You are here: Home » Αρχική Φόρουμ
Τρίτη, 20 Απρ 2021
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι

25η Αγ. ΟΦΗ - ΑΕΛ (Νίκη!!!!!)
(1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: 25η Αγ. ΟΦΗ - ΑΕΛ (Νίκη!!!!!)

25η Αγ. ΟΦΗ - ΑΕΛ (Νίκη!!!!!) 03/03/2021 11:42 #169620

• Johnp
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
25η Αγωνιστική
Σάββατο 06/03/2021
NS 15:00
ΟΦΗ - ΑΕΛ
....
H Λευτεριά κοστίζει!!!!

Η ομάδα ξαναγεννιέται απο τις στάχτες τις σαν τον Φοίνικα! Μία ομάδα ένα νησί.

Απ: 25η Αγ. ΟΦΗ - ΑΕΛ (Νίκη!!!!!) 03/03/2021 12:52 #169621

• omilitis4
  • ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΡΑ
  • Platinum Boarder
Τελείωσαν τα ψέματα. Έφτασε η στιγμή, έφτασε το πλήρωμα τού χρόνου, ήρθε η ώρα να βγουν μπροστά οι παίκτες, να κόψουν τον λαιμό τους, να καταθέσουν την ψυχή τους και το -όσο έχουν- τσαγανό τους και να δώσουν ό,τι έχουν και δεν έχουν, για να πάρουν την ισοπαλία!
Και αισιοδοξώ ότι θα τα καταφέρουμε, αδέλφια! 1-1 και τα μυαλά στα κάγκελα!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Salvador

Απ: 25η Αγ. ΟΦΗ - ΑΕΛ (Νίκη!!!!!) 03/03/2021 13:44 #169622

• Mnemotechnics
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
omilitis4 έγραψε:
Τελείωσαν τα ψέματα. Έφτασε η στιγμή, έφτασε το πλήρωμα τού χρόνου, ήρθε η ώρα να βγουν μπροστά οι παίκτες, να κόψουν τον λαιμό τους, να καταθέσουν την ψυχή τους και το -όσο έχουν- τσαγανό τους και να δώσουν ό,τι έχουν και δεν έχουν, για να πάρουν την ισοπαλία!
Και αισιοδοξώ ότι θα τα καταφέρουμε, αδέλφια! 1-1 και τα μυαλά στα κάγκελα!

Πλάκα πλάκα, αν δεν μπορούν να κερδίσουν, τουλάχιστον το Χ. Κι αν δεν μπορούν ούτε το Χ, τουλάχιστον να μη χάσουν την ισοβαθμία (δηλαδή ας χάσουν μόνο 0-1).

Πρώτη φορά τόση απαισιοδοξία.

Απ: 25η Αγ. ΟΦΗ - ΑΕΛ (Νίκη!!!!!) 03/03/2021 23:54 #169623

• omilitis1987
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Εύκολη ήττα 0-2 έως 1-3...
Φέτος πέφτουμε

Απ: 25η Αγ. ΟΦΗ - ΑΕΛ (Νίκη!!!!!) 05/03/2021 15:38 #169625

• omilitis4
  • ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΡΑ
  • Platinum Boarder
Mnemotechnics έγραψε:
...τουλάχιστον να μη χάσουν την ισοβαθμία (δηλαδή ας χάσουν μόνο 0-1).

Πλάκα θα είχε. Να έχουμε καμιά ώρα και ίδια διαφορά γκολ στο τέλος, ίδια μεταξύ μας αποτελέσματα, κτλ, ώστε να υπάρξει πλήρης ισοβαθμία.

Να παίξουμε μετά δύο μπαράζ: ένα με την ΑΕΛ για την προτελευταία θέση και, όποιος κερδίσει, μετά μπαράζ παραμονής με τον δεύτερο της βήτα εθνικής. Σαν προκριματικά Μουντιάλ θα είναι!

Α, ρε Ομιλάρα την κατάντια σου...

Απ: 25η Αγ. ΟΦΗ - ΑΕΛ (Νίκη!!!!!) 05/03/2021 16:16 #169627

• Johnp
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
Επεσε συρμα...Ο Μπουσης παιρνει το καζινο....οποτε αυριο θα κερδισουμε!
H Λευτεριά κοστίζει!!!!

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": zaxos4snakes

Απ: 25η Αγ. ΟΦΗ - ΑΕΛ (Νίκη!!!!!) 06/03/2021 08:49 #169631

• axinos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
ΜΙΑ ΖΩΗ Ο.Φ.Η

Απ: 25η Αγ. ΟΦΗ - ΑΕΛ (Νίκη!!!!!) 06/03/2021 11:55 #169632

• Johnp
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
axinos έγραψε:

Οι προσφορές θα ειναι μυστικες και κλειστες...εδω γελαμε! λολ...
H Λευτεριά κοστίζει!!!!

Απ: 25η Αγ. ΟΦΗ - ΑΕΛ (Νίκη!!!!!) 06/03/2021 13:21 #169633

• axinos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Johnp έγραψε:
axinos έγραψε:

Οι προσφορές θα ειναι μυστικες και κλειστες...εδω γελαμε! λολ...

Θα το πάρει λες?
ΜΙΑ ΖΩΗ Ο.Φ.Η

Απ: 25η Αγ. ΟΦΗ - ΑΕΛ (Νίκη!!!!!) 06/03/2021 15:59 #169634

• Johnp
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
Τελος πρωτου ημιχρονου.

Βαζουμε ενα τυχερο γκολ ενω ειμασταν καλυτεροι...και ερχετε ο Σωτηριου...Σε μια εντελως ακυρη φαση βγαινει και δινει δικαιωμα στον πουτανας γιο Κουτσιαυτη να δωσει πεναλντι...Μιλαμε οτι δεν υπαρχει αυτο που γινετε...45 λεπτα ο ΟΦΗ ελαφρως καλυτερος και παλι τρωει γκολ απο το πουθενα...Απο μια Λαρισα που δεν εχει κανει μιση φαση...σαν δεν φτανει αυτο αλλα ο απαραδεκτος διαιτητης αφηνει παικτη της Λαρισας να μπει στο γηπεδο ενω ηταν εκτος για να του δοθει ιατρικη βοηθεια...και να παρει την πασα απο διωξιμο συμπαικτη του για να σφυριξει στο τελος τα πεντε μετρα offiside που ηταν και αφου απεκρουσε ο Σωτηριου.

Το οτι αφησε τον παικτη να παρει την μπαλα ενω ηταν εκτος γηπεδου και στην εξελιξη της φασης μπαινει στο γηπεδο ειναι ενταντια στους κανονισμους. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ ΠΑΙΚΤΗΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑΣΧΕΘΟΥΝ ΙΑΤΡΙΚΕς ΒΟΗΘΕΙΕΣ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ πριν ολοκληρωθει η φαση η αν μπει να μπει στην μερια που εινια προς της αμυνα της ομαδας του και οχι προς την επιθεση. Δηλαδη να μπει μπροστα απο την αμυνα του ΟΦΗ και της μπαλας οπως επιτιθετε ο ΟΦΗ και οχι πισω απο την αμυνα του ΟΦΗ. Ειμαι 100% σιγουρος οτι αν το γκολ εμπαινε ο διαιτητης θα το μετρουσε κανονικοτατα και ας ηταν παρανομο.

Επισεις πολυ αμφιβαλω αν υπαρχει καν πεναλντι. Εχει δωσει και 4-5 αναποδα φαουλ και δεν εχει κιτρινισει Ντουρμισαη και κανα δυο παικτες ακομα της Λαρισα που βαρανε στο ψαχνο...Εχει φαει πολυ ξυλο ο Σαρδινερο και ο Ντε Γκουσμαν...

Θεωρω οτι τον ΟΦΗ τον εχουν στημενο σημερα...Θα χασουμε οτι και να κανουμε. Οχι οτι παιζουμε καμια μπαλαρα αλλα του πουστη..Αυτο το πραγμα του Κουγια μπορουμε ανετα να το κερδισουμε....

Παμε να δουμε δευτερο ημιχρονο αλλα θεωρω οτι ο Κουτσιαυτης θα ολοκληρωσει το εργο του.
H Λευτεριά κοστίζει!!!!

Απ: 25η Αγ. ΟΦΗ - ΑΕΛ (Νίκη!!!!!) 06/03/2021 16:47 #169635

• sAviO
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Τα φρου φρου και τα αρώματα να δω τι θα τα κάνουμε τώρα.
=-=
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vagelis4chania

Απ: 25η Αγ. ΟΦΗ - ΑΕΛ (Νίκη!!!!!) 06/03/2021 17:04 #169636

• letsos4
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
γεια μας Γιανναρα!!!! Εβίβα Πλανάρα μου!!!!
STELIOS___SAMARAS.jpg

ΥΓ Σίμο να πας στο καλό! Εάν σώσουμε την χρονιά ... Στο βαθύ μέλλον θα σε θυμάμαι ότι με έβγαλες Ευρώπη! Στο τέλος κέρδισες τις εντυπώσεις!

Απ: 25η Αγ. ΟΦΗ - ΑΕΛ (Νίκη!!!!!) 06/03/2021 17:19 #169637

• Johnp
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
Τραγικά πράγματα...

Τι έχουμε όταν συνδιάσουμε μια ομάδα με αυτοκτονικές τάσεις, ανίκανους παίκτες που κάνουν τραγικά και απαράδεκτα λάθη, προπονητικό τιμ που δεν καταλαβαίνει και δεν μαθαίνει από λάθη, κακό μεταγραφικό σχεδιασμό, COVID-19 με αδεια γηπεδα και κακιά προετοιμασία, παίκτες που δεν έχουν καταλάβει που αγωνίζονται και τα βάλεις όλα αυτά μαζί με ανίκανες η ακόμα και στημένες διαιτησίες κατά του ΟΦΗ; Τον φετινό ΟΦΗ.

Σήμερα ο ΟΦΗ ήταν βούτυρο στο ψωμί του Κουτσιαφτη για ακόμα μια φορά. Ο Σωτήριου έφαγε δυο γκολ όρθιος και χάρισε ένα πέναλτι από το πουθενά. Γενικός φέτος ο Σωτήριου εχει στοιχήσει πολλούς βαθμούς στον ΟΦΗ...Με προχείρους υπολογισμούς τους υπολογίζω από 6 έως και 9.

Ο Σολις με το που μπήκε ανέβασε την ομάδα δυο κλικ επάνω, κερδίζει το πέναλτι και 5 λεπτά μετά πάει και κάνει το απαράδεκτο φάουλ που είναι ο ορισμός της κόκκινης. Όπως ορισμός της κόκκινης ήταν και η αγκωνιά του Ντουρμισαι στον Γιαννούλη αλλά εκεί φρόντισε, την σωστά λόγο ενστίκτου κόκκινη του Κουτσιαύτη να την αλλάξει το ΒΑΡ και να την κάνει κίτρινη. Και οι δυο ορισμός της κόκκινης. Το θέμα είναι ότι αν κρατούσε η κόκκινη του Ντουρμισαη πολύ πιθανό ήταν να μην έτρωγε κάρτα ο Σολις όπως και πολύ πιθανό ήταν αν κερδίζαμε η έστω να περνάμε το χ...Αλλά με τα «αν» δεν κάνεις δουλειά.

Πάντως ήμουν σίγουρος ότι σε κάθε διεκδίκηση μπάλας ή αμφισβητουμένη φάση ο Κουτσιάφτης θα την έδινε υπερ της Λάρισας. Όπως επισεις σίγουρος ήμουν ότι ο ΟΦΗ για να πάρει φάουλ θα έπρεπε να τρέξει αίμα… Το ίδιο σίγουρος βέβαια ήμουν ότι ο ΟΦΗ θα φάει αστεία γκολ και στο τέλος θα χάσει.

Επισεις ο κανονισμός λέει ότι όταν ο τερματοφύλακας δεν πατάει την γραμμή του γκολ του την ώρα της εκτέλεσης δίνεις επανάληψη, όπως σωστά δόθηκε, αλλά βγάζεις και κίτρινη στον τερματοφύλακα. Ειδικά όταν τον κάνει και την δεύτερη φορά που σκόραρε ο Ντε Γκουσμάν… και σε αυτή την φάση βγήκε ένα μετρο πέρα από την γραμμή του τέρματος. Θα μου πεις λεπτομερεια!

Και κάτι ακομα πιο μικρό και αμελητέο. Έτσι το γράφω για να υπάρχει…μέσα στα 6 λεπτά τον καθυστερήσεων οι παίκτες της Λάρισας προσποιήθηκαν τραυματισμούς που τους μέτρησα 3 λεπτά…ο διαιτητής έδωσε μόνο συν 1…Όχι ότι παίζει καμία σημασία απλά το γραφω για να υπάρχει.

Η ομάδα εχει πλέον το DNA του looser και δεν πρόκειται να κερδίσει ούτε ένα ματς στα playout. Πολύ φοβάμαι ότι θα πάμε απευθείας για φούντο.

Εγώ πλέον προετοιμάζομε ψυχολογικά για την πτώση στην Β Εθνική. Ελπίζω οι διοίκηση να εχει ήδη κάνει πλάνα σε περίπτωση που πέσει η ομάδα , να επαναφέρει άμεσα τον ΟΦΗ στην Σούπερ λίγκα και όχι μόνο απλά για να παίζει σε αυτήν αλλά να διεκδικεί στόχους πέρα από την παραμονή…

ΥΓ Κατα πασα πιθανότητα ο Σιμος φευγει..Το θεμα ειναι οτι πλεον ειναι αργα για να αλλάξει κατι.
H Λευτεριά κοστίζει!!!!

Απ: 25η Αγ. ΟΦΗ - ΑΕΛ (Νίκη!!!!!) 06/03/2021 17:19 #169638

• Mnemotechnics
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Να υπενθυμίσω ότι σήμερα είναι Παγκόσμια Ημέρα κατά της βίας και του εκφοβισμού. Κάντε υπομονή μία μέρα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": zaxos4snakes, ANTONIS R.

Απ: 25η Αγ. ΟΦΗ - ΑΕΛ (Νίκη!!!!!) 06/03/2021 17:25 #169639

• Salvador
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Τον ΟΦΗ τον έχει στημένο η διοίκηση και οι ποδοσφαιριστές.Καμία παράγκα,κανένα σύστημα.
Αρκετά με τις μαλακίες.
Ο Σίμος είναι ο τελευταίος που φταίει και πραγματικά τον λυπάμαι για φέτος γιατί πήρε πάνω
του όλο το ανάθεμα ενώ είναι συνένοχοι όλοι σε αυτό.

Υ.Γ. Σολίς,Σωτηρίου,Νεϊρα,Σελίμοβιτς,Βάτερμαν για πολλές φάπες.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Serpente, sAviO

Απ: 25η Αγ. ΟΦΗ - ΑΕΛ (Νίκη!!!!!) 06/03/2021 17:27 #169640

• letsos4
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
Johnp έγραψε:
Τραγικά πράγματα...

Τι έχουμε όταν συνδιάσουμε μια ομάδα με αυτοκτονικές τάσεις, ανίκανους παίκτες που κάνουν τραγικά και απαράδεκτα λάθη, προπονητικό τιμ που δεν καταλαβαίνει και δεν μαθαίνει από λάθη, κακό μεταγραφικό σχεδιασμό, COVID-19 με αδεια γηπεδα και κακιά προετοιμασία, παίκτες που δεν έχουν καταλάβει που αγωνίζονται και τα βάλεις όλα αυτά μαζί με ανίκανες η ακόμα και στημένες διαιτησίες κατά του ΟΦΗ; Τον φετινό ΟΦΗ.

Σήμερα ο ΟΦΗ ήταν βούτυρο στο ψωμί του Κουτσιαφτη για ακόμα μια φορά. Ο Σωτήριου έφαγε δυο γκολ όρθιος και χάρισε ένα πέναλτι από το πουθενά. Γενικός φέτος ο Σωτήριου εχει στοιχήσει πολλούς βαθμούς στον ΟΦΗ...Με προχείρους υπολογισμούς τους υπολογίζω από 6 έως και 9.

Ο Σολις με το που μπήκε ανέβασε την ομάδα δυο κλικ επάνω, κερδίζει το πέναλτι και 5 λεπτά μετά πάει και κάνει το απαράδεκτο φάουλ που είναι ο ορισμός της κόκκινης. Όπως ορισμός της κόκκινης ήταν και η αγκωνιά του Ντουρμισαι στον Γιαννούλη αλλά εκεί φρόντισε, την σωστά λόγο ενστίκτου κόκκινη του Κουτσιαύτη να την αλλάξει το ΒΑΡ και να την κάνει κίτρινη. Και οι δυο ορισμός της κόκκινης. Το θέμα είναι ότι αν κρατούσε η κόκκινη του Ντουρμισαη πολύ πιθανό ήταν να μην έτρωγε κάρτα ο Σολις όπως και πολύ πιθανό ήταν αν κερδίζαμε η έστω να περνάμε το χ...Αλλά με τα «αν» δεν κάνεις δουλειά.

Πάντως ήμουν σίγουρος ότι σε κάθε διεκδίκηση μπάλας ή αμφισβητουμένη φάση ο Κουτσιάφτης θα την έδινε υπερ της Λάρισας. Όπως επισεις σίγουρος ήμουν ότι ο ΟΦΗ για να πάρει φάουλ θα έπρεπε να τρέξει αίμα… Το ίδιο σίγουρος βέβαια ήμουν ότι ο ΟΦΗ θα φάει αστεία γκολ και στο τέλος θα χάσει.

Επισεις ο κανονισμός λέει ότι όταν ο τερματοφύλακας δεν πατάει την γραμμή του γκολ του την ώρα της εκτέλεσης δίνεις επανάληψη, όπως σωστά δόθηκε, αλλά βγάζεις και κίτρινη στον τερματοφύλακα. Ειδικά όταν τον κάνει και την δεύτερη φορά που σκόραρε ο Ντε Γκουσμάν… και σε αυτή την φάση βγήκε ένα μετρο πέρα από την γραμμή του τέρματος. Θα μου πεις λεπτομερεια!

Και κάτι ακομα πιο μικρό και αμελητέο. Έτσι το γράφω για να υπάρχει…μέσα στα 6 λεπτά τον καθυστερήσεων οι παίκτες της Λάρισας προσποιήθηκαν τραυματισμούς που τους μέτρησα 3 λεπτά…ο διαιτητής έδωσε μόνο συν 1…Όχι ότι παίζει καμία σημασία απλά το γραφω για να υπάρχει.

Η ομάδα εχει πλέον το DNA του looser και δεν πρόκειται να κερδίσει ούτε ένα ματς στα playout. Πολύ φοβάμαι ότι θα πάμε απευθείας για φούντο.

Εγώ πλέον προετοιμάζομε ψυχολογικά για την πτώση στην Β Εθνική. Ελπίζω οι διοίκηση να εχει ήδη κάνει πλάνα σε περίπτωση που πέσει η ομάδα , να επαναφέρει άμεσα τον ΟΦΗ στην Σούπερ λίγκα και όχι μόνο απλά για να παίζει σε αυτήν αλλά να διεκδικεί στόχους πέρα από την παραμονή…

Γιάννη θεωρώ (όπως και εσύ φαντάζομαι) ότι δεν έπρεπε να ξεκινήσει ο Σωτηρίου, αλλά ούτε να έπαιζε ο Γρίβας αντί του Σολίς.

Απ: 25η Αγ. ΟΦΗ - ΑΕΛ (Νίκη!!!!!) 06/03/2021 17:28 #169641

• omilitis1987
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
omilitis1987 έγραψε:
Εύκολη ήττα 0-2 έως 1-3...
Φέτος πέφτουμε

Δηλαδή τώρα σοβαρά ρωτάω....περιμένατε ότι θα παίρναμε έστω ισοπαλία;;;
Από που κι ως που;;;
Οποίος δεν το παίξε διπλό στο στοίχημα είναι άξιος της μοίρας του.
Σαμαράς (x2) και Πουρσανίδης θα έπρεπε να παραιτηθούν άμεσα ή να βγουν στην τηλεόραση κι να πουν δημόσια «είμαστε μαλακες και ανίκανοι, ζητάμε συγγνώμη και θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο.
Για το Σιμο δεν έχει καν λόγο ύπαρξης συζήτηση, ο άνθρωπος είναι ο ορισμός της αποτυχίας

Απ: 25η Αγ. ΟΦΗ - ΑΕΛ (Νίκη!!!!!) 06/03/2021 20:24 #169642

• Serpente
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Δύσκολα τα πράγματα, πολύ δύσκολα. Όχι γιατί χάσαμε από την ΑΕΛ, αλλά γιατί δεν βλέπω τον τρόπο να παίρνουμε από δω και πέρα 2-3 νίκες (και κάνα-δυο Χ) που απαιτούνται έτσι ώστε να σωθεί η χρονιά. Η επιθετική λειτουργία είναι από κακή έως πολύ κακή ενώ η άμυνα ακόμα χειρότερη.
Έφυγε ο Σίμος. Καλώς που έφυγε. Δεν καταλαβαίνω, όμως, γιατί έφυγε (ή, καλύτερα, παραιτήθηκε) ΤΩΡΑ. Μέχρι και πριν από δυο-τρεις βδομάδες έλεγε και ξανάλεγε ότι η ομάδα θα ανακάμψει και ότι αυτός θα στήριζε την προσπάθεια μέχρι τέλους. Τι άλλαξε δηλαδή; Περίεργο...
Η αλήθεια είναι ότι τον λυπάμαι μέχρι ένα σημείο. Όχι γιατί δεν έχει ευθύνες (έχει αρκετές), αλλά γιατί ακούει αυτός τα περισσότερα ενώ έπρεπε να τα ακούνε άλλοι! Ποιοι; Πατήρ και υιος Σαμαράς ως επί τω πλείστων. ΑΥΤΟΙ φέρανε τους διάφορους Σολίς, Γιάννου, Σαρδινέρο, Σελίμοβιτς, Βάτερμαν κ.λπ. ΑΥΤΟΙ είναι που κράτησαν στην ομάδα κάτι παλτά τύπου Κοροβέση, Γιαννούλη, Στάικο, Βαφέα κ.λπ. ΑΥΤΟΙ είναι που στελέχωσαν αυτό το ανεπαρκές ιατρικό επιτελείο μαζί με τους γυμναστές, φυσικοθεραπευτές και λοιπούς παρατρεχάμενους με αποτέλεσμα να γεμίσει η ομάδα τραυματίες (που δε γυρίζουν ποτέ πίσω). ΑΥΤΟΙ είναι οι κύριοι υπεύθυνοι της φετινής κατάντιας! Είναι η δεύτερη φορά την τελευταία τριετία που πάνε να ρίξουν την ομάδα. Και μετά σου λέει ο άλλος... "ποδοσφαιράνθρωποι"! Άμα είναι έτσι οι ποδοσφαιράνθρωποι, τότε ο καθένας μας μπορεί να κάνει αυτή τη δουλειά. Ουστ!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": omilitis4, Salvador, Nauro, Mnemotechnics

Απ: 25η Αγ. ΟΦΗ - ΑΕΛ (Νίκη!!!!!) 06/03/2021 20:47 #169643

• Salvador
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Serpente έγραψε:
Δύσκολα τα πράγματα, πολύ δύσκολα. Όχι γιατί χάσαμε από την ΑΕΛ, αλλά γιατί δεν βλέπω τον τρόπο να παίρνουμε από δω και πέρα 2-3 νίκες (και κάνα-δυο Χ) που απαιτούνται έτσι ώστε να σωθεί η χρονιά. Η επιθετική λειτουργία είναι από κακή έως πολύ κακή ενώ η άμυνα ακόμα χειρότερη.

Εγώ αντίθετα είμαι αισιόδοξος για την παραμονή.Πιστεύω ότι σιγά σιγά θα αρχίσουμε να έχουμε επιστροφές,η
ομάδα θα παίξει καλύτερο ποδόσφαιρο,θα δούμε περισσότερο πάθος και οι στημένοι ποδοσφαιριστές θα κόψουν
τις τραγικότητες.Νιόπλιας και Σαμαράς θα αναλάβουν τη συσπείρωση του αγωνιστικού τμήματος σαν προπονητές,
θα κάνει και ο Μπούσης κανένα τουίτ.Ως εδώ ήταν ο κατήφορος..ότι βγάλαμε,βγάλαμε.Δε ξέρω ποιά ομάδα θα
πέσει απ'ευθείας,ούτε αν η τελευταία θέση ισοδυναμεί με υποβιβασμό γιατί ακούγονται πάλι διάφορα περί
αναδιάρθρωσης.Ο Μπούσης,ο Κούγιας και οι λοιποί παράγοντες γνωρίζουν από τώρα όμως..γι'αυτό είμαι σίγουρος.

Απ: 25η Αγ. ΟΦΗ - ΑΕΛ (Νίκη!!!!!) 06/03/2021 21:45 #169644

• headbone
  • ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΡΑ
  • Gold Boarder
Salvador έγραψε:
Serpente έγραψε:

Εγώ αντίθετα είμαι αισιόδοξος για την παραμονή.Πιστεύω ότι σιγά σιγά θα αρχίσουμε να έχουμε επιστροφές,η
ομάδα θα παίξει καλύτερο ποδόσφαιρο,θα δούμε περισσότερο πάθος και οι στημένοι ποδοσφαιριστές θα κόψουν
τις τραγικότητες.Νιόπλιας και Σαμαράς θα αναλάβουν τη συσπείρωση του αγωνιστικού τμήματος σαν προπονητές,
θα κάνει και ο Μπούσης κανένα τουίτ.Ως εδώ ήταν ο κατήφορος..ότι βγάλαμε,βγάλαμε.Δε ξέρω ποιά ομάδα θα
πέσει απ'ευθείας,ούτε αν η τελευταία θέση ισοδυναμεί με υποβιβασμό γιατί ακούγονται πάλι διάφορα περί
αναδιάρθρωσης.Ο Μπούσης,ο Κούγιας και οι λοιποί παράγοντες γνωρίζουν από τώρα όμως..γι'αυτό είμαι σίγουρος.

Αρα Salvador τι? Στηναμε παιγνίδια για να βγάλει η διοίκηση κανένα φράγκο και τώρα έβγαλε τα σπασμένα και θα αρχίσει η μπαλαρα? Για αυτό ήρθε ο Μπουσης? Βασίζεται κάπου αυτό? Γενικά, ακούγονται διαφορά τελευταία (π.χ. ότι ο Μπουσης παρατάει την ομάδα το καλοκαίρι κτλ). Βασίζονται κάπου αυτά? Ή όλοι λεμε κάτι για να πούμε. Ποναμε πολύ για το αγωνιστικο, και τέτοιες φήμες, επιτρέψτε μου να θεωρώ ότι δεν βοηθούν.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Johnp, zaxos4snakes, ANTONIS R.

Απ: 25η Αγ. ΟΦΗ - ΑΕΛ (Νίκη!!!!!) 06/03/2021 21:48 #169645

• Serpente
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Μακάρι, Salvador, να γίνουν έτσι όπως τα λες. Αν γυρίσουν (και δεν ξανατραυματιστούν) κάποιοι παίκτες, όπως ο Βούρος, ο Ναμπί και ο Τσιλιανίδης, αν θυμηθούν επιτέλους ο Νέιρα και ο Μεγιάδο τον παλιό καλό τους εαυτό, τότε σίγουρα υπάρχει ελπίδα. Με τα "αν", όμως, δεν πήγε ποτέ κανείς πουθενά.
Εν ολίγοις, θέλω να συμμεριστώ την αισιοδοξία σου αλλά, προς το παρόν, δε μου βγαίνει. Θα δείξει...

Απ: 25η Αγ. ΟΦΗ - ΑΕΛ (Νίκη!!!!!) 06/03/2021 23:48 #169646

• Johnp
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
Καλα ενταξει..το να λεμε οτι την ομαδα την εστεισε η διοικηση για να πεσει το θεωρω τουλαχιστων τραγικο. Δεν εχει καμια απολυτος λογικη οπως και να το δεις.
H Λευτεριά κοστίζει!!!!

Απ: 25η Αγ. ΟΦΗ - ΑΕΛ (Νίκη!!!!!) 07/03/2021 00:53 #169647

• Salvador
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
headbone έγραψε:

Αρα Salvador τι? Στηναμε παιγνίδια για να βγάλει η διοίκηση κανένα φράγκο και τώρα έβγαλε τα σπασμένα και θα αρχίσει η μπαλαρα? Για αυτό ήρθε ο Μπουσης? Βασίζεται κάπου αυτό? Γενικά, ακούγονται διαφορά τελευταία (π.χ. ότι ο Μπουσης παρατάει την ομάδα το καλοκαίρι κτλ). Βασίζονται κάπου αυτά? Ή όλοι λεμε κάτι για να πούμε. Ποναμε πολύ για το αγωνιστικο, και τέτοιες φήμες, επιτρέψτε μου να θεωρώ ότι δεν βοηθούν.

Δεν είναι φήμες ούτε σου'πα μου'πες,είναι καθαρά προσωπική εκτίμηση και προσπαθώ όσο γίνεται να είμαι
καλοπροαίρετος όσο αναφορά τον ΟΦΗ αλλά κάποια πράγματα δε γίνεται να μη τα δείς.Τυχαία είναι η ομάδα
εντελώς αγύμναστη?Τυχαία οι τραυματίες κάνουν το διπλάσιο χρόνο να αποκατασταθούν από το φυσιολογικό?
Τυχαία μόλις περάσει αυτός ο αδικαιολόγητα πολύς χρόνος τραυματίζονται στα καπάκια?Τυχαία ο Νεϊρα πουλάει
τη μπάλα χωρίς πίεση 10 φορές σε ένα ημίχρονο?Τυχαία σε κάποια στημένα είναι 3-4 παίχτες αμαρκάριστοι?
Γιατί είμαστε η μόνη ομάδα που συμβαίνουν αυτά τα πράγματα?Είναι τόσο καλύτεροι οι ποδοσφαιριστές των
άλλων ομάδων?Τυχαία έγιναν τόσες αστοχίες στο μεταγραφικό σχεδιασμό?
Δε ξέρω γιατί γίνονται όλα αυτά.Όπως δε ξέρω γιατί ο Σπανός έριξε τον Ατρόμητο το 2008,γιατί αυτό έγινε.
Δε ξέρω γιατί έριξε ο Πανόπουλος τη Ξάνθη,γιατί αυτό έγινε.Έτσι είναι το επαγγελματικό ποδόσφαιρο στην
Ελλάδα εν πάση περιπτώση.Τώρα να αρνούμαστε αυτό που βλέπουν τα μάτια μας,επειδή είμαστε τόσο αφελής που
θέμε να πιστεύουμε σαν παιδάκια δημοτικού ότι η ομάδα μας είναι διαφορετική από τις άλλες και ο πρόεδρος
ο κύριος Big Mike είναι ο πιο αγνός και αμόλυντος άνθρωπος του κόσμου είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.Μπο-
ρεί ο άνθρωπος να είναι,δεν τον ξέρω,όπως και αυτοί που τον έχουν βγάλει άγιο δεν τον ξέρουν.
Εύχομαι να πέσει ο Παναιτωλικός με τη Λαμία,αν τελικά υποβιβαστεί κανείς και του χρόνου να έχουμε μια
κανονική ομάδα που θα έχει δουλευτεί για να κερδίζει και όχι για να χάνει.Αυτό.

Απ: 25η Αγ. ΟΦΗ - ΑΕΛ (Νίκη!!!!!) 07/03/2021 01:16 #169648

• headbone
  • ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΡΑ
  • Gold Boarder
Salvador με μπερδεύει αυτό το post σου. Από το προηγούμενο κατάλαβα ότι θεωρείς πως η ομάδα, για δικούς της λόγους, καθόταν και έχανε και ότι πλέον δεν έχει λόγους να το κάνει, άρα θα αρχίσει να κερδίζει θα πάρουν μπρος και οι "τραυματιες". Τώρα γράφεις ότι πάμε για φούντο και μάλιστα "μιλημενα". Περιγράφεις 2 διαφορετικά πράγματα. Τέλος πάντων, είναι πικρό το σημερινό ποτήρι, πιθανώς δεν είμαι και σε θέση να αναλύσω σωστά αυτά που γράφεις.

Απ: 25η Αγ. ΟΦΗ - ΑΕΛ (Νίκη!!!!!) 07/03/2021 04:14 #169649

• nikos-4
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Μάγκες καλησπερα(οχι δεν ειμαι ο Γεωργιου)

πριν 2 χρονια παιζαμε μπαρα με πλατανια και σωθηκαμε κυριολεκτικα τελευταια στιγμη. Περυσι βγηκαμε

ευρωπη και τι νομισαμε; οτι γιναμε ο παλιος ενδοξος ΟΦΗ; Οχι δε ισχυει. Ειχαμε φετος Ναμπι

Τσιλιανιδη οχι δεν ειχαμε , και ναι δεν τους αναπληρωσαμε το δεχομαι. Λαθος της διοικησης ναι

κακη διαχειριση απο το σιμο του υλικου ναι. Αποτυχυμενη χρονια ας σωθουμε οπως οπως και στο τελος

ας γινει αυτοκριτικη και και και ....

Αλλα οχι αλλαγες προπονητη λιγο πριν το τελος

και μια προβλεψη νιοπλιας ή αναστασιου ο επομενος.

Θα ηθελα να μεινει ακομα παντως. Τα πλανα κρινονται στο τελος.

κριμα

Απ: 25η Αγ. ΟΦΗ - ΑΕΛ (Νίκη!!!!!) 07/03/2021 09:08 #169650

• Salvador
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
headbone έγραψε:
Salvador με μπερδεύει αυτό το post σου. Από το προηγούμενο κατάλαβα ότι θεωρείς πως η ομάδα, για δικούς της λόγους, καθόταν και έχανε και ότι πλέον δεν έχει λόγους να το κάνει, άρα θα αρχίσει να κερδίζει θα πάρουν μπρος και οι "τραυματιες". Τώρα γράφεις ότι πάμε για φούντο και μάλιστα "μιλημενα". Περιγράφεις 2 διαφορετικά πράγματα.

Σου παραθέτω τα παραδείγματα του Ατρόμητου και της Ξάνθης που τις έριξαν μιλημένα οι ιδιοκτήτες τους και
σου λέω ότι στον ΟΦΗ φέτος επιχειρείται κάτι αντίστοιχο.Βασικά τις χρονιές που υποβιβαστήκαμε είμασταν
καλύτεροι από το φετινό χάλι.Απλά θέλω να πιστεύω και αισιοδοξώ επειδή ο ΟΦΗ δεν είναι ομάδα γειτονιάς,
όπως οι άλλες δύο,αλλά έχει κόσμο που αγωνιά,πιέζει,κάνει ντου και άλλα πράγματα ενίοτε και επειδή επι-
τέλους άφησαν το Σίμο να φύγει.Αισιοδοξώ ότι κάτι θα αλλάξει γιατί είναι βαρύ να πέσει η ομάδα στα χέρια
του Σαμαρά και του Νιόπλια.Αυτοί θέλανε να βάλουνε μπροστά το Γιωργάκη να φάει το ξύλο,ήθελε το παιδί να
φύγει και δεν το αφήνανε.
Αυτό το συνοθύλευμα,αυτό το χάλι με την ασπρόμαυρη φανέλα (και το σιφόνι στη καρδιά) το δημιούργησε ο
Σαμαράς βήμα-βήμα,μεθοδικά και επιστημονικά,σαν μεγάλος επιστήμονας που είναι (αλλά κακόπεσε στον ΟΦΗ ο κακομοίρης αντί να διδάσκει σε κανένα Χάρβαρντ τα μυστικά της μπάλας).Αυτό το συνοθύλευμα λοιπόν,ο κύριος
Γιάννης που το έφτιαξε είναι και ο καταλληλότερος να το συμμαζέψει στοιχειωδώς να σωθεί η χρονιά.Πιστεύω
και θέλω να ελπίζω ότι αυτό θα γίνει τελικά,γιατί αν πέσει στα χέρια τους η ομάδα ΑΠΛΑ δεν υπάρχει επό-
μενη μέρα για αυτούς και ίσως ούτε για το περιβόητο πρότζεκτ.

Απ: 25η Αγ. ΟΦΗ - ΑΕΛ (Νίκη!!!!!) 07/03/2021 14:49 #169651

• Johnp
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
nikos-4 έγραψε:
Μάγκες καλησπερα(οχι δεν ειμαι ο Γεωργιου)

πριν 2 χρονια παιζαμε μπαρα με πλατανια και σωθηκαμε κυριολεκτικα τελευταια στιγμη. Περυσι βγηκαμε

ευρωπη και τι νομισαμε; οτι γιναμε ο παλιος ενδοξος ΟΦΗ; Οχι δε ισχυει. Ειχαμε φετος Ναμπι

Τσιλιανιδη οχι δεν ειχαμε , και ναι δεν τους αναπληρωσαμε το δεχομαι. Λαθος της διοικησης ναι

κακη διαχειριση απο το σιμο του υλικου ναι. Αποτυχυμενη χρονια ας σωθουμε οπως οπως και στο τελος

ας γινει αυτοκριτικη και και και ....

Αλλα οχι αλλαγες προπονητη λιγο πριν το τελος

και μια προβλεψη νιοπλιας ή αναστασιου ο επομενος.

Θα ηθελα να μεινει ακομα παντως. Τα πλανα κρινονται στο τελος.

κριμα

Σωστός ο φιλος. Αλλα ο Σιμος εφυγε και ο Αναστασιου παει για Βαζελο. Οποτε βλεπω Νιοπλια στον παγκο. Εγω παντος θα ηθελα Παπαδοπουλο.
H Λευτεριά κοστίζει!!!!

Απ: 25η Αγ. ΟΦΗ - ΑΕΛ (Νίκη!!!!!) 07/03/2021 15:55 #169652

• Johnp
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
Salvador έγραψε:

Δεν είναι φήμες ούτε σου'πα μου'πες,είναι καθαρά προσωπική εκτίμηση και προσπαθώ όσο γίνεται να είμαι
καλοπροαίρετος όσο αναφορά τον ΟΦΗ αλλά κάποια πράγματα δε γίνεται να μη τα δείς.Τυχαία είναι η ομάδα
εντελώς αγύμναστη?Τυχαία οι τραυματίες κάνουν το διπλάσιο χρόνο να αποκατασταθούν από το φυσιολογικό?
Τυχαία μόλις περάσει αυτός ο αδικαιολόγητα πολύς χρόνος τραυματίζονται στα καπάκια?Τυχαία ο Νεϊρα πουλάει
τη μπάλα χωρίς πίεση 10 φορές σε ένα ημίχρονο?Τυχαία σε κάποια στημένα είναι 3-4 παίχτες αμαρκάριστοι?
Γιατί είμαστε η μόνη ομάδα που συμβαίνουν αυτά τα πράγματα?Είναι τόσο καλύτεροι οι ποδοσφαιριστές των
άλλων ομάδων?Τυχαία έγιναν τόσες αστοχίες στο μεταγραφικό σχεδιασμό?
Δε ξέρω γιατί γίνονται όλα αυτά.Όπως δε ξέρω γιατί ο Σπανός έριξε τον Ατρόμητο το 2008,γιατί αυτό έγινε.
Δε ξέρω γιατί έριξε ο Πανόπουλος τη Ξάνθη,γιατί αυτό έγινε.Έτσι είναι το επαγγελματικό ποδόσφαιρο στην
Ελλάδα εν πάση περιπτώση.Τώρα να αρνούμαστε αυτό που βλέπουν τα μάτια μας,επειδή είμαστε τόσο αφελής που
θέμε να πιστεύουμε σαν παιδάκια δημοτικού ότι η ομάδα μας είναι διαφορετική από τις άλλες και ο πρόεδρος
ο κύριος Big Mike είναι ο πιο αγνός και αμόλυντος άνθρωπος του κόσμου είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.Μπο-
ρεί ο άνθρωπος να είναι,δεν τον ξέρω,όπως και αυτοί που τον έχουν βγάλει άγιο δεν τον ξέρουν.
Εύχομαι να πέσει ο Παναιτωλικός με τη Λαμία,αν τελικά υποβιβαστεί κανείς και του χρόνου να έχουμε μια
κανονική ομάδα που θα έχει δουλευτεί για να κερδίζει και όχι για να χάνει.Αυτό.

Επειδή δεν μου αρέσουν οι φήμες και οι καφενειακές υποθέσεις και θεωρίες συνομωσίας...ας δούμε τι έχουμε στην πραγματικότητα.

Όσο αφορά το οικονομικό:
Ο Μπούσης ήρθε το 2018 και αγόρασε μια ομάδα με χρέος πάνω από 2 μύρια. Μια ομάδα που αγωνιστικά δεν πηγαίνει καθόλου καλά. Την τακτοποιεί οικονομικά κάνοντας σε ένα χρόνο 2 Α.Μ.Κ πάνω από 3 μύρια. Η ομάδα στο τέλος σώζετε τελευταία στιγμή και αφού στις μεταγραφές Ιανουάριου είχε φέρει κάμποσους ποιοτικούς παίκτες. Επισεις λόγο του συμβάντος με τον Παπαδόπουλο, αναγκάστηκε να φέρει και Βέρα Ίσις μαζί με το όλο τους το τιμ στην ομάδα. Πράγμα που κοστίζει επιπλέων χρήματα μιας και πέρα από τους μισθούς τους πρέπει να πληρώνεις για διαμονή, διατροφή και μεταφορά τους.

Στελεχώνει όλη την ομάδα σε όλα τα πόστα με ανθρώπους με γνώση. Στο σύνολο το προπονητικό τιμ πέρα από τη πρώτη ομάδα, ξεπερνάει τους 15 ανθρώπους, οι περισσότεροι αναγνωρισμένοι στην δουλειά τους. Φτιαχνει για αρχή ενα υποτυποδες scouting team και το στελεχωνει με 3 scouters. Επενδύει σε εξοπλισμό καταγραφής στατιστικών, γυμναστήριο και κάνει ένα συμμάζεμα στο κτιριακό του ΒΑΚ. Δίνει χρήματα για να σουλουπώσει και το Γεντί κουλέ. Ξανά φτιάχνει το γρασίδι. Ενοικιάζει διαμερίσματα για να μένουν πιτσιρικάδες παίκτες που εχει φέρει από όλη την Ελλάδα.
Επενδύει χρήματα στο μάρκετινγκ και η ομάδα κερδίζει 2-3 βραβεία.

Ενδιάμεσα και μέσα του 2019 η ομάδα βρίσκετε μπλεγμένη με τα στησίματα του Τσάλου. Ο Μπούσης κάνει τα πάντα για να μην υποβιβαστεί η ομάδα και η ομάδα στο τέλος δικαιώνετε.

Το 2019 κάνει άλλες 2 ΑΜΚ με ποσό πάνω από 1.5 μύρια. Το 2020 κάνει ακόμα 2 με ποσό 1.5 μύριο.

Αρχές 2020 η ομάδα αντιμετωπίζει πρόβλημα με της προσφυγές Ταυλαρίδη και Βερόν. Ο Μπούσης ξανά κάνει ότι μπορεί για να δικαιωθεί η ομάδα και στο τέλος δικαιώνετε.

Το 2021 αν δεν κάνω λάθος εχει κάνει άλλες μια με ποσό κοντά στο 750 χιλ.

Το συνολιο ποσο παντως να πλησιάζει κοντα στα 8 μύρια. Χωρίς να υπολογίζουμε χρήματα που δίνονται μισθούς του προπονητικού τιμ κλπ. Λεφτα που ο ΟΦΗ δεν εχει δει μαζι απο ολες τις διοικήσεις μαζεμένα μετα το 2000...

Στο αγωνιστικό επενδύει επάνω στον Σίμο οπού την ομάδα την βγάζει στην Ευρώπη από την πρώτη χρονιά έχοντας το 5-6ο καλύτερο μπατζετ της κατηγορίας και παίζοντας κατά γενική ομολογία το καλύτερο ποδόσφαιρο στην κατηγορία στο πρώτο μισό του πρωταθλήματος. Καλύτερο και από ομάδες με το 10απλασιο μπατζετ. Ο Σίμος τότε είχε χαρακτηριστεί ως το ανερχόμενο αστέρι της προπονητικής στην Ελλάδα. Όπως γίνετε τώρα με τον Γιαννικη του ΠΑΣ.

2020. Για χ ψ λόγους δεν αντικαθιστάτε ο Φιγκειρεντο αλλά φέρνουν στην ομάδα τον πρώτο σκόρερ της Σούπερ λίγκας το 2015-16, Γιάννου που είναι σε σαφώς πτωτική πορεία αλλά ο ΟΦΗ είναι γνωστό ότι ανασταίνει και νεκρούς. Παικτης που εφυγε με μεταγραφη το 2016-2017 στην Κινα με 2.5 μυρια. Θεώρησαν λοιπόν ότι 7-10 γκολ θα τα είχε. . Στην Κύπρο εχει συμβόλαιο 750 χιλ. Οπότε ένα 250 χιλ. θα το πείρε και εδώ.

Σου φέρνει από τη Μποκα έναν καλό κατά γενικοί ομολογίας παίκτη τον Σολάς και κλείνει και έναν εξαιρετικό μέσο τον Ντε Γκουσμάν. Επισεις φέρνει στην ομάδα Βούρο που είχε εξαιρετικές συστατικές επιστολές. Μάλιστα τον πείρε μέσα από τα χεριά του Βάζελο. Προσπαθεί να κλείσει και αλλά δυο ταλέντα από την Μποκα ώστε να στελεχώσει την επίθεση αλλά δεν του κάθετε. . Περιμένει σύντομη επαναφορά Τσιλιανίδη που ούτε αυτή του κάθετε. Όπως και του Φερειρα που του είχε κοστίσει 300 χιλ. για να τον αγοράσει.

Και από εκεί και πέρα επενδύει σε νεαρούς παίκτες που ξεχώρισαν στο περσυνό πρωτάθλημα είτε συνοδευόντουσαν από καλή φήμη στις ομάδες κάτω τον 19. Νομίζω ότι οι τέσσερεις που πήραμε είναι διεθνής με την Κ21.

Όλα τα παραπάνω δείχνουν ότι η διοίκηση έκανε ότι μπορούσε η ομάδα να γίνει καλύτερη από την περσυνή χρονιά (στα χαρτιά το κατάφερε), να φέρει παίκτες να ταιριάζουν με την φιλοσοφία της ομάδας αλλά παράλληλα να μην ξεφύγει και το οικονομικό (ειδικά σε μια χρονιά με μειωμένα έσοδα), και με σκοπό να προσπαθήσουν να κάνουν ένα repeat και να μπουν στην εξάδα. Αυτό δεν έγινε για πολλούς και διάφορους λόγους.

Οι τραυματισμοί είναι ένας από αυτούς. Και οι περισσότεροι τραυματισμοί ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΥΙΚΟΙ. Αρά δεν έχουν να κάνουν με προετοιμασία. Είναι τραυματισμοί της κακίας στιγμής. Είχαμε και μυϊκούς τραυματισμούς αλλά αυτοί είναι οι λιγότεροι. Για αυτό το λόγο παίκτες που δεν υπολογίζονταν ως βασικοί πήραν φανέλα βασικού με αποτέλεσμα η ομάδα να κάνει διαρκώς λάθη απειρίας. Πολλά γκολ που έχουμε φάει οφείλονται και εκεί.

Το άλλο που έπαιξε ρόλο στην κακιά πορεία της ομάδας είναι το άδειο λόγο covid γήπεδο. Τον ΟΦΗ τον εχει επηρεάσει πολύ περισσότερο από όλες τις ομάδες της Σούπερ λίγκας. Παραδοσιακά ο ΟΦΗ ακόμα και με τρεις φορές χειρότερη ομάδα από αυτή που εχει σήμερα, κέρδιζε στο γήπεδο τις πολύ καλύτερες ομάδες λόγο της δύναμης που δίνει ο κόσμος. Αυτό είναι δεδομένο. Δες πχ το ματς με τον Γαύρο το 2018 με το γκολ του Βουό και τόσα άλλα ματς.

Ακομα ενας συμαντικος λογος ειναι οτι ο ΟΦΗ εχει χασει αποδεδειγμενα βαθμους με ευθηνη της διαιτησιας. Τα λαθη που γινονται στα ματς του ΟΦΗ δεν εχουν προηγουμενο. Προχειρα μπορω να τους υπολογίσω στους 6-10 βαθμους.

Δεν μπορούμε βέβαια να παραβλέψουμε και τις π@παριές που έκαναν επανειλημμένα Σωτήριου και Νέιρα. Από δικά τους τραγικά λάθη έχουμε φάει 6 γκολ και έχουμε χάσει τουλάχιστον 10 βαθμούς.

Όλα αυτά λοιπόν δημιουργησαν το perfect storm που λένε και στο χωριό μου. ο Σίμος είναι ο λιγότερο υπεύθυνος.

Και για να τελειώνουμε με την κατά την άποψη μου γελοία φήμη ότι η διοίκηση θέλει να ρίξει την ομάδα… ο Μπούσης είχε άπειρες ευκαιρίες να αφήσει την ομάδα να πέσει όπως τότε με τα στημένα η με της υποθέσεις Ταυλαρίδη, Βερον και όσες αλλά δεν βγήκαν στην φορά όπως πχ του Μπούρμπου. . Και να την άφηνε τότε να πέσει δεν θα τον κατηγορούσε κανείς. Οπότε γιατί να την ρίξει τώρα; Για να πάρει όλο το βάρος του υποβιβασμού στο κεφάλι του; Αυτός και οι Σαμαράδες; Να χάσει τα τόσα λεφτά που εχει επενδύσει στην ομάδα; Να υποχρεωθούν να διώξουν τόσο κόσμο που άφησε την δουλειά του για να έρθει να δουλέψει στον ΟΦΗ; Να τους κρεμάσουν δηλαδή;

Αν ο σκοπός τους ήταν να την ρίξουν για να δουλέψουν το προτζεκτ από την Β εθνική τότε θα το είχαν κάνει από την πρώτη ευκαιρία που τους παρουσιάστηκε και έτσι θα γλίτωναν και τόσα χρήματα που επένδυσαν για να φέρουν παίκτες το 2019 και 2020 για να σταθούν στην Σούπερ Λίγκα. Θα το έκαναν με το 1/3 του μπατζετ στην β εθνική και θα ανέβαιναν με όλη τους την άνεση και με τον κόσμο να τους χαρακτηρίζει ήρωες.

Όταν βάλεις τα δεδομένα κάτω νομίζω ότι όλοι μας καταλαβαίνουμε ότι οι φήμες που θέλουν την διοίκηση να ρίξει την ομάδα κατηγορία είναι τουλάχιστον γελοίες και πράγματα που ακούς στην καλύτερη από κάτι μπαρμπάδια (βαζελΟΦΗδες οι περισσότεροι) 70 χρονών στα καφενεία που δεν ξέρουν τι τους γίνετε. Η στην χειρότεροι είναι φήμες που βγάζουν βαλτοί από πρώην διοικήσεις που έχουν χάσει το βαζάκι με το μελί. Έχουμε βέβαια και πρώην οργανωμένους ΟΦΗτζίδες που πάσχουν από το σύνδρομο του πυρόσβεση. Βάζουν φωτιές εκεί που δεν υπάρχουν για να πάνε μετρά και να της σβήσουν ώστε να εμφανιστούν οι ήρωες της υπόθεσης. Ονόματα δεν λέμε!.

Εγώ μέχρι να ακούσω κάποια λογική εμπεριστατωμένη εξήγηση στο γιατί η διοίκηση να θέλει να ρίξει την ομάδα κατηγορία θα θεωρώ όσους διαδίδουν τέτοιες φήμες ως προβοκάτορες. Ακόμα και τύπους με ατζέντα.. Και δεν αναφέρομαι σε όσους γράφουν εδώ μέσα άλλα σε αυτούς που γράφουν στο Facebook και στα σχόλια στο oficrete.
H Λευτεριά κοστίζει!!!!

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": STRATOS, nikos-4, ANTONIS R.

Απ: 25η Αγ. ΟΦΗ - ΑΕΛ (Νίκη!!!!!) 08/03/2021 00:07 #169654

• Salvador
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Ο Μπούσης πήρε μια ομάδα πρώτης κατηγορίας με ιδιόκτητο γήπεδο και αξιόλογο προπονητικό κέντρο αφού του
μεταβιβάστηκαν χωρίς αντάλλαγμα οι μετοχές.Ανέλαβε τα χρέη που ήταν περίπου στα 2 εκ. όπως λέγεται.Δεν
το λές και κακό deal για τον ίδιο και το συνέταιρο του τότε.

Σίγουρα σε επίπεδο marketing έχουν γίνει πραγματάκια,πήραμε και τα βραβεία μας,υπογράψαμε και τις χορηγίεςμας.Μια χαρά πήγαμε σε αυτό τον τομέα.Τμήμα scouting υπάρψει ακόμα?Θυμάμαι μια φωτογραφία του Μάρκου πριν 2-3 χρόνια σε μια συνέλευση,ενά ιρλανδό που είχαμε και ερχότανε πότε πότε και μετά μας τελείωσε..δε ξέρω.Κάναμε έστω μια μεταγραφή που να ήταν προϊόν scouting?Δε γνωρίζω κατά πόσο πήραμε το Βούρο από τα χέρια του παο ή το Σελίμοβιτς από τα χέρια της Ρεάλ ή ποιός γίγαντας της δημοσιογραφίας αναπαράγει αυτές τις παπαριές.Επί του πρακτέου πάντως εμείς πέρνουμε τα αποδιαλέγουρα του βάζελου και μερικά μας σνομπάρουν κιόλας και δεν έρχονται,οπότε λίγο χλωμό μου φαίνεται.

Στα μεταγραφικά γέμισαν την ομάδα με τελειωμένους πρώην ποδοσφαιριστές που έκαναν καριέρα πριν 5-10
χρόνια και μας τους πλάσαραν σαν μεγάλα μπάμ,σαν τεράστια μπούμ..αλλά δε κράτησε και πολύ ο ενθουσιασμός
αφού όλοι είδαν αμέσως για τι σαπάκια πρόκειται.

Πάμε τώρα στους τραυματισμούς.Είναι πραγματικά παγκόσμια πρωτοτυπία στα χρονικά του επαγγελματικού
ποδοσφαίρου μια ομάδα να έχει τόσους πολλούς τραυματισμούς σε μία σεζόν.Αμφιβάλλω αν υπάρχει παγκοσμίως
αντίστοιχο παράδειγμα.Εδώ υπάρχουν ξεκάθαρες ευθύνες που πρέπει να αποδοθούν,δε θα τα ρίχνουμε όλα στη
κακή μας τύχη.Η φυσική κατάσταση της ομάδας επίσης μαύρα χάλια.Είμαστε η χειρότερη ομάδα της κατηγορίας
σε αυτό τον τομέα.Εδώ επίσης πρέπει να αποδοθούν ευθύνες.Γιατί οι άλλοι τρέχουν και οι δικοί μας σέρνο-
νται?Φταίει ο covid?Φταίει η παράγκα?Και συνεχίζουμε..σε πολλά παιχνίδια η ομάδα εμφανίστηκε χωρίς καμία
αγωνιστική διάθεση,χωρίς καθόλου πάθος.Στα περισσότερα παιχνίδια έγινε αυτό.Κάποιοι ποδοσφαιριστές έχουν
κρεμάσει την ομάδα αρκετές φορές ο καθένας.Ειδικά κάποιοι που είναι και πιο παλιοί δε μας είχαν συνηθίσει
έτσι.Τι έγινε φέτος?Covid?Μιλάμε έχουμε δεί τραγικά πράγματα να συμβαίνουν.Ωραία εντάξει,μπάλα είναι δι-
καιολογείται και η κακιά στιγμή.Αλλά σχεδόν σε όλα τα παιχνίδια να γίνονται τόσο χοντρές πατάτες?Δηλαδή
κάπου είναι αξιοπερίεργο.Ένα χρόνο να ακούμε δουλεύουμε πάνω στις στημένες φάσεις και σε κάποια στημένα
να είναι ως και τρείς παίκτες αμαρκάριστοι?Πάρε βάλε..κάθε στημένο έξω από τη περιοχή μισό γκόλ.

Το παράξενο στην όλη ιστορία είναι ότι μέσα σε όλο αυτό το νοσηρό κλίμα υπάρχει μια νεκρική ηρεμία,μια
σιγή.Άμα δεν ήτανε ο κόσμος δε θα είχε αλλάξει τίποτα.Ο Σίμος θα συνέχιζε στο πάγκο και η ομάδα θα πή-
γαινε ολοταχώς για υποβιβασμό με την ίδια κασέτα να παίζει κάθε βράδυ,τις ίδιες δικαιολογίες.Το Μπούση
θα τον ψάχναμε στο Σίκαγο,θα αναρωτιόμασταν που χάθηκε αυτή η ψυχή?

Αν είναι τυχαία όλα αυτά τα γεγονότα τότε έχουμε να κάνουμε όχι μόνο με ανίκανους ανθρώπους,αλλά με
επικίνδυνους.Πρέπει να υπάρξει γενικό ξήλωμα σε όλα τα πόστα.Από τη διοίκηση μέχρι τους ποδοσφαιριστές.
Μιλάμε για πρωτοφανή πράγματα,έχουν σπάσει όλα τα αρνητικά ρεκόρ.Εγώ προσωπικά αρνούμαι να πιστέψω ότι
είναι τόσο ανίκανοι άνθρωποι με τόσο υψηλές παραστάσεις στο ποδόσφαιρο.Όπως αρνούμαι να δεχτώ και αυτό
το προφίλ του αγνού,του αθώου,του αμόλυντου που δεν έχει καμιά σχέση με όσα γίνονται στο χώρο.

Είμαι και εγώ πικραμένος με όλο αυτό που έχει γίνει φέτος και γενικά πέρα από το αγωνιστικό δε με
εκφράζει ο ΟΦΗ αυτών των ανθρώπων.Όχι του Μπούση,αυτών που τρέχουν την ομάδα.Προτιμούσα τον ΟΦΗ όπως
αυτός εκφραζότανε μέσα από το Νάστο,το Παπαδόπουλο.Μου έχει λείψει η ασπίδα,το αναχρονιστικό ποδόσφαιρο,
οι φωνές στο πάγκο,το πάθος,η ένταση,οι ψυχωμένες εμφανίσεις,οι αντρικές νίκες.

Υ.Γ. Σε μια κανονική ομάδα το μαϊμούνι αυτό ο Σολίς δεν έπρεπε να κληθεί σε απολογία για τη μαλακία
που έκανε σε τόσο κρίσιμο ματς?

Απ: 25η Αγ. ΟΦΗ - ΑΕΛ (Νίκη!!!!!) 08/03/2021 13:45 #169655

• Johnp
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
Και πάλι. Επειδή μου αρέσει να μιλάω με γεγονότα και όχι με θεωρίες πάμε να τα δούμε εάν ένα αυτά που γράφεις!

Salvador έγραψε:
Ο Μπούσης πήρε μια ομάδα πρώτης κατηγορίας με ιδιόκτητο γήπεδο και αξιόλογο προπονητικό κέντρο αφού του μεταβιβάστηκαν χωρίς αντάλλαγμα οι μετοχές. Ανέλαβε τα χρέη που ήταν περίπου στα 2 εκ. όπως λέγεται. Δεν το λές και κακό deal για τον ίδιο και το συνέταιρο του τότε.

Δεν λέγετε…τα χρέη ήταν πάνω από δυο μύρια. Επισεις μόλις ανέλαβε ο Μπούσης εμφανίστηκαν εταιρείες που ζητούσαν χρήματα από την ΠΑΕ χωρίς αυτά να έχουν καταγραφεί στα χρέη όπως πχ η εταιρεία που ζητούσε χρήματα για το γρασίδι στο Γεντί κουλέ…. Δεν ξέρω τι έγινε με αυτές τις περιπτώσεις και αν τελικά πληρωθήκαν η όχι γιατί δεν είχαν ούτε παραστατικά.... Πάντως σίγουρο είναι ότι αυτοί που είχαν τις μετοχές είχαν καταβάλει πολύ λιγότερα χρήματα από ότι τα χρέη και οι υποχρέωσής που είχαν δημιουργήσει σε μια ομάδα που την πήραν στην Γ εθνική με 0 χρέος. Επισεις όσο ήταν στον ΟΦΗ προωθούσαν της μπίζνες τους και είχαν κονομήσει πολλαπλάσια από αυτά που είχαν επενδύσει. Μάλιστα για να προωθήσουν της μπίζνες τους είχαν δημιουργήσει ένα ιδιότυπο αποκλεισμό σε νοσούν ήταν στην ίδιο κλάδο στο Ηράκλειο αλλά δεν είχαν αγοράσει μετοχές. Με αποτέλεσμα να κάνουν τεράστια ζημιά στο brand του ΟΦΗ. Και αφού έκαναν την δουλειά τους παράτησαν την ομάδα στην μοίρα της. Την εποχή που ο Παπαδόπουλος και οι παίκτες ανέλαβαν να την ανεβάσουν χωρίς καμία στήριξη από την διοίκηση.
Πάμε τώρα όσο αφορά τον Μπούση πείρε μια ομάδα που είχε μπλέξει με κακούς διαχειριστές και πήγαινε για δεύτερη συνεχομένη φορά για φούντο λόγο χρεών. Και από εκεί μετά δεν είχες σωτήρια. Γ εθνική με τον νέο νόμο για τα χρέη ισοδυναμεί με αφανισμό…Πείρε ένα Γεντί Κουλέ σε άθλια κατάσταση και ένα ΒΑΚ με ξεραμένα γρασίδια και αθλείς κτιριακές εγκαταστάσεις..
Οπότε με βεβαιότητα σου λέω ότι ο ΟΦΗ βγήκε πολύ πιο ωφελημένος από τον Μπούση που δεν νομίζω να είχε καμία απολυτός ανάγκη να ανακατευτεί με τον ΟΦΗ και να σκάει χρήματα για να κάνει την πλάκα του.. Ούτε οι Σαμαράδες είχαν καμία ανάγκη. Ο ΟΦΗ τους είχε ανάγκη όμως. Γιατί ο Σαμαρά και ο Μπούσης μπορούσαν να βρουν άλλες ομάδες με δυναμική να επενδύσουν…πχ Παναχαϊκή. Ο ΟΦΗ όμως δεν έβρισκε επενδυτή εδώ και 20 χρόνια…πάρα μόνο κάτι καιροσκόπους που έκαναν μεγαλύτερη ζημιά από ότι καλό στην ομάδα.

Τμήμα scouting υπάρψει ακόμα?Θυμάμαι μια φωτογραφία του Μάρκου πριν 2-3 χρόνια σε μια συνέλευση,ενά ιρλανδό που είχαμε και ερχότανε πότε πότε και μετά μας τελείωσε..δε ξέρω.Κάναμε έστω μια μεταγραφή που να ήταν προϊόν scouting?

Ναι υπάρχει τμήμα scouting και αποτελείτε από τρία άτομα αυτή τη στιγμή. Για να δεις αποτελέσματα από το τμήμα scouting θέλεις τουλάχιστον μια πενταετία και καμία 10αρια scouters. Αν θέλεις να περιμένεις να δεις αποτέλεσμα με 3 scouters τότε θα περιμένεις μια πενταετία τουλάχιστον και θα βλέπεις εάν παίκτη ανά 2-3 χρόνια και αν…. Οπότε είναι άκυρο να ειρωνεύεσαι για το τμήμα scouting, έστω και αυτό το υποτυπώδες, όταν πριν μερικά χρόνια αν έβαζες στην ίδια πρόταση τον ΟΦΗ με το scouting αποτελούσε ανέκδοτο και γελούσε ο κόσμος! Ο Σαμαράς εχει ερωτηθεί πολλές φορές για το scouting στον ΟΦΗ και έχε αναλύσει με λεπτομέρειες τα δεδομένα. Σε συμβουλεύω να δεις την σχετική συνέντευξη.

Δε γνωρίζω κατά πόσο πήραμε το Βούρο από τα χέρια του παο ή το Σελίμοβιτς από τα χέρια της Ρεάλ ή ποιός γίγαντας της δημοσιογραφίας αναπαράγει αυτές τις παπαριές.Επί του πρακτέου πάντως εμείς πέρνουμε τα αποδιαλέγουρα του βάζελου και μερικά μας σνομπάρουν κιόλας και δεν έρχονται,οπότε λίγο χλωμό μου φαίνεται.

Για τον Βούρο και τον Τσιλιανίδη υπάρχουν πολλά δημοσιεύματα που έλεγαν ότι προτίμησαν τον ΟΦΗ από ότι άλλες ομάδες.. Όπως και για τον Μάνο όταν τον είχαμε δανειστεί. Δεν είναι τοπικών δημοσιογράφων αλλά αθηναϊκών. Οπότε κάτι παραπάνω θα ξέρουν από εσένα και από εμένα όσο αφορά ομάδες που αφορούν και την Αθήνα. Όσο αφορά αυτό που γράφεις ότι μας σνομπάρουν. Που ακριβως το διάβασες αυτό; Για αυτό που γράφτηκε για εάν παίκτη του Βάζελου; Μόνο που κάνεις εάν μεγάλο λάθος. Η εποχή στην οποία αναφέρετε ο ποδοσφαιριστής ήταν η εποχή πριν αναλάβουν οι Σαμαράδες με τον Μπούση. Αν δεν κάνω λάθος ήταν η εποχή της πολυμετοχικοτητας και του Αλετρα σαν πρόεδρος. Οπότε είσαι λάθος και κακώς ειρωνεύεσαι με βάση λανθασμένα στοιχεία.

[quote]Στα μεταγραφικά γέμισαν την ομάδα με τελειωμένους πρώην ποδοσφαιριστές που έκαναν καριέρα πριν 5-10 χρόνια και μας τους πλάσαραν σαν μεγάλα μπάμ,σαν τεράστια μπούμ..αλλά δε κράτησε και πολύ ο ενθουσιασμός αφού όλοι είδαν αμέσως για τι σαπάκια πρόκειται./quote]
Τα μεγάλα Μπαμ που λες είναι να υποθέσω τον Ντε Γκουσμάν και Καστάνιος; Και δεν τα ανακοίνωσε η ΠΑΕ σαν μεγάλα Μπαμ αλλά δημοσιογράφοι εξ Αθηνών. Ο Ντε Γκουσμάν είναι όντως μεγάλο Μπαμ. Παικταράς που έκανε εξαιρετική σαιζόν στην Γερμανία πριν 1.5 χρόνο. Λόγο όμως τραυματισμών δεν είδαμε αυτό που μπορεί να κάνει…Αλλιώς θα βλέπαμε έναν διαφορετικό ΟΦΗ. Σε όσα ματς εχει παίξει ανεβάζει την ομάδα δυο κλικ πιο πάνω.
Και ο Καστάνιος είναι πολύ κάλος ποιοτικός παίκτης αλλά δεν εχει παίξει αρκετά για να μπορείς να τον κρίνεις. Αν αναφέρεσαι και στον Γιάννου, βάση βιογραφικού είναι πολύ καλός παίκτης. Λόγο συνεχόμενων τραυματισμών δεν πρόσφερε αυτά που βάση βιογραφικού μπορούσε να προσφέρει.

Πάμε τώρα στους τραυματισμούς.Είναι πραγματικά παγκόσμια πρωτοτυπία στα χρονικά του επαγγελματικούποδοσφαίρου μια ομάδα να έχει τόσους πολλούς τραυματισμούς σε μία σεζόν.Αμφιβάλλω αν υπάρχει παγκοσμίως αντίστοιχο παράδειγμα.Εδώ υπάρχουν ξεκάθαρες ευθύνες που πρέπει να αποδοθούν,δε θα τα ρίχνουμε όλα στη κακή μας τύχη.Η φυσική κατάσταση της ομάδας επίσης μαύρα χάλια.Είμαστε η χειρότερη ομάδα της κατηγορίας σε αυτό τον τομέα.Εδώ επίσης πρέπει να αποδοθούν ευθύνες.Γιατί οι άλλοι τρέχουν και οι δικοί μας σέρνονται?Φταίει ο covid? Φταίει η παράγκα?

Σοβαρά τώρα; Παρακολουθείς ποδόσφαιρο εξωτερικού για να έχεις άποψη; Θεωρείς δηλαδή ύποπτο ότι οι παίκτες τραυματίζονται και την ελλείπει προετοιμασία λόγο covid άσχετο με το γεγονός; Δηλαδή τι να πει και η Λίβερπουλ...

Σου παραθέτω άρθρο από το liverpool.gr

27/12/2020, Λίβερπουλ – Γουέστ Μπρομ. Είναι το 57ο λεπτό όταν ο Matip πιάνει τους προσαγωγούς του και ο Klopp το κεφάλι του, μαζί με κάθε φίλαθλο της Λίβερπουλ στον πλανήτη που βλέπει την κατάρα να συνεχίζεται. Ακόμη ένας τραυματισμός, ακόμη μια φορά ο Matip. Δύο λεπτά μετά ο ευπαθής κεντρικός αμυντικός θα δώσει τη θέση του στον νεαρό και άπειρο Rhys Williams και ήδη τα σύννεφα πάνω από το Anfield αρχίζουν να πυκνώνουν ανησυχητικά. Ένα λάθος του Jones, μία βεβιασμένη απόκρουση του Williams, η απουσία του πανύψηλου Καμερουνέζου από την άμυνα στο κόρνερ που θα ακολουθήσει και το 1-1 είναι γεγονός. Γκέλα για τους Reds που με τον Matip παρόντα πολύ πιθανό να μη συνέβαινε, καθώς ήδη ήταν από τους κορυφαίους του γηπέδου μέχρι τότε.

Σε μια από τις πιο περίεργες σεζόν στην ιστορία του αγγλικού -και όχι μόνο- ποδοσφαίρου, με κουτσουρεμένη προετοιμασία και εξαντλητικά συνεχείς αγωνιστικές υποχρεώσεις για τις ομάδες, πέρα από τις μεταγραφές, την αγωνιστική ταυτότητα, τους προπονητές, τα συστήματα και την συλλογική ή ατομική απόδοση, οι τραυματισμοί αναδεικνύονται στον αστάθμητο παράγοντα που ενδέχεται να καθορίσει μέχρι και το ποιος θα στρογγυλοκαθίσει στον θρόνο του πρωταθλητή τον ερχόμενο Μάιο.

Σε αυτό το εξουθενωτικό πρόγραμμα, η Λίβερπουλ χτυπιέται αλύπητα από αλλεπάλληλες απουσίες παικτών, που πέρα από τον ανθρώπινο παράγοντα και το ψυχολογικό κόστος που συνεπάγεται κάθε τραυματισμός, έχουν ως συνέπεια τις βαθμολογικές απώλειες.

Οι τραυματισμοί της φαίνεται να χωρίζονται σε 2 κατηγορίες, τους «τυχαίους», αυτούς δηλαδή που συμβαίνουν συγκυριακά μέσα στην αγωνιστική σεζόν, αλλά και τους σταθερούς, εκείνους που αφορούν δηλαδή σε παίκτες οι οποίοι δείχνουν να έχουν μια σταθερή «σχέση» με το ιατρικό επιτελείο στη μέχρι τώρα θητεία τους στο Merseyside. Γεγονός πάντως είναι ότι από το ξεκίνημα της σεζόν μέχρι σήμερα, δεν υπήρχε έστω μία μέρα που το ιατρικό δελτίο της Λίβερπουλ να ήταν άδειο.

Μάλλον που και στην Λίβερπουλ έχουν άχρηστο ιατρικό επιτελείο και προπονητές κλπ...Ας σοβαρευτούμε. Δεν είναι καλό να αγνοούμε την πραγματικότητα γιατί απλά έτσι μας βολεύει ώστε να βγούμε και να κατηγορούμε. Και στην Ελλάδα έχουμε τραυματισμούς και πολλούς. Δες πχ στο προηγούμενο ματς πως βγήκε με μυϊκό τραυματισμό από το πουθενά Ο Νικολιας της Λάρισας στο μεταξύ μας ματς. Σε σχέση όμως με της άλλες ομάδες ο ΟΦΗ είναι και ο πιο άτυχος. Επισεις οι περισσότεροι τραυματισμοί που εχει ο ΟΦΗ δεν είναι μυϊκή αρά δεν εχει να κάνει με το ιατρικό επιτελείο, ούτε με την προετοιμασία. Μην επαναλαμβανόμαστε 100 φορές.

Και συνεχίζουμε..σε πολλά παιχνίδια η ομάδα εμφανίστηκε χωρίς καμία αγωνιστική διάθεση,χωρίς καθόλου πάθος.Στα περισσότερα παιχνίδια έγινε αυτό.Κάποιοι ποδοσφαιριστές έχουν κρεμάσει την ομάδα αρκετές φορές ο καθένας.Ειδικά κάποιοι που είναι και πιο παλιοί δε μας είχαν συνηθίσει έτσι.Τι έγινε φέτος?Covid?Μιλάμε έχουμε δεί τραγικά πράγματα να συμβαίνουν.Ωραία εντάξει,μπάλα είναι δικαιολογείται και η κακιά στιγμή.Αλλά σχεδόν σε όλα τα παιχνίδια να γίνονται τόσο χοντρές πατάτες?Δηλαδή κάπου είναι αξιοπερίεργο.Ένα χρόνο να ακούμε δουλεύουμε πάνω στις στημένες φάσεις και σε κάποια στημένα να είναι ως και τρείς παίκτες αμαρκάριστοι?Πάρε βάλε..κάθε στημένο έξω από τη περιοχή μισό γκόλ.

Και σε αυτό υπάρχει εξήγηση. Όταν από την αρχή του πρωταθλήματος σου στραβώνουν ματς είτε λόγο διαιτησίας είτε λόγο ότι δεν παίζεις με μια σταθερή ενδεκάδα και σύστημα τότε αποκτάς την νοοτροπία του looser και αγχώνεσαι με το παραμικρό. Κομβικά ματς θεωρώ ότι ήταν τα 2-2 με Ατρόμητο και Παναθηναϊκό εδώ μέσα. Στο ένα σε έσφαξε ο διαιτητής οπού μέτρησε 5 μετρά offside και στο τέλος έφαγες γκολ στο 94…και στο καπάκι στο ματς με παναθηναϊκό σε ξανά σφάζει ο διαιτητής με άκυρο πέναλτι και μετρά τρως ξανά γκολ στης καθυστερήσεις. Αυτά τα ματς κόστισαν πολύ σε βαθμούς (4 παραπάνω θα είχαμε) και σε ψυχολογία. Στην πορεία είχαμε και άλλες σφαγές. Όπως πχ το 2 μετρά offside στο γκολ του Ιωάννου με τον Απόλλωνα…που έπρεπε να είχε ακυρωθεί και ενώ ο ΟΦΗ ήταν πολύ καλύτερος από τον Απόλλωνα. Ακόμα και οι παίκτες του Απόλλωνα το παραδέχτηκαν αλλά και ο Παράσχος. Όταν βλέπεις ότι όλη η προσπάθεια που κάνεις σε ένα πολλά ματς κρίνετε σε απόφαση του διαιτητή και πάντα είναι κατά σου τότε η ψυχολογία σου πάει στα τάρταρα! Και φέτος δεν εχει γίνει μια η δυο φορές αλλά πολλές περισσότερες.
Μετα πάμε σε πιο συγκεκριμένα πράγματα. Πχ όταν ο τερματοφύλακας δεν εχει εμπιστοσύνη στην ομάδα όταν η μπάλα είναι ψηλά τότε έχεις το πέναλτι από τον Σωτήριου όπως αυτό με την Λάρισα.
Όταν η άμυνα δεν εχει εμπιστοσύνη στον τερματοφύλακα τότε έχεις φαινόμενα που ο παίκτης αντί να πάει να μαρκάρει τον αντίπαλο μέσα στην περιοχή , να πηγαίνει να καλύψει το τέρμα και τον τερματοφύλακα επάνω στην γραμμή. Δες το γκολ που φάγαμε από τον Ντάουντα πριν 2 αγωνιστικές οπού αντί ο Διαμαντής να καλύψει τον παίκτη στο ύψος του πέναλτι, τον άφησε μόνο του για να πάει καλύψει την γραμμή στο τέρμα με αποτέλεσμα ο Ντάουντα να βρεθεί μόνος του μετά την απόκρουση του Σωτήριου, να πάρει το ριμπάουντ και να σκοράρει. Τέτοια γκολ μετά από ασταθές αποκρούσεις του Σωτήριου φέτος έχουμε φάει πολλά. Επισεις όταν η ομάδα δεν παίζει με σταθερό σύστημα και ενδεκάδα τότε δεν μπορεί να δέσει. Δεν μπορεί να συντονιστεί σωστά , με αποτέλεσμα να βλέπεις το φαινόμενο της κακιάς τοποθέτησης της άμυνας στα στημένα. Όταν δεν έχουν δέσει και δεν έχουν παίξει πολλά ματς και με το ίδιο σύστημα μαζί η ομάδα δεν μπορεί να δέσει.
Όλα λοιπόν έχουν μια απλή εξήγηση. Αλλά αν θέλεις εσύ να τα βρίσκεις όλα ύποπτα τότε συνεχώς αυτό θα κάνεις. Όταν έχεις μπει στο τριπάκι της συνωμοσιολογίας τότε όλο και κάτι θα βρεις για να επιβεβαίωσης αυτό που πιστεύεις.

Το παράξενο στην όλη ιστορία είναι ότι μέσα σε όλο αυτό το νοσηρό κλίμα υπάρχει μια νεκρική ηρεμία, μια σιγή.Άμα δεν ήτανε ο κόσμος δε θα είχε αλλάξει τίποτα.Ο Σίμος θα συνέχιζε στο πάγκο και η ομάδα θα πήγαινε ολοταχώς για υποβιβασμό με την ίδια κασέτα να παίζει κάθε βράδυ,τις ίδιες δικαιολογίες.Το Μπούση θα τον ψάχναμε στο Σίκαγο,θα αναρωτιόμασταν που χάθηκε αυτή η ψυχή?

Πάλι βάζεις το αν για να επιχειρηματολογήσεις; Και εγώ σου λέω ότι ο κόσμος δεν έπαιξε κανένα ρόλο στην απομάκρυνση του Σίμου. Ο Σίμος θα συνέχιζε αν είχε κερδίσει το ματς με Λάρισα. Το κακό αποτέλεσμα έδιωξε τον Σίμο και όχι οι πιέσεις του κόσμου. Αυτό έλλειπε να άλλαζε η ομάδα προπονητή επειδή δεν άρεσε στον κόσμο. Αν ισχύουν πάντως αυτά που είπε ο Σνακακις (που δεν ισχύουν), ότι και καλά ο Σαμαρά γύρισε και είπε στον κόσμο ότι θα κάνει στον Σιμό συμβόλαιο για τα επόμενα 3 χρονιά, τότε αυτό που βγαίνει είναι ότι οι πιέσεις του κόσμου θα είχαν το εντελώς αντίθετο, από το επιδιωκόμενο από τον κόσμο , αποτέλεσμα. Παντως σιγουρο ειναι οτι η ΠΑΕ οτι διεργασίες κανει της κανει χωρις τυμπανοκρουσιες και αναφορες στα ΜΜΕ. Οποτε το οτι δεν βγαινει κατι προς τα εξω δεν σημαινει οτι δεν γινονται πραγματα απο πισω.

Αν είναι τυχαία όλα αυτά τα γεγονότα τότε έχουμε να κάνουμε όχι μόνο με ανίκανους ανθρώπους,αλλά με επικίνδυνους.Πρέπει να υπάρξει γενικό ξήλωμα σε όλα τα πόστα.Από τη διοίκηση μέχρι τους ποδοσφαιριστές. Μιλάμε για πρωτοφανή πράγματα,έχουν σπάσει όλα τα αρνητικά ρεκόρ.Εγώ προσωπικά αρνούμαι να πιστέψω ότι είναι τόσο ανίκανοι άνθρωποι με τόσο υψηλές παραστάσεις στο ποδόσφαιρο.Όπως αρνούμαι να δεχτώ και αυτό το προφίλ του αγνού,του αθώου,του αμόλυντου που δεν έχει καμιά σχέση με όσα γίνονται στο χώρο.

Τίποτα δεν είναι τυχαίο αλλά ούτε και εσκεμμένα και νομίζω ότι σου τα αναλύω εμπεριστατωμένα παραπάνω .

Είμαι και εγώ πικραμένος με όλο αυτό που έχει γίνει φέτος και γενικά πέρα από το αγωνιστικό δε με εκφράζει ο ΟΦΗ αυτών των ανθρώπων. Όχι του Μπούση, αυτών που τρέχουν την ομάδα. Προτιμούσα τον ΟΦΗ όπω αυτός εκφραζότανε μέσα από το Νάστο,το Παπαδόπουλο.Μου έχει λείψει η ασπίδα,το αναχρονιστικό ποδόσφαιρο, οι φωνές στο πάγκο,το πάθος,η ένταση,οι ψυχωμένες εμφανίσεις,οι αντρικές νίκες.

Αυτή είναι προσωπική σου άποψη. Εμένα δεν μου εχει λείψει κανένα αναχρονιστικό ποδόσφαιρο. Ούτε τα ψευτό τσαμπουκαλίκια που κόστιζαν κόκκινες κάρτες. Αυτά μόνο αν είσαι γαύρος η ομάδα του συστήματος δεν τιμωρούνται. Στο μοντέρνο ποδόσφαιρο δεν υπάρχουν αντρικές νίκες…
Όσο αφορά την ασπίδα…εδώ συμφωνώ απόλυτα. Το νέο σήμα είναι τραγικό…και έπρεπε να πάρουν και την άποψη του κόσμου. Όπως επίσης τον σχεδιασμό έπρεπε να τον αναλάβει γραφίστας από το Ηράκλειο που να ξέρει τι σημαίνει ΟΦΗ και όχι μια τυχαία εταιρεία επειδή απλά συνεργάζεται με τον Παπαβασιλακη. Αυτό ήταν μεγάλο φάουλ.
Πάμε τώρα για τον κόσμο….Επειδή επικαλείσαι τον κόσμο συνέχεια, να σου θυμίσω ότι ο κόσμος είναι αυτός που έβριζε τον Παπαδόπουλο αλλά και τον Νάστο. Ο κόσμος έλεγε του Παπαδοπούλου να παραιτηθεί και τον έβριζε έξω από τα αποδυτήρια. Το ίδιο και με τον Ναστό. Το τι ειρωνεία και βρίσιμο είχε φάει αυτός ο άνθρωπος δεν υπάρχει. Οπότε καλό θα είναι όταν επικαλείσαι τον κόσμο να μην έχεις επιλεκτική μνήμη. Αυτοί που τώρα θέλουν Παπαδόπουλο και παίκτες σαν τον Νάστο στην ομάδα ήταν η ίδιοι που τους έβριζαν όταν ήταν στην ομάδα. Πολύ κοντή μνήμη έχουμε. Δυστυχώς!
Εγώ προσωπικά πάντως θα ήθελα τον Νάστο στα αποδυτήρια και τον Παπαδόπουλο στον πάγκο. Όχι για το αναχρονιστικό ποδόσφαιρο που λες εσύ, αλλά γιατί θεωρώ ότι μπορούν να προσφέρουν σε αυτόν τον ΟΦΗ όπως ακριβως τον θέλουμε να είναι όλοι μας αλλά και η διοίκηση.

Υ.Γ. Σε μια κανονική ομάδα το μαϊμούνι αυτό ο Σολίς δεν έπρεπε να κληθεί σε απολογία για τη μαλακία που έκανε σε τόσο κρίσιμο ματς?

Το ότι δεν ανακοινώθηκε τιμωρία στον παίκτη δήμόσια δεν σημαίνει ότι δεν επιβλήθηκε κιόλας. Για αυτό υπάρχει ο εσωτερικός κανονισμός της ομάδας που εχει προβλέψει τέτοιες περιπτώσεις. Ο τωρινός ΟΦΗ δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να βγάλει στην φορά τιμωρίες κλπ. Αυτά λύνονται εσωτερικά. Δεν χρειάζεται να ξέρουμε εμείς τι κάνουν και τι δεν κάνουν στους υπάλληλους τους.
Να κάνω και μια μικρή υποσημείωση για την ποδοσφαιρική αξία του Σολάς. Ο Σολάς έδειξε στα δυο τελευταία ματς ότι ο τραυματισμός του στέρησε από την ομάδα έναν ποιοτικότατο ποδοσφαιριστή που θα μπορούσε να καλύψει το κενό του Σεμεδο επάξια. Ίσως και καλύτερα. Στο ματς με Απόλλωνα ήταν ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου και έκαναν εξαιρετικό δίδυμο με τον Γουές. Και στο ματς με την Λάμια με το που μπήκε έδειξε ότι θα μπορούσε να πάρει το ματς μόνος του. Αλλά είναι αργεντινός και η κακίες συνήθειες θέλουν χρόνο για να αποβληθούν.

Οι τελευταίες εμφανίσεις του Σολις πάντως είναι άλλο ένα γεγονός που αποδεικνύει ότι οι τραυματισμοί στέρησαν από την ομάδα ποιότητα και βαθμούς.
H Λευτεριά κοστίζει!!!!

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ANTONIS R.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.54 δευτερόλεπτα

Δεν είσαστε συνδεδεμένος.