιλικατζη απεναντι?Η παε εχει κανα εσοδο απο αυτον?Γιατι πρεπει να παιρνω τα σουβλακια μου απο διαφορες καντινες και σουβλατζιδικα περιξ του γηπεδου?Η παε εχει κανα εσοδο απο αυτα?Και προσοχη,μιλαμε για υπηρεσιας που μπορει προσφερουν μεγαλο ποσοστο κερδους...
Μπουτικ.Φλεγον θεμα.Δυστυχως παρ ολο που στην παε εχουν μπει δυνατοι επιχειρηματιες,φαινεται δεν σκαμπαζουν και δεν ενδιαφερονται για αυτα τα εσοδα.

Ειναι πολλα αυτα που δεν γινονται και στο μαρκετινγκ εξακουλουθουμε να ειμαστε ουραγοι.Δεν χρειαζεται ομως,και δεν προλαβαινω να αναφερθω διεξοδικα σε ενα φορουμ.Απλα θα περιμενω απαντησεις σε μια σοικη Γ.Σ...
Εβιβα σε οσους Ομιλοβατουν,8 ημερες τση εβδομαδας...

www.myron4hersonissos.blogspot.com

www.hersonisos.com

Απ:ΤΟ ΝΕΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΜΑΣ ΜΟΝΤΕΛΛΟ 26/01/2010 17:07 #94669

• Γιαννης
Δεν θελω να κανω τον κακο,ουτε εχει μπει μεσα μου το πνευμα του μοιρες4,αλλα ο ΟΦΗ δεν εχει το λαο που ολοι λεμε.Ο ΟΦΗ εχει αρκετους φιλους σε ολη την κρητη αλλα οχι οπαδους και ποσο μαλλον ατομα που θα βαλουν λευτα για την ομαδα.Και δεν το λεω εγω αυτο,οι αριθμοι το λενε!

- 1200 μετοχοι
- 4-5000 μεσο ορο εισητηριων
- 2500 διαρκειας
- 0 εσοδα απο φανελες κτλ,οταν ο ΠΑΟΚ που λεμε ειχε κοντα 500.000!Και ηδη εχουν δωσει περιπου 2000 φανελες του εντινιο.

Με αλλα λογια αυτο το μοντελο δεν τραβαει.Δεν θελω ομως να εχω και 1 μεγαλομετοχο.Γιατι πχ να μην εχουν 2-3 ατομα σαν τον κ.Σαλλα και να εχουν ο καθενας απο 15-25%;Ασε απο αυριο μεθαυριο (σε 7-8 χρονια δηλαδη) θα πρεπει να βαλουμε μπροστα για γηπεδο.Ποιος θα το φτιαξει,εγω;Ο προεδρος του πας πριν απο 1-2 βδομαδες ελεγε οτι θα ξενικησει να φτιαχνει νεο γηπεδο μεσα σε 2 χρονια 20.000 σκεπαστο και θα κοστισει 80.000.000(μαζι με το προπονιτηκο κεντρο).Εμεις αυτα τα λευτα που θα τα βρουμε;Και δεν λεω 80,εγω λεω 50...Και αν η ομαδα εχει λαικη βαση και πανω σε αυττη στιριζετε και οχι σε 2-3 μεγαλομετοχους τοτε θα ειναι παντα μια ομαδα ασανσερ.

Απ:ΤΟ ΝΕΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΜΑΣ ΜΟΝΤΕΛΛΟ 26/01/2010 18:42 #94671

• zaxos4snakes
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
matador έγραψε:
Η αυταρκεια απαιτει να μην χανετε ουτε ενα ευρω.Ουτε 1.Απαιτει γερες κινησεις μαρκετινγκ σε καθε επιπεδο,βραχυπροθεσμες και μακροπροθεσμες.
Αυτο σημαινει οτι θα πρεπει η παε να στελεχωθει με τεχνοκρατες που θα κτυπουν υπερωριες ωστε να οργανωθουν ολα τελεια.
Οπως ειμαστε τωρα ,μπορω πολυ ευκολα να παραθεσω δυο-τρια πραγματακια που οχι μονο δεν μας φερνουν χρηματα,χανουμε κιολας.
Εισητηρια,αφου δυστυχως το φαινομενο των τσαμπατζηδων συνεχιζεται.Ενοχοι μαλιστα δεν ειναι μονο αυτοι που μπαινουν τσαμπα,αλλα και αυτοι που τους βαζουν(σεκιουριταδες που πληρωνονται απο την παε,διαφοροι που πετανε τοο διαρκειας απο πανω για να μπει κι αλλος κλπ)
Υπηρεσιες προς του πελατες.Γιατι δηλαδη,να πρεπει να παιρνω τα μπυρακια μου ,απο τον ψιλικατζη απεναντι?Η παε εχει κανα εσοδο απο αυτον?Γιατι πρεπει να παιρνω τα σουβλακια μου απο διαφορες καντινες και σουβλατζιδικα περιξ του γηπεδου?Η παε εχει κανα εσοδο απο αυτα?Και προσοχη,μιλαμε για υπηρεσιας που μπορει προσφερουν μεγαλο ποσοστο κερδους...
Μπουτικ.Φλεγον θεμα.Δυστυχως παρ ολο που στην παε εχουν μπει δυνατοι επιχειρηματιες,φαινεται δεν σκαμπαζουν και δεν ενδιαφερονται για αυτα τα εσοδα.

Ειναι πολλα αυτα που δεν γινονται και στο μαρκετινγκ εξακουλουθουμε να ειμαστε ουραγοι.Δεν χρειαζεται ομως,και δεν προλαβαινω να αναφερθω διεξοδικα σε ενα φορουμ.Απλα θα περιμενω απαντησεις σε μια σοικη Γ.Σ...

μαρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι.θα θεσεις υποψηφιοτητα?
Τι κι αν σε αντίκρυσα στη γάμα εθνική...

Απ:ΤΟ ΝΕΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΜΑΣ ΜΟΝΤΕΛΛΟ 26/01/2010 18:54 #94672

• OFI 1925
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • IRON OFI
Συμφωνω με το Γιαννη σε πολλα πραγματα.Η πολυμετοχικοτητα ειναι δυσκολο να περπατησει σε μια επαρχιακη ομαδα.Δειτε τον ΠΑΟΚ,με τοσα διαρκειας και τετοια στηριξη,ποσα προβληματα οικονομικης φυσεως αντιμετωπιζει.Και ο Μαχλας ειχε πει ουσιαστικα,οτι η πολυμετοχικοτητα ειναι δυσκολο εγχειρημα.
Το συστημα που εχει ο Αρης ειναι καλο αλλα ειδατε τι κοσμο μαζευει και τι στελεχη εχουν μαζευτει.Ελαχιστοι γαυροβαζελοι στη Σαλονικα,οχι σαν και εδω.Στην περιπτωση μας,λιγοι μετοχοι,απο τους οποιους αρκετοι δεν περασαν να επικυρωσουν τις μετοχες τους,που ηταν τοσο ευκολο πραγμα.Γιατι,δεν ξερω.
Ο Ηρακλειωτης δεν βαζει ευκολα το χερι στην τσεπη.Θελω να πιστευω οτι περα απο την οικονομικη συγκυρια τωρα,το γεγονος οτι ειμαστε Β Εθνικη,δεν εχει ενθαρρυνει καποια μεριδα κοσμου να επιστρεψει στο γηπεδο.
Για να καταληξω,χρειαζονται 3-4 μεγαλομετοχοι oi οποιοι θα τρεχουν την ομαδα.Αυτο σε συνδυασμο,με την πολυφωνικοτητα των μικρομετοχων σε γενικες συνελευσεις.
Απο την αλλη,οπως λεει και ο ταυρομαχος,χρειαζονται τεχνοκρατες,που δεν θα αφηνουν να χανονται ευρΩ.
Για σκεφτειτε να χρειαστει καθε χρονο,να βαζουμε και οι μικρομετοχοι καθε χρονο ενα ποσο,περα απο καθε διαρκειας.Ποσοι θα το κανουμε αυτο?
Δηλαδη ποσοι απο εδω πιστευουν οτι θα μαζευτουν 5000 με 6000 διαρκειας στη Σουπερ Λιγκα,που θελω να πιστευω του χρονου οτι θα ανεβουμε?
Περιμενω να δω τι θα δειξει η γενικη συνελευση της Παρασκευης.
Α ρε Κουρακη,δε γινεται να εισαι συνεχως εσυ προεδρος και δημαρχος?

Απ:ΤΟ ΝΕΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΜΑΣ ΜΟΝΤΕΛΛΟ 26/01/2010 20:01 #94673

• daskalos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Βλέπω ότι όλο και περισσότεροι προβληματίζονται με το θέμα, αν μπορεί ο ΟΦΗ να περπατήσει με το μοντέλο της πολμετοχικότητας. Συμμερίζομαι τους προβληματισμούς όλων. Βάζω κι εγω κάτω τα νούμερα και δε μου βγαίνουν. Μιλάμε για έξοδα-μεταγραφές- υποδομές-τεχνοκράτες (όλοι θα είδατε τα διαρκείας πως τα πουλούσαν με το excel, και το μετοχολόγιο πως ήταν σε φακέλους κάτω στο πάτωμα και ούτε καν ταξινομημένο! που λεφτα για μηχανοργάνωση), μιλάμε για επενδύσεις για το μέλλον, προσέλκιση νέων οπαδών-νέο γήπεδο, κλπ κλπ. Όλα αυτά θέλουν ΛΕΦΤΑ. Για αυτό το λόγο τάσσομαι υπέρ ενός ή λίγων ισχυρών ιδιοκτητών εξασφαλίζοντας με κάποιο τρόπο ότι η φωνή του ΛΑΟΥ θα εισακούγεται. Τί θα σας χάλαγε δηλαδή να έπαιρνε τον ΟΦΗ (θεωρητικά ονόματα θα αναφέρω)ένα Σάλας, ένας Βασιλάκης, μια Αγγελοπούλου, ένας όμιλος Κρητών επιχειρηματιών κλπ,κλπ. Κι αν θυμάμαι καλά και ο Κουράκης και ο Μαχλας έχουν πει ότι βλέπουν θετικά ένα τέτοιο ενδεχόμενο.
Και μακάρι να βγω ψεύτης (και γω θα ήθελα να διοικώ τον ΟΦΗ και να πέφτουν τα λεφτά από τον ουρανό) αλλά σε λίγο καιρό θα βλέπετε θετικά αυτό το ενδεχόμενο σχεδόν όλοι σας, γιατί τα δεδομένα δε θα σας επιτρέτουν κάτι εναλλακτικό.

Απ:ΤΟ ΝΕΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΜΑΣ ΜΟΝΤΕΛΛΟ 26/01/2010 21:17 #94674

• balalas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Οπότε μετά από τον κύκλο που κάνει η συζήτηση ξαναδείτε λίγο το πρώτο post που έστειλα στο θέμα αυτό.
Θέλω να πω αν συμφωνούμε οι περισσότεροι πως η ομάδα χρειάζεται, στην παρούσα φάση τουλάχιστον, τους 3-4 μεγαλομετόχους γιατί δεν προσπαθούμε να θέσουμε ένα πλαίσιο λειτουργίας του ΔΣ με παρεμβάσεις όπως το κομμάτι της σύνθεσης που αναφέρω παραπάνω;
(Ήδη βέβαια και πολύ σωστά ένας φίλος μου είπε πως από την στιγμή που η ΠΑΕ δεν αναγνωρίζει επίσημα τους συνδέσμους τον εκπρόσωπο τους που πρότεινα τον ξεχνάμε)
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.65 δευτερόλεπτα

Δεν είσαστε συνδεδεμένος.