You are here: Home » Αρχική Φόρουμ
Σάββατο, 05 Δεκ 2020
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Ο.Φ.Η - ΙΩΝΙΚΟΣ

Απ:Ο.Φ.Η - ΙΩΝΙΚΟΣ 18/04/2010 20:54 #99856

• krhtikos
Παιδιά μη μπερδεύεστε δεν είπε κανείς οτι ο Πετρας δεν είναι ΟΦΗ. Αλλά δεν είναι όμως αυτό το θέμα μας. Το θέμα είναι :
1)πως πρέπει να παίζει όποιος μπορεί να προσφέρει περίσσοτερα στην ομάδα. Αν ο Πετράς μπορεί τότε κακώς δεν παίζει, αν οχι καλώς βρίσκεται στην εξέδρα ή στον πάγκο.
2) Έγραψα οτι έγραψα στον Τάλο γιατί όπως τουλάχιστον το διατύπωσε σου δίνει την εντύπωση πως έμαθε κάτι μετά απο συζήτηση δική του με τους μισούς παίχτες της Β εθνικής. Θεώρησα σκόπιμο (αφου πρώτα μίλησα με τον Βενέτη και μου είπε πως έχουν τα πράγματα) να γράψω την πραγματικότητα.
Με την ευκαιρία να σου πω ΤΑΛΟ πως στην Τρίπολη τότε ηταν και ο Ρόβας μήπως σου είπε και αυτός πόσο ομιλιτης είναι ο Πετράς? Σου τα λέω αυτά φιλικά.Μεταξύ μας, είχαμε τα προβλήματα μας με τους καραβανάδες που μας τα πριζαν, δεν είχαμε και πολύ χρόνο να μιλάμε για τον Πετρά και τον κάθε Πετρά. Ειδικά αυτοί που έγραψες ήταν σε διαφορετικές μοίρες κάτι που σημαίνει πως βρέθηκαν όλο το διαστημα 1-2 φορές κι αυτές σε επισκεπτήριο. Ταλο δεν είσαι τσάτσος του Πετρά απλά μου δίνει την εικονα πως σου αρέσει να κάνεις...εντύπωση!
3) Πιο σημαντικό και ουσιώδες απο τα παραπάνω. Αν δεν έχετε καταλάβει στον σημερινό ΟΦΗ δεν παίζουν οι Άριστοι αλλά οι Αρεστοί. Παίζουν εκείνοι που έφερε ο Μαχλάς με οτι αυτο συνεπάγεται. Μέχρι πέρισυ έπαιζαν κάποιοι που επέβαλαν οι βάζελοι(που κατα κύριο λόγο καλώς ή κακώς ήταν καλοί παίχτες) τώρα παίζουν εκείνοι που έφερε ο Μαχλάς και ο μάνατζερ του απο την Θεσσαλονίκη. Και δε παίζουν βέβαια κάποιοι που δε γουστάρει ο κυρ Νίκος. Άλλωστε αποτελεί κοινό μυστικό πως ο Σφακιανάκης δεν γύρισε πίσω γιατι πολύ απλά δεν τον γούσταρε το αφεντικό του ποδοσφαιρικού τμήματος.

Συμπέρασμα : απο την Ομηρία Βαρδινογιάννη στην Ομηρία Μαχλά. Εμείς τη διαλέξαμε και είναι προτιμότερη. Έστω κι αν υπάρχουν θύματα όπως ενδεχομένως ο Πετράς, ο Κασμερίδης και ο Σφακιανάκης. Όλα έχουν το κόστος τους.
Το θέμα είναι κλειδωμένο.

Απ:Ο.Φ.Η - ΙΩΝΙΚΟΣ 18/04/2010 23:49 #99878

• TALOS
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Και επειδή μίλησα στο τέλος του αγώνα με τον Πετρά απλά να πω οτι το παιδί είναι αξιοπρεπέστατος και χαρούμενος που η ομάδα κερδίζει.Στο ερώτημα "διοίκηση ή προπονητής" απαντάει "τίποτα,ο Ο.Φ.Η. να κερδίζει και τα άλλα δεν έχουν σημασία".Έτσι κι αλλιώς θα φύγει με τη λήξη του πρωταθλήματος,οπότε τσάμπα συζητάμε..
΄
Υγ.Τα βιντεάκια πάντως στο κινητό με την κ.Κούγια είχαν πολύ πέραση
Ο.Φ.Η. είναι αυτό που με κάνει να χαμογελώ όταν είμαι κουρασμένος..

Απ:Ο.Φ.Η - ΙΩΝΙΚΟΣ 19/04/2010 13:50 #99920

• Boban
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Το χω ξαναγράψει, άμα ο καθένας μας αρχίσει να μεταφέρει ότι συζήτηση κάνει με όποιον ξέρει μέσα από την ομάδα τότε θα χουμε γίνει ένα site γραφικών που απλά καμαρώνουν για τις γνώσεις τους! ΄

Μικρό χωριό το Ηράκλειο όλοι έχουμε γνωστούς, όλοι πήγαμε στρατό, άλλοι έχουμε σχέση με το ποδόσφαιρο άλλοι με το Δήμο άλλοι με το κηπουρο του ΒΑΚ και πάει λέγοντας.Επειδή λοιπόν είναι καθαρά θέμα εντυπώσεων (και δε λέω για τον Τάλω, που με ξέρει και τον ξέρω καλά, μιλάω γενικά)
Ας λέμε λίγο πιο λίγα δημοσίως...

Γιατί στο τέλος τέλος λέμε και μισες αλήθειες(?). Το ίδιο θέμα ο γνωστός του γνωστού του Μαχλά μπορεί να το πει αλλιώς για το Σφακιανάκη. Και η σειρούλα του τάδε αλλιώς από τη σειρούλα του δείνα!

Και έλεος με το Βενέτη!! Γιατί κι αυτό το παλικάρι ματς της ομάδας του στην αρχή της σαιζόν το δινε διπλό (και καλά χρωστούμενο και δε ξέρω τι) και ήρθε ένα Χ όλο δικό του! Και Χ με το ζόρι! Για άσσος ήταν! Και έστειλε κόσμο στον κουβά φαντάζομαι...Και τους εξέθεσε όσους το μετέφεραν!

Αυτά τα "απο μέσα το ξέρω" δε τα μπορώ! Μέσα-έξω όλα φαίνονται στην πράξη και στην πορεία. Και για να πω κι εγώ τη γνώμη ΜΟΥ (δε μου τα πε κανείς) το θέμα Πετρά είναι λίγο μπερδεμένο. Πρώτον, δεν εντυπωσίασε κιόλας όσο έπαιξε. Δεύτερον, δεν ήταν όμως και τόσο κακός και σίγουρα έχει πάθος και διάθεση ώστε να μπορεί να μπαίνει αλλαγή ή όταν λείπει κάποιος. Τρίτον, ως χαφ ξεκίνησε και νομίζω αυτό είναι το φυσικό του. Τέταρτον, ο Γκουλής τον πήρε από την Κέρκυρα στον Εθνικό άρα γιατί να χει κάτι μαζί του. Πέμπτον, ο Πετράς δεν έχει μιλήσει και τηρεί μια πολυ καλή στάση και καλά κάνει. Ας κάνουμε κι εμείς το ίδιο εδώ που φτάσαμε και ήρεμοι πια, σε 1,5 μήνα θα κάνουμε ταμείο!

Απ:Ο.Φ.Η - ΙΩΝΙΚΟΣ 19/04/2010 15:55 #99924

• boukoumtsa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Ήθελα κι εγώ καιρό να γράψω για τον Πετρά, αλλά το ανέβαλα διαρκώς.
Ναι, του αξίζει να πάρει κι άλλες ευκαιρίες.
Ναι, σε κάποιους (εκτός έδρας) αγώνες θα έπρεπε να παίζει αυτός δεξί μπακ και όχι να προτιμώνται λύσεις Κιάσσου.
Ναι, την πονάει την ομάδα, μιας και προέρχεται από την ακαδημία μας (δεν ξέρω αν είναι ΟΦΗ ή όχι).
Ναι, ξέρει την κατηγορία και θα ήταν μια χρήσιμη λύση.

Αλλά, να σας πω την αλήθεια μου εμένα με απογοήτευσε. Όχι επειδή είναι κακός ή επειδή περίμενα ένα κράμα Ντάνι Άλβες και Πουγιόλ. Αλλά επειδή έτυχε να παρακολουθώ (λόγω του FM) την ομάδα νέων, όταν αγωνίζονταν οι Πετράς, Βλαστός, Πλουσής, Φραγκουλάκης, Κοκκινάκης (αν και μικρότερη ηλικία), Κασμερίδης κτλ. Ήταν μία ομάδα πλούσια σε ταλέντο, που έχασε το πρωτάθλημα ουσιαστικά για μία νίκη (με την ΑΕΚ), ενώ είχε νικήσει τον πρωταθλητή Ολυμπιακό για πλάκα μέσα έξω. Τότε, ρωτούσα κόσμο (προπονητές, παλαίμαχους κτλ) "ποιος πιστεύετε θα κάνει τη μεγαλύτερη καριέρα" και οι 7/10 μου έλεγαν "Πετράς". Και ήταν στ'αλήθεια φοβερός από δεξιά. Είχε όλη την πλευρά και ήταν γρήγορος, δυνατός, με καλή ντρίπλα, έβαζε και γκολ. Και πριν γίνει το έγκλημα να τον διώξουμε (καθώς ήταν ενεργεία διεθνής με την ελπίδων...!), είχε μπει σε ένα ματς στη ΣΛ για 15 λεπτά και έβγαλε μάτια. Εγώ προτιμούσα Φραγκουλάκη και Πλουσή. Ο πρώτος με δικαίωσε, ο 2ος είχε 85938 τραυματισμούς...
Φέτος, λοιπόν, που τον είδα, στενοχωρήθηκα που δεν είχε την εξέλιξη και τη βελτίωση που όλοι περίμεναν. Θα μου πεις, τότε δε θα βολόδερνε στις Κέρκυρες και στους Εθνικούς και δε θα ερχόταν στον ΟΦΗ της Β'... Τι να πω, μακάρι μέχρι τον Ιούνιο να δείξει ψήγματα του ταλέντου που είχε και να παραμείνει, αν μπορεί να βοηθήσει στον ΟΦΗ της ΣΛ.

Απ:Ο.Φ.Η - ΙΩΝΙΚΟΣ 19/04/2010 20:53 #99940

• krhtikos
Το κακό με την κατάσταση εδώ είναι πως πάντα η πληροφόρηση(που γίνεται παραπληροφόρηση) είναι μονόπλευρη. Ο κόσμος του ΟΦΗ (αυτό βέβαια γίνεται παντού, εκτός γαύρου και βάζελου που έχουν δύο εφημερίδες και τα εντός τους τα μαθαίνουν απο δύο πλευρές) ενημερώνεται μόνο απο το εκάστοτε κατεστημένο. Καποτε μάθαινε μόνο ότι ήθελε το σύστημα Παιανία τώρα μόνο οτι θέλει το σύστημα Μαχλά. Π.χ. κανένας τώρα δε θα βγει να πει γιατι χάθηκαν το καλοκαίρι τόσοι παίχτες, γιατί μαζεύτηκαν Παρμαξίδιδες, Μπούτ και άλλοι άμπαλοι.
Ας είναι το Ηράκλειο μικρό, αυτό δε σημαίνει πως ο μέσος φίλαθλος του ΟΦΗ μαθαίνει την πραγματικότητα. Και δυστυχώς ή ευτυχώς όλο αυτό έγινε εντονότερο με την παρουσία Κουράκη, ο οποίος λόγω της πλούσιας πολιτικής και συνδικαλιστικής του εμπειρίας ξέρει πως να παίξει το παιχνίδι της επικοινωνίας και των διαρροών. Μ αυτό και με άλλα που εχω γράψει παραπάνω θέλω να σας πως με λίγα λόγια πως το μαγαζί που λέγεται ΟΦΗ απο το ένα άκρο πήγε στο άλλο. Ο καθένας απο μας το εισπράτει αυτό με τον δικό του τρόπο.

Υ.Γ1 Θα είχε ενδιαφέρον κάποια στιγμή να μας πει ο Τσίγκας γιατί δεν ήρθε στον ΟΦΗ, γιατί ο Σφακιανάκης δεν έμεινε το καλοκαίρι και δε γύρισε το χειμώνα, γιατί ο Κασμερίδης έχασε όλη τη χρονια κυρίως λόγω στρατού, γιατί ο (φίλος μου) Βενέτης δεν έμεινε το καλοκαίρι ενώ είχε συμβόλαιο, γιατι ο κολλητός του Μαχλά ,Νιόπλιας δεν ήρθε όταν ψάχναμε προπονητή, γιατί πρέπει να βλέπω τη φάτσα του Ασημιανού Ογλού που πριν χρόνια αφιέρωσε όλο του το είναι για να πέσει ο ΟΦΗ...γιατί, γιατί, γιατί...

Υ.Γ.2 Προφανώς κάνεις λόγο για το Εθνικός Αστέρας- Κέρκυρα 1-1. Εχεις δίκιο το ματς στράβωσε. Άπλα πρέπει να ξέρεις οτι ένα στημένο ματς στο ποδόσφαιρο δεν επιβεβαιώνεται πάντοτε. Υπάρχουν πολλοί αστάθμητοι παράγοντες. Επειδή έχω κάνει μεγάλες κουβέντες για το θέμα των στημένων με ανθρώπους του χώρου(οχι ποδοσφαιριστές) ξέρω δεκάδες τέτοια παραδείγματα. Να σου πω απλά πως ο Τάσος είναι απο τα παιδιά που δε μιλάνε πολύ για στημένα ακόμα και όταν ξέρουν. Σ αυτό το μάτς πάντως την πάτησε και μάλιστα του κανα και μια πλάκα τρομερή που δε θα τη ξεχάσει ποτέ του!!!

Απ:Ο.Φ.Η - ΙΩΝΙΚΟΣ 19/04/2010 22:11 #99941

• TALOS
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Η διαφορά φίλε μου είναι οτι εδώ μέσα οι περισσότεροι δεν έχουμε καμία ανάγκη να μάθουμε κάτι ούτε από το Μαχλά,ούτε από τον Κουράκη.Παρακολουθούμε πολλά χρόνια την ομάδα και κανείς δε μπορεί να μας κοροιδέψει.

Ναι,έκανε λάθη ο Μαχλάς,έχεις δίκιο για Οργκανίστες,Παραμαξίδηδες,Μπουτ,Μαρίνκοβιτς κλπ,αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ τα σωστά που έχει κάνει είναι περισσότερα.
Επίσης πολύ σημαντικό είναι οτι ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ όλοι οτι όσα λάθη έκανε και θα κάνει ο Μαχλάς δε θα είναι ΕΣΚΕΜΜΕΝΑ.
Τέλος να σε ενημερώσω οτι το μέγεθος Μαχλά είναι σε ποδοσφαιρικούς όρους μεγαλύτερο από το καλοκαιρινό μέγεθος του Ο.Φ.Η.(με την πλήρη απαξίωση που είχε υποστεί και τον υποβιβασμό).Και ο Μαχλάς ΔΕΝ ΚΟΡΟΙΔΕΨΕ τον κόσμο του Ο.Φ.Η.,ούτε συναλλάχθηκε ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ όπως μπορούσε να έχει κάνει.Εμένα αυτό μου είναι αρκετό.
Ο.Φ.Η. είναι αυτό που με κάνει να χαμογελώ όταν είμαι κουρασμένος..

Απ:Ο.Φ.Η - ΙΩΝΙΚΟΣ 20/04/2010 01:34 #99956

• dargomanolis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Λίγα με το Μαχλά και με όλη τη διοίκηση.
Κρητικέ, εμένα και τον Τάλο και τους περισσότερους που γράφουν εδώ, μας γνωρίζουν, άλλο λίγοι, άλλο πολλοί. Εσένα σε ξέρει κανείς?
Αν είναι η κάθε σκυλοσπορά να κουκουλώνεται με ένα ψευδώνυμο και να σπέρνει φαρμάκι για τον άνθρωπο που μπήκε μπροστά και μας έβγαλε από τα σκατά, στο διάολο και τα φλόρουμ και τα σάιτ.
Άλλα ούτε να χωστείτε δεν ξέρετε ρε. Μέχρι πέρισυ έπαιζαν κάποιοι που επέβαλαν οι βάζελοι(που κατα κύριο λόγο καλώς ή κακώς ήταν καλοί παίχτες) Τί μας λές ρε μεγάλε? Σου λείψανε οι Βάζελοι?
Α ρε μαϊμούνια. Θα έρθει η ώρα που θα βρεθούμε μούρη με μούρη. Εκεί να δείς καλά που θα περάσετε.
s4.bitefight.gr/c.php?uid=17072
ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ, ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ

Απ:Ο.Φ.Η - ΙΩΝΙΚΟΣ 20/04/2010 02:33 #99960

• Boban
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Ουδείς αλάνθαστος προφανώς! Το ίδιο ισχύει για το Μαχλά! Αλλά έχω 1000 φορές το σύστημα Μαχλά (που ξέρω ποιός είναι και το χει αποδείξει με πράξεις) παρά οποιοδήποτε άλλο!

Προφανώς έφερε σε 10 μέρες 20 παίκτες! Στατιστικά αν 10 βγουν είναι καλά! Για να ξέρουμε τι λέμε! Ναι σκόρπισε χρήμα σε λάθος παίκτες.αλλά μη ξεχνάμε τις συνθήκες. το καλοκαίρι αυτό να μαστε καλά θα ναι αλλιώς τα πράγματα και τα κριτήρια! Προς το παρόν είναι τουλάχιστον αχαριστία να κατηγορούμε το Μαχλά! Λάθη θα κάνει και το ξέρουμε όλοι! Αλλά ως ένα όριο! Συμφωνώ με Δάργο και Τάλω. Δάργο επειδή σε ξέρω και ξέρω ότι έχεις πολύ καλή νοοτροπία,απλά να σου πω ότι ο Κρητικός δε νομίζω να ναι νοσταλγός! Διαφωνώ κι εγώ στο πως θέτει το θέμα Μαχλά (ΑΛΛΟ Ο ΚΟΥΡΑΚΗΣ!!) αλλά δε νομίζω να νοσταλγεί τα πράσινα χρόνια... Μακριά απο μας!

Ναι,να μας πει ο Τσίγκας,να μας πει κι ο Σφακιανάκης,να μας πει κι ο Βενέτης! Αλλά ποιοί είναι αυτοι σε σχέση με το Μαχλά για τον οπαδό του ΟΦΗ! Θες να πεις ότι φταίει ο Μαχλάς που έφυγαν? Ή δεν ήρθαν? Χαλάλι του ρε φίλε! Και μόνο που ασχολείται μετά την εποχή Ξημέρη κι όσα του έκαναν τότε, για μένα ο Μαχλάς είναι ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΑΓΚΑΣ! Τόσο απλά και τόσο απόλυτα!

Υ.Γ Οσο για τα στημένα ματς, προφανώς κάποια σπάνε! Απλά ανέφερα ένα παράδειγμα ραδιο αρβύλας ή τελοσπαντων πληροφορίας που εξέθεσε κόσμο! Με τον Βενέτη δεν έχω τίποτα, δεν έκανε και τίποτα στον ΟΦΗ αλλά δε με χει ενοχλήσει σε κάτι! Απλα ήθελα να πω ότι ας μη λέμε συνέχεια τι μας είπαν απο μέσα, απέξω κλπ! Ματια,αυτιά και μυαλό έχουμε και επίσης οι πιο πολλοί εδώ και χρόνια εμπειρία στον θέμα ΟΦΗ! Μπορούμε λοιπόν και μόνοι μας να διαμορφώνουμε μια χαρά άποψη!

Απ:Ο.Φ.Η - ΙΩΝΙΚΟΣ 20/04/2010 02:54 #99961

• omilitissa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
dargomanolis έγραψε:
Κρητικέ, εμένα και τον Τάλο και τους περισσότερους που γράφουν εδώ, μας γνωρίζουν, άλλο λίγοι, άλλο πολλοί. Εσένα σε ξέρει κανείς?
Αν είναι η κάθε σκυλοσπορά να κουκουλώνεται με ένα ψευδώνυμο και να σπέρνει φαρμάκι για τον άνθρωπο που μπήκε μπροστά και μας έβγαλε από τα σκατά, στο διάολο και τα φλόρουμ και τα σάιτ.
Άλλα ούτε να χωστείτε δεν ξέρετε ρε. Μέχρι πέρισυ έπαιζαν κάποιοι που επέβαλαν οι βάζελοι(που κατα κύριο λόγο καλώς ή κακώς ήταν καλοί παίχτες) Τί μας λές ρε μεγάλε? Σου λείψανε οι Βάζελοι?
Α ρε μαϊμούνια. Θα έρθει η ώρα που θα βρεθούμε μούρη με μούρη. Εκεί να δείς καλά που θα περάσετε.

Τελικα σε παω με χιλλια ρε Μανολη
ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ!!!
ΠΙΟ ΨΗΛΑ!!!
ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ!!!

Απ:Ο.Φ.Η - ΙΩΝΙΚΟΣ 20/04/2010 05:56 #99965

• Spyridakis
dargomanolis έγραψε:

Πριν απο καποιες δεκαετιες που ζουσα ως κοπελι στην Αθηνα ειχαμε και γαμω τους συνδεσμους.Σε καθε ματς με Ατρομητους,Αιγαλεα ακομα και γαυρο στο Καραϊσκακη,ημασταν χιλιαδες κοσμος μεσα.Βεβαια τοτε δεν θα εβγαινε ποτε ο προεδρος του συνδεσμου της Αθηνας ή του Πειραια(στα 70'ς ειχαμε και εκει ενα χώρο-στεκι,στα στενα αναμεσα στην Ζεας και το λιμανι)και να μιλαει με αυτο τον τροπο σε αλλους κρητικους ή ομιλίτες.
Επειδη σε βλεπω φιλε που λες συνεχεια οτι στον συνδεσμο στην Αθηνα δε παταει ανθρωπος και οτι εισαστε λιγοι,μηπως θα πρεπει να αλλαξεις το τροπο που απευθυνεσαι σε αλλους ομιλιτες?επειδη εισαι και προεδρος σε συνδεσμο το λεω αν ησουν ο χ ή ψ ενταξει.Κανεις δε μπαινει με κουκουλες,ρωτα και μαθε,αν δεν ξερεις ειναι δικο σου προβλημα

Απ:Ο.Φ.Η - ΙΩΝΙΚΟΣ 20/04/2010 06:23 #99967

• Spyridakis
TALOS έγραψε:
Η διαφορά φίλε μου είναι οτι εδώ μέσα οι περισσότεροι δεν έχουμε καμία ανάγκη να μάθουμε κάτι ούτε από το Μαχλά,ούτε από τον Κουράκη.Παρακολουθούμε πολλά χρόνια την ομάδα και κανείς δε μπορεί να μας κοροιδέψει.

Ναι,έκανε λάθη ο Μαχλάς,έχεις δίκιο για Οργκανίστες,Παραμαξίδηδες,Μπουτ,Μαρίνκοβιτς κλπ,αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ τα σωστά που έχει κάνει είναι περισσότερα.
Επίσης πολύ σημαντικό είναι οτι ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ όλοι οτι όσα λάθη έκανε και θα κάνει ο Μαχλάς δε θα είναι ΕΣΚΕΜΜΕΝΑ.
Τέλος να σε ενημερώσω οτι το μέγεθος Μαχλά είναι σε ποδοσφαιρικούς όρους μεγαλύτερο από το καλοκαιρινό μέγεθος του Ο.Φ.Η.(με την πλήρη απαξίωση που είχε υποστεί και τον υποβιβασμό).Και ο Μαχλάς ΔΕΝ ΚΟΡΟΙΔΕΨΕ τον κόσμο του Ο.Φ.Η.,ούτε συναλλάχθηκε ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ όπως μπορούσε να έχει κάνει.Εμένα αυτό μου είναι αρκετό.

Ολα καλα αλλα μάλλον υπαρχει προβλημα με τον όρο "λάθος".Μαλλον ο krhtikos και καποιοι αλλοι σαν αυτον το βλεπουν αλλιως απ'οτι το βλεπεις εσυ.
Το να διωχνεις ολους τους παιχτες για να παρεις αλλους αμφιβολου αξιας μονο και μονο γιατι ΠΡΕΠΕΙ να γινει νταλαβερι με τον μανατζερ σου δε ξερω αν λεγεται ακριβως λαθος.
Αυτο ειναι το ολο θεμα.Αν ειναι ετσά κι ο Μπαντελας ήκανε ενα λαθος(συνεχομενο) απού επηγαινε στα γραφεια του Βαρδη κι ο Καζανακης το ιδιο κι ο βατσινας απού έλεγε οτι ειναι δικια του η ομαδα και γινομασταν ακομα πιο ρεζιλι απο πρωτα
Ολα λαθη λοιπον

Απ:Ο.Φ.Η - ΙΩΝΙΚΟΣ 20/04/2010 12:47 #99970

• zaxos4snakes
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
o μπαντελος ηταν λαθος και που ανεπνεε
ο μελλοθανατος απλα λαθος (τερατουργημα) της φυσης
και λιγα λεω:angry:
Τι κι αν σε αντίκρυσα στη γάμα εθνική...

Απ:Ο.Φ.Η - ΙΩΝΙΚΟΣ 20/04/2010 13:18 #99971

• Dimitris Patatas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Ο κόσμος είναι λίγος φίλε Σπυριδάκη στους συνδέσμους εκτός Κρήτης διότι είχε αγανακτήσει απο την πράσινη κατάσταση που επικρατούσε τόσα χρόνια και τη ξεφτίλα σε όλα τα ποδοσφαιρικά επίπεδα. Αν δεν έχει βγει ακόμα απο το σπίτι του για να γυρίσει στους συνδέσμους έχει να κάνει με το ότι είναι επιφυλακτικός. Περιμένει να δεί ακόμα τι συμβαίνει πραγματικά.

Σεβασμός σε αυτούς που έκαναν τόσους αγώνες για την ανεξαρτησία του ΟΦΗ, Σεβασμός σε αυτούς που γράφουν την αλήθεια εδώ μέσα αλλά και τη διαδίδουν όπου και να βρεθούν.

Μην τα μηδενίζουμε όλα.

Δημήτρης
"Beware of the man of one book" St. Thomas Aquinas

Απ:Ο.Φ.Η - ΙΩΝΙΚΟΣ 20/04/2010 13:39 #99972

• krhtikos
dragomanoli φίλε μου, δε σε γνωρίζω αυτό είναι αλήθεια. Πίστεψε με όμως, έμενα με γνωρίζουν πολλοί περισσότεροι απ οτι εσένα(ΓΕΝΙΚΆ)...
Δεν είναι εκεί το θέμα μας. Προφανώς και δεν είμαι νοσταλγός. Αυτό δεν μπαίνει καν στη συζήτηση. Αυτό που θέλω να με διαβεβαιώσει κάποιος είναι εαν μπορώ να εκθέτω τις απόψεις μου εδώ μέσα ελεύθερα. Έχω δικαίωμα να εκφράσω τις σκέψεις μου?Αν ναι να συνεχίσω να γράφω, διαφορετικά χωρις πολλά πολλά αποχωρώ. Δεν εχω σκοπό να κάνω βαβούρα, δεν έχω λόγο.
Έχουν περάσει πολλοί μήνες απο τότε που ανέλαβε ο Μαχλάς. Θα παραδεχτώ πως ίσως είμαι εμπάθής μαζί γιατί κάποτε, μαζί με το σύστημα ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (προς όφελος Κουκιαδάκη) παραμύθιασαν ολόκληρο το Νομό οτι ο κυρ Νίκος θα έρθει απο τον Αγιαξ στον ΟΦΗ για να τον ψηφίσουν. Όντως έτσι έγινε, ο Μαχλάς βγήκε πρώτος Νομαρχιακός Σύμβουλος και λίγους μήνες μετά μας πούλησε πηγαίνοντας στην κωλόγρια. Τι να κάνω έχω το κακό να μη ξεχνάω...
Για το σήμερα κάνοντας έναν πρόχειρο απολογισμό πιστεύω πως ο Μαχλάς δυστυχώς δε μπορεί να προσφέρει. Τα λάθη του είναι περισσότερα απο τα σωστά. Δε ξέρω αν είναι μόνο θέμα ικανότητας (που δεν έχει ούτως ή άλλως). Το χειρότερο είναι πως αν η ομάδα ανέβει θα υπάρχουν του χρόνου πολλά προβλήματα με τους παίχτες Α΄ Εθνικής. Δε θα μπορούν να συνυπάρξουν μαζί του και αυτό θα είναι προς ζημία της ομάδας. Είναι έτσι ο χαρακτήρας του.
Άποψη μου.

ΥΓ το ξαναγράφω:αν οι υπεύθυνοι του φορουμ δεν επιθυμούν να ακούγονται κάπως διαφορετικές απόψεις όπως αυτή μπορούν να με ενημερώσουν και να μη ξαναγράψω. Δε θ αέχω κανένα πρόβλημα. Ευχαριστώ.

Απ:Ο.Φ.Η - ΙΩΝΙΚΟΣ 20/04/2010 13:48 #99973

• krhtikos
Και κακά τα ψέμματα αν στο φετινό αλλαλούμ έλειπε ο Κουράκης η ομάδα θα είχε πάει καρφωτή στη Γάμα. Άλλωστε κανένας σοβαρός επιχειρηματίας δε θα εμπιστευόταν τα χρήματα του στον Μαχλα. Κι αυτό το βιώσαμε στην περίπτωση Καράτζη!
Και επειδή προβλέπω και τη νέα χρονιά πρόεδρος να είναι ο Κουράκης πιστεύω πως ο ρόλος Μαχλα θα περιοριστεί ακόμα περισσότερο.

Απ:Ο.Φ.Η - ΙΩΝΙΚΟΣ 20/04/2010 14:17 #99974

• Boban
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Spyridakis εσύ στην εποχή σου έκανες τρελά σκηνικά, όπου πήγαινες ήσουν με χιλιάδες μαζί, γενικά είσασταν τρελά αλάνια τότε στα 70ς που λες! Ετσι είναι! Γενικά αυτή η γενιά σου ρε παιδί μου, ολα καλά τα κανε και οι επόμενες δε μπορουν να ακολουθήσουν! Γι αυτό όταν μεγαλώσατε φτιάξατε την Ελλάδα γενικώς! Και γι αυτό φτιάξατε και τα του ΟΦΗ! Ελεος! Τη δεκαετία του 70 που λες δε μπορεί να τη συγκρίνεις σε τίποτα με του 2010. Συμπεριλαμβανομένου και του ποδοσφαίρου. Αλλη κατάσταση τότε στα γήπεδα άλλη τώρα. Οπότε μη συγκρίνεις τα ασύγκριτα και μη προσβάλλεις άτομα που σπαταλάνε τόσο χρόνο και κόπο για τον ΟΦΗ. Επειδή είμαι στην Αθήνα οφείλω να ομολογήσω ότι ο Δαργομανόλης κάνει πολλή και καλή δουλειά και ξαναλέω με μια νοοτροπία υγιέστατη και πολλή σοβαρή! Διαβάστε ανακοινώσεις και παρεμβάσεις του Σ.Φ ΟΦΗ Αθήνας επί εποχής ΟΦΗολέδων και Βατσινάδων να θυμηθείτε (αν δε θυμαστε). Και γενικά μάθετε για τις κινήσεις εδώ Αθήνα και τη στάση του συνδέσμου σε κάθε θέμα αν δε ξέρετε για να καταλαβετε.
Επίσης Spyridakis για τον όρο λάθος ο ορισμός που δίνουμε όλοι είναι ο ίδιος. Εκεί που φωνάζουμε μερικοί είναι στις αιτίες του λάθους και τις προθέσεις και την πορεία εκείνου που κάνει το λάθος. Οπότε άλλο αυτοί που αναφέρεις κι άλλο ο Μαχλάς! Φαντάζομαι όποιος ΘΕΛΕΙ το καταλαβαίνει εύκολα αυτό και τη μεγάλη διαφορά τους!

krhtikos προφανώς κι όλοι έχουμε γνώμη και τη λέμε και διαφωνούμε και επιχειρηματολογούμε άλλοτε πιο ήρεμα άλλοτε πιο επιθετικά και κοιτάμε να δούμε το καλό του ΟΦΗ. Κανείς δε σου πε μη τα λες! Αλλά κι όλοι δικαιούνται να διαφωνούν σε ηρεμους ή πιο υψηλούς τόνους με όσα λες!
Πχ συμφωνώ ότι το καλοκαίρι ο Κουράκης έγυρε την πλάστιγγα και έγινε η αλλαγή στην ομάδα. Αλλά από τότε και μετά έχει πολλά φάουλ ο Κουράκης. Κι επίσης πετυχημένος θα είναι όταν (και αν) γίνει επιτέλους η μεταβίβαση που καθυστερεί χαρακτηριστικά! Αντε γιατί κάθεται 1 μύριο στην τράπεζα και με βάζει σε μαύρες ιδέες!(και τις αηδίες του στην Ηλιούπολη ακόμα να τις χωνέψω εγώ τουλάχιστον). Επίσης έχω μερικές ακόμα ενστάσεις.

Ο κόσμος λες ότι ψήφισε τότε Μαχλά γιατί νόμιζε ότι την ίδια στιγμή που θα βγει θα έρθει στον ΟΦΗ? Προσωπικά δε συμφωνώ καθόλου σε αυτό! Ψήφισε τον Ηρακλειώτη που έκανε καριέρα μεγάλη έξω! Ή τουλάχιστον οι πιο πολλοί. Οτι θα έκλεινε τη καριέρα του στον ΟΦΗ ήταν κατι που όλοι το περιμέναμε αργά ή γρήγορα αλλά άσχετο με τις εκλογές. Οτι βοήθησε η παρουσία του τον Κουκιαδάκη είναι προφανές! Γι αυτό κατέβηκε εξάλλου για να τον στηρίξει.

Και το άλλο που με τρελαίνει είναι ότι είσαι ο πρώτος που χρησιμοποιεί την υποθεση Μαχλά-Ηρακλή-Ξημέρη-ΟΦΗ σε βάρος του Μαχλά εδώ και μερικά χρόνια! Στην υποθεση αυτή άλλος είναι ο κύριος που θα πρεπε να μην ξεχνάμε την εμπλοκή του και δε λέμε να τον ξεφορτωθούμε από ΠΑΕ κι Ερασιτέχνη! Και ας σκεφτούμε ποιος έχει κάνει πιο μεγάλο κακό στην ομάδα διαχρονικά απο τους 2,ποιος έχει πει τα πιο μεγάλα ψέματα, ποιός έχει αναγκη την παρουσία του σε οποιοδήποτε πόστο στην ομάδα και ποιός έχει βεβαρημένο τσατσομητρώο!

Απο κει και πέρα, πιστεύεις προφανώς ότι ο Μαχλάς εκτός των άλλων δεν εχει ιδιαίτερες δυνατότητες. Δεν είμαι ακόμα σε θέση να τον κρίνω. Θυμάμαι πάντως δηλώσεις παικτών (Α εθνικής οπως του λες) που έλεγαν ότι ήρθαν στον ΟΦΗ αν και στη Β λόγω κόσμου,ιστορίας και Μαχλά! Φαντάζομαι αφού δε ξεχνάς τα θυμάσαι κι εσύ. Επίσης με υποθέσεις οπως οτι δε θα μπορουν να συνυπάρξουν οι "παίκτες Α εθνικής" με το Μαχλά δε μπορουμε να προχωρήσουμε. Χρειάζεται πιο στέρεη βάση. Προσωπικά αυτό που θα θελα να γίνει καταρχήν είναι να προστεθεί ένα ακόμα άτομο (ποδοσφαιράνθρωπος και αν γίνεται και γνώστης των του ΟΦΗ) του χρόνου ως ενδιάμεσος διοίκησης-αγωνιστικού τμήματος. Είτε λέγεται Πουρσανίδης, είτε Σαμαράς είτε αλλιώς θα ήταν καλή προσθήκη.

Απ:Ο.Φ.Η - ΙΩΝΙΚΟΣ 20/04/2010 14:38 #99976

• stefanos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Το χω πει και θα το ξαναπω για πολλοστή φορά. Καλος ο Μαχλας , καλος ο Κουρακης καλοι ολοι (μεχρι να αποδειχθεί το αντίθετο βέβαια)

ΑΛΛΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΝΟΜΑΤΑ Ο ΟΦΗ!!!!!!
Γιατι αποδεδειγμένα πλεον τα ατομα που λατρευουν ενα συγκεκριμενο ονομα ειναι αυτα που με το παραμικρο θα τον βρισουν ασχημα...

Απ:Ο.Φ.Η - ΙΩΝΙΚΟΣ 20/04/2010 14:49 #99977

• krhtikos
Σιγουρά ο Πυρσανίδης ή ο Σαμαράς θα ήταν καλές λύσεις. Οχι όμως ο Μαχλάς. Το παιδί δε ξέρει και -γνώμη μου- δε μπορεί. Πρώτον έχει το κόμπλεξ Κόκαλη(μπορεί να είναι και ατυχές το παράδειγμα αλλα τεσπα), δε θέλει να υπάρχει άλλος στην ομάδα που να γουστάρει ο κόσμος περισσότερο απο εκείνον. Ας πούμε γούσταρε ο κόσμος τον Σφάκια τον τελείωσε...Είναι ανακόλουθος σε πολλά απο αυτά που λέει και αναξιόπιστος...
''ΚΑΣΜΕ πήγαινε αγορί μου στρατό αφού πρέπει, και γω θα την τακτοποιήσω τη θητεία σου και σε δεκα μέρες θα είσαι Ηράκλειο''.Του είπε το καλοκαίρι.Αποτέλεσμα? Οπου να ναι ο Κάσμερίδης δε θα ξαναπαίξει μπάλα γιατι ο κυρ Νίκος δε μπορεί να μοιράει δυο γαιδουριών άχυρα. Ευτυχώς ο Κουράκης έστω κι αργα μάζεψε λίγο την κατάσταση.
ΤΣΙΓΚΑΣ: ''Με παίρνει ο Μαχλάς και μου μιλάει με τέτοιο τρόπο που ξενέρωσα. Υποτιμιτικά. Καλά δε βγήκα πρώτος σκόρερ στην Ευρώπη αλλά όταν με παίρνει να μου κάνει πρόταση δεν είναι ανάγκη να έχει ύφος...''
Δεν κάνει ο άνθρωπος για τη θέση που του χουν δώσει. Δεν το χεί. Ο Νίκος είναι 37 αλλά σκέφτεται σαν 20 χρονος ημιεπαγγελματίας ποδοσφαιριστής.
Οσο για το θεμα που έθεσες μπομπαν ανφορικά με τον Ξημέρη. Το συγκεκριμένο ίσως να ήταν το μοναδικό θέμα στο οποίο μπορεί να είχε δίκιο ο Ξημερής σε όλοκληρη την παραγοντική(?) του πορεία. Ο Μαχλάς ήθελε να παέι στον Γκεραρντ και πήγε. όπως και ο Πούρσα και ο Κιάσος.

Όσο για την περίπτωση Κουκιαδάκη σίγουρα επρόκειτο για σχέδιο, η δημιουργία κλίματος οτι ο Μαχλάς επιστρέφει.Γεγονός που λειτούργησε πολιτικά προς όφελος Κουκιαδάκη. Τώρα αν αυτό έγινε εν αγνοία του Μαχλα να το δεχτώ...

Απ:Ο.Φ.Η - ΙΩΝΙΚΟΣ 20/04/2010 15:37 #99978

• stefanos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Δυστυχως ο krhtikos σε παρα πολλα εχει δικιο. Συμπληρωνω και την υποθεση του Πετρα που τη τελευταια μερα των μεταγραφων τον εθαψε και χωρις λογο!

Για το οτι βγηκε μπροσταρης το καλοκαιρι θα του ειμαστε ευγνώμονες αλλά μη το παρακάνουμε κιολας....

Απ:Ο.Φ.Η - ΙΩΝΙΚΟΣ 20/04/2010 15:50 #99979

• stiakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Μπορεί πράγματι ο Kritikos να έχει δίκιο, δεν ξέρω. Είναι όμως τόσο εμπαθής με τον Μαχλά, που το χάνει. Θα δεχόμουν τις ενστάσεις του συνομιλίτη (και συνομιλιτή) για τις ικανότητες του Μαχλά μόνο αν διατυπώνονταν απαλλαγμένες από τη δηλητηριώδη εμπάθειά του για το πρόσωπο. Οσο αυτό δεν συμβαίνει, όχι μόνο δεν μπορώ να τις δεχτώ, μα ούτε καν να τις συζητήσω.

Απ:Ο.Φ.Η - ΙΩΝΙΚΟΣ 20/04/2010 16:11 #99981

• boukoumtsa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Ρε παλληκάρια, ναι ο Μαχλάς έκανε λάθη, όπως θα έκανε ο καθένας. Και όπως είπε ο Μπόμπαν, στους 20 παίκτες που παίρνεις με την ψυχή στο στόμα, είναι επιτυχία να σου βγουν οι 10. Και ο Μαχλάς έχει ακούσει πολλά από το καλοκαίρι για τις λάθος επιλογές που έγιναν, κυρίως στους ξένους παίκτες.
Αλλά ρε μάγκες, δεν άκουσα κανέναν να του αναγνωρίζει ότι έφτιαξε μια αξιόμαχη ομάδα από το μηδέν, σε ελάχιστο χρόνο. Τους Έλληνες που κράτησαν την ομάδα ανταγωνιστική, μέχρι το Γενάρη, ποιος τους έφερε? Ήξερε κανένας σας το Βεζυρίδη? Μη μου πείτε ότι δεν κάνατε γκριμάτσα απορίας ("ποιος είναι αυτός πάλι...?"), όταν ακούσατε το όνομα του το καλοκαίρι ...
Αν σας λείπουν οι Βενέτης, Αρβανίτης, Πλιάγκας, Δημούτσος, επειδή πάνε καλά φέτος ή ανεβαίνουν απ'ευθείας, τι σκατά παλεύαμε τόσα χρόνια?? Ας τους κρατούσαμε, να παίρναμε και κανά Λεοντίου και κανά Κλέιτον να βγαίναμε με 20 πόντους διαφορά.

Ούτε που τον ξέρω τον Μαχλά, αλλά τόσους μήνες, μετά από κάθε ήττα, ερχόταν ο απόλυτος μηδενισμός για όλες τις πράξεις του.

Απ:Ο.Φ.Η - ΙΩΝΙΚΟΣ 20/04/2010 16:31 #99982

• krhtikos
Πάντως μπουκουμτσα το πρόβλημα μου δεν είναι μονο οι αποτυχημένες μεταγραφές του καλοκαιριού. Είναι η νοοτροπία Μαχλά.
ποιά ομάδα ήταν ανταγωνιστική μεχρι το χειμώνα για να μη τρελαθούμε?Πλάκα κανουμε? Με συμβολαια τύπο Βλοντα, Κωνσταντινίδη Νατσούρα, Οργκανίστα έπρεπε να έχει κάνει την Μπαρτσα της Β εθνικής όχι αυτό το τερατούργημα. Το θέμα είναι οτι τα χρήματα που ξόδεψε για να τους φέρει προσφέροντας μεγάλα συμβόλαια δεν ήταν δικά του. Έκανε με ξένα κόλλυβα κηδείες...Ο ΟΦΗ αν και είχε ακριβοπληρωμένεους παίχτες σίγουρα δεν θα ήταν σήμερα για άνοδο χώρις τις προσθήκες του χειμώνα. Αυτό όλο λέγεται κακοδιαχείρηση!
Οσο για τον Βεζυρίδη πραγματι είναι καλή μετεγγραφή, όχι γιατι είναι κανα καλό τέρμα, αλλά γιατι για τα λεφτά του είναι μια χαρά. Για 50χιλιάρικα καλός είναι. Τώρα όσοι ξέρουν τη συγκεκριμένη θέση θα σου πούν πως παίζει εκ του ασφαλούς. Πάνω στη γραμμή. Πιάνει οτι πάει τέρμα αλλά δε καθαρίζει φάσεις ευθύνης του(σεντρες, γεμίσματα κτλ). Αυτό εχει ως αποτέλεσμα να έχουμε δεχτεί γκολ στα οποία φταίει αλλά να τα χρεώνουμε στα στοπερ.Γενικά ο συνδιασμός Βεζυρίδη- κέντρου άμυνας είναι σκέτη αποτυχία. Γι αυτο και μαζεύουμε 3αρες!Κατα την γνώμη μου έπρεπε φέτος να παίζει ο Κάσμε έτσι ώστε εφόσον ανεβουμε να έχουμε ενα έτοιμο τέρμα για την Α.

Απ:Ο.Φ.Η - ΙΩΝΙΚΟΣ 20/04/2010 16:35 #99983

• rinokeros
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
κρητικε αλλη δουλεια δεν εχεις απο το να θαβεις το μαχλα σε ολα τα τοπικ?καμια γκομενα σου εχει φαει?ξεκολα πια εχεις καταντησει βαρετος

Απ:Ο.Φ.Η - ΙΩΝΙΚΟΣ 20/04/2010 16:36 #99984

• balalas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Η ομάδα εισέρχεται στο πιο κρίσιμο κομμάτι του πρωταθλήματος … έχει κάνει 2 συνεχόμενες νίκες και στοχεύει για άλλες 4 για να μπει με φόρα στο play off …
η μεταβίβαση φαίνεται να προχωράει …
και ξαφνικά;
Πριν από λίγο καιρό θέμα Γκουλή … θέμα παικτών … τώρα: θέμα Μαχλά … θέμα Κουράκη …
Τι έγινε ρε παιδιά; Ποια η διαφορά αν η συζήτηση γίνει μόλις τελειώσει το πρωτάθλημα και τα play off και τότε κριθούμε ΟΛΟΙ;

ΥΓ. Ή μήπως "απλά συζήτηση κάνουμε";

Απ:Ο.Φ.Η - ΙΩΝΙΚΟΣ 20/04/2010 16:44 #99985

• zaxos4snakes
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
με ιωνικο παιξαμε.κερδιαμε.τωρα παιζουμε με καρδιτσα:cheer:
Τι κι αν σε αντίκρυσα στη γάμα εθνική...

Απ:Ο.Φ.Η - ΙΩΝΙΚΟΣ 20/04/2010 16:52 #99987

• krhtikos
ρινοκερε νομίζω πως το επιχείρημα σου ήταν αποστομοτικό!!!Δίχνει άλλωστε και ένα επίπεδο. Το είπα και παραπάνω, αν διάβασες, εφόσον οι απόψεις μου δε ταιριάζουν με το ύφος του φόρουμ και είναι μάλιστα όπως λες και κουραστικές τότε μπορω να την κάνω με ελαφρά...Απλά καλό θα σου κάνει όχι κακό να ανοίξεις τα μάτια σου και να διαβάσεις όσα γράφω. Μπορεί να αποκομίσεις κάτι στο τέλος.

Απ:Ο.Φ.Η - ΙΩΝΙΚΟΣ 20/04/2010 16:55 #99989

• Johnp
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
Συμφωνώ απόλυτα με τον stiako, kritike είσαι εμπαθέστατος και βάση αυτού δεν μπορεί κάποιος να κάνει συζήτηση μαζί σου με θέμα τον Μαχλά γιατί όσα καλά και να σου πουν για αυτόν θα "ανακαλύψεις" περισσότερα κακά αρά δεν υπάρχει κανένα νόημα να διαφωνεί κανείς μαζί σου στο θέμα Μαχλά.

ΥΓ Ο Μαχλάς έχει κάνει λάθη αλλά δικαιολογείτε από την απειρία του εσύ του τα καταλογίζεις όλα σαν εσκεμμένα, το όποιο δεν μπορώ να το δεχτώ, όπως επίσης του καταλογίζεις και άλλα τα οποία δεν είναι υπεύθυνους αυτός όπως πχ με τον Σφακιανάκη αφού όλοι ξέρουμε ότι δεν τα βρήκαν στα χρήματα που έπρεπε να πάρει σε σχέση με το ένα χρόνο συμβόλαιο που είχε επί εποχής Βατσινά....

Υγ2 Πού έμαθες εσύ το τί ειπώθηκε μεταξύ Τσιγκα και Μαχλά;
H Λευτεριά κοστίζει!!!!

Η ομάδα ξαναγεννιέται απο τις στάχτες τις σαν τον Φοίνικα! Μία ομάδα ένα νησί.

Απ:Ο.Φ.Η - ΙΩΝΙΚΟΣ 20/04/2010 16:55 #99990

• krhtikos
balala η διαφορά στο θέμα που έχω ανοίξει αναφορικά με τον Νικο είναι οτι το καλοκαίρι (ελπίζω) να χουμε πανηγύρια και δε θα χουμε χρόνο να μιλάμε για Μαχλάδες και λοιπους.

Απ:Ο.Φ.Η - ΙΩΝΙΚΟΣ 20/04/2010 16:56 #99991

• zerkalo
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
από zerkalo
Απ:ΝΙΚΟΣ ΜΑΧΛΑΣ Δημοσιεύτηκε στις 17/11/2009 15:31

Σόρι, admin,που το αναδημοσιεύω. Μόλις το είχα βάλει στο θέμα 'Παγκρήτια Συν/κη...', αλλά θεωρώ λόγω Μαχλά ότι θάπρεπε να βρίσκεται εδώ. Ξανά συγνώμη από τα μέλη.

Απ:ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠ. (ΟΦΗ ΠΟΛΥΜΕΤΟΧΙΚΟΣ) Δημοσιεύτηκε στις 17/11/2009 15:13 Κarma: 49
.....
......
.......
Συχνά, στο φόρουμ έχω συναντήσει μια θέση, ίσως όχι κακοπροαίρετη- αλλά αφήνει να υφέρπουν ερωτηματικά και ίσως και ηθικές αμφιβολίες- για το Μαχλά.

Με ερωτήματα του στυλ
α) για να δούμε αν θα πάρει μετοχές
β) πήρε και πόσες
γ) γιατί δεν ακολουθεί την ομάδα, στα παιχνίδια
δ) είχε σκοπό να πιέσει και να πάρει κοψοχρονιά την ομάδα
ε) τα παίρνει και συνεργάζεται με συγκεκριμένο μάνατζερ
στ) γιατί μιλούσε του Βατσινά
ζ) τι κρύβει η στάση του
κ.λπ.

Δεν είμαι αυτόκλητος υπερασπιστής του Μαχλά(ούτε τον γνωρίζω προσωπικά), ούτε ξέρω για να απαντήσω στα παραπάνω αθώα και λιγότερο αθώα ερωτήματα. Ωστόσο δεν δέχομαι ότι θα πρέπει να βρίσκεται διαρκώς υπό ηθική αίρεση και αμφιβολία και θα πρέπει να αποδεικνύει, κατά πως κρίνει ο καθένας μας, την ηθική του προαίρεση και τις προθέσεις του απέναντι στον ΟΦΗ.

Μπορούμε να τον κρίνουμε για λάθος εκτιμήσεις, κινήσεις, αποτελεσματικότητα, αλλά όχι για σκοπιμότητες άλλου είδους.

Ο Μαχλάς, όπως και ο Ζαγοράκης και ο Νικολαίδης, μπορεί να μεγάλωσαν και να ανδρώθηκαν στη ζεστασιά ενός ποδοσφαιρικού βούρκου (δεν θα μπορούσαν εξάλλου να ανδρωθούν κι αλλού), αλλά σίγουρα όταν αποφάσισαν να εμπλακούν με την ομάδα της καρδιάς τους δεν το έκααν για την κονόμα και διλεθεταν ένα αυθεντικό κομάτι πάθους και αγάπης στην καρδιά τους. (Το πως τα φέρνει η ζωή το αναφέρω στο πόστ μου 'Προς γνώση και συμμόρφωση').

Ο δε Μαχλάς, μπορεί ίσως να μην μπορεί να εκφραστεί άψογα ή να εμπνεύσει επικοινωνιακά με το λόγο του, η στάση και οι πράξεις του όμως μέχρι σήμερα με έχουν πείσει για την αγαθότητα των προθέσεων και το ανιδιοτελές του πάθος για τον ΟΦΗ.

Δεν θα κάνω ανάλυση των αδιέξοδων ξενυχτιών του με τον Βατσινά (ιδίως αφού τον είχε ανοιχτά κατηγορήσει ως μαρινέτα τα προηγούμενα χρόνια) για το καλό της ομάδας, τα κομπιάσματα και την συγκίνησή του μετά την απόλυση του διδύμου, αλλά κάμποσα πράγματα ξέρω από ηθοποιία και μπορώ να την διακρίνω όπου υπάρχει. Για μένα μέχρι τώρα λοιπόν οι προθέσεις του είναι ηθικές και δεν ξέρω αν παρασύρεται, πάντως τον ΟΦΗ δεν τον ξεπουλάει κι αν χρειαστεί κάποτε να πληρώσει ένα κόστος, αυτό θα είναι το προσωπικό του.

Ξέρω είμαστε καχύποπτοι γιατί ζήσαμε χρόνια στο ψέμα και στη λοιδωρία, με μόνη απαντοχή μιαν άλλη μέρα, αλλά πάει πολύ (ΤΩΡΑ) να ζητάμε από τον Μαχλά συνεχώς αποδείξεις και μάλιστα ηθικής απόψεως.

Ο Μαχλάς υπήρξε γιος ποδοσφαιριστή του ΟΦΗ, υπήρξε ο μεγαλύτερος κατά τεκμήριο ποδοσφαιριστής της ομάδας διαχρονικά, και συνέδεσε το όνομά του με την ιστορικότερη ίσως διοικητική στιγμή της ομάδας.

Αν ΓΚΡΕΜΙΣΟΥΜΕ λοιπόν και τον Μαχλά τι θα μείνει. Τι θα έχουμε ως ιστορικό ασυνείδητο ή σημείο αναφοράς. ¨εχετε δει πως αντιμετωπίζουν οι μεγάλες ομάδες του εξωτερικού του παίκτες θρύλους τους?

Εμείς γιατί τόσο εύκολη αμφισβήτηση? Δε λέω μπορεί να έρθει η ώρα να φύγει ή να έχει αποτύχει. Εξάλλου Ιστορία και Ηθική, μόνο κατά τύχη συναντιούνται. Αλλά στην περίπτωσή του πρέπει να σκεφτούμε διπλά τον τρόπο. Όχι σαν εχθρό, αλλά σαν φίλο που δόξασε και σημάδεψε θετικά την ομάδα και που θα είναι πάντα σε ξεχωριστή θέση.

Δεν ξέρω αν έχει πάρει ή όχι μετοχές (κι αν έπαιρνε πάλι κάποιοι θα του το καταμαρτυρούσαν ότι θέλησε να εκμεταλλευτεί την κατάσταση και να πάρει κοψοχρονιά την ομάδα...π.χ. Σπυριδάκης ή ότι τις πήρε για λογαριασμό άλλου...κλπ.), δεν ξέρω γιατί δεν ακολούθησε την ομάδα εκτός έδρας και δεν με ενδιαφέρει. Ξέρω ότι θα είχε τους λόγους του. Αυτό μου αρκεί. Δεν πρόκειται όμως να τον κατηγορήσω από ηθικής σκοπιάς. Αυτό μου πάει πολύ. Και στο φινάλε αν είναι να προδοθώ από κάποιον (για τελευταία φορά) ας είναι ο Μαχλάς. Καλύτερο χαρτί δεν είχα να παίξω, τον Ιούλη.

Σαν φίλαθλοι του ΟΦΗ έχουμε ζήσει βαθείς διχασμούς εσωτερικούς και το τι κρατάμε από την ιστορία και την παράδοση του σωματείου και τι πετάμε είναι ένα ακόμα ανοιχτό ζήτημα. Στην περίπτωση όμως του Μαχλά, οφείλουμε να είμαστε διπλά προσεχτικοί.

Τελειώνοντας, και αφού ζητήσω για άλλη μια φορά να με συγχωρέσετε για το μακρό του κειμένου, να θυμήσω αυτό που έλεγε ο Σεφέρης, ότι είτε το θέλουμε είτε όχι, αυτά είναι τα ζωντανά περασμένα μας. Άλλοι τα ζουν στο παρόν κι άλλοι τα διαγράφουν εύκολα. Μπορεί σύμφωνα με τον εαυτό τους να είναι δικαιολογημένοι. Το μόνο που θάλεγα όμως είναι τούτο. Σβήνοντας ένα κομμάτι από το παρελθόν, σβήνει κανείς κι ένα αντίστοιχο κομάτι από το μέλλον, και είναι θλιβερή η ζωή που μοιάζει με ακατοίκητο σπίτι.

Συγνώμη που ξαναποστάρω κάτι από το Νοέμβρη, όμως τα ίδια έρχονται και ξανάρχονται και τίποτα καινούριο δεν έχω να πω.
- Φίλε Κρητικέ, αν δεν ήταν ο Κουράκης μπορεί να είμασταν στη Γ' λες. Με την ίδια λογική, αν δεν ήταν ο Μαχλάς θα είμασταν στη Δ'. *Που ίσως και να ήταν πιο υγιές...
- Φταίει ο Μαχλάς και όχι ο Ξημέρης:dry: Χμμμ
- Ούτως ή άλλως όλα θα κριθούν στο χρόνο. Πάθη, θλίψεις, μικροσυμφέροντα, υπερβάσεις, συμβιβασμοί, πονηριές, αφέλειες, προφάσεις εν αμαρτίαις, προθέσεις, ικανότητες. Και θα δούμε το 'διάφορο'. Μόνο που ίσως και αυτό, για τον καθένα νάναι διαφορετικό.
- Για όσους στέλνουν, πάντως αντμιν, θα έπρεπε να ποστάρουν στο σχετικό θέμα και όχι στο ΟΦΗ-Ιωνικός

Απ:Ο.Φ.Η - ΙΩΝΙΚΟΣ 20/04/2010 17:04 #99992

• Boban
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Συμφωνώ με στιακό και κλασσικά με μπουκ! ρινόκερος κι εγώ δε συμφωνώ με τον κρητικό αλλα οκ κάλμα λίγο! Ναι απλά συζήτηση κάνουμε! Την ομάδα τη στηρίζουμε στο γήπεδο και στη πράξη,μεταξύ μας ας συζητάμε και κανένα προβληματισμό! Αλλίως ας κλείσουμε το φορουμ και να βγάζουμε μόνο συνθήματα.

balalas η μεταβίβαση φαίνεται να προχωράει? Εγώ από την επομενη του ματς του Βόλου (κοντά μήνας δηλαδή) που ο Μεγαλειότατος είπε να περιμένουμε αμεσα εξελίξεις δεν εχω δει καμια εξέλιξη. Και περνάει επικίνδυνα ο καιρός. Και σε 1,5 μήνα πρέπει όχι να ξεκινάει ο σχεδιασμός (που αυτη τη φορα δε θα ναι μεταβατικός) αλλα να αρχίσει να εφαρμόζεται! Φίλε εμένα μου φαίνεται ότι βαλτώσαμε πάλι!

Οσο για τις μεταγραφές ο Παντελής δεν τράβηξε αλλά ήταν δυνατή προσθήκη στα χαρτιά και λογική κίνηση. Δε ξέρω τι παίρνει ο Νατσούρας αλλά επίσης ήταν λογική επιλογή. Πήρε φορ από τον Αρη (επίσης όχι του γούστου μου κι επίσης τίποτα σπέσιαλ φέτο),επίσης λογική σαν κίνηση και ο Οργκανίστα ήταν αποτυχία σκέτη. Εκ του αποτελέσματος λοιπόν ναι ήταν κακές επιλογές. Αν όμως τις σκεφτείς με τις γνώσεις του Αυγούστου? Για Βεζυρίδη συμφωνούμε. Καλός για τα λεφτά του. Όσο για τον Κασμερίδη ήταν παράξενη η σαιζόν του. Τη νέα σαιζόν πιθανόν να είναι καλύτερα γι αυτόν. Προσωπικά θα επαιρνα Δασκαλάκη αντί Βεζυρίδη. (αλλά δε με ρωτάνε!)

Οσο για τις 3αρες. Φταίει το τέρμα με το κέντρο άμυνας? Φταίει. Φταίνει τα μπακ που πολλές φορές δεν ήταν μπακ? Φταίνε. Φταίνε οι 4 μπροστα που με εξαίρεση Πατρικ ή Βλόντα οι άλλοι 3 δε μαρκάρουν? Φταίνε. Φταίει που δε σκίστηκαν σε μερικά ματς και μπήκαν χαλαροί χωρίς να ματώσουν τη φανέλα? Φταίει. Εκανε λάθη και ο μίστερ? Εκανε! Οι ήττες όπως και οι νίκες είναι παντα συνδυασμός πραγμάτων. Αυτό είναι το νόημα του ποδοσφαίρου βασικα!
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.44 δευτερόλεπτα

Δεν είσαστε συνδεδεμένος.